Padlófék. Ideiglenes bekötőút nélkül használhatatlan az új sztrádaszakasz
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Év elején még júniusra várták, majd augusztusra tolták az ezredik romániai sztrádakilométert is magában foglaló, a Bihar megyei Berettyószéplak és a Szilágy megyei Szilágynagyfalu között épülő autópálya-szakasz használatba adását, most pedig már őszről beszélnek. Pedig nem az építőn múlik.
2023. július 17., 13:532023. július 17., 13:53
Jó ideje úgy saccolják, hogy a török Nurol cégnek kellene „büszkélkednie” az 1000. kilométer romániai sztrádaszakasz átadásával, mégpedig az észak-erdélyi pálya Berettyószéplak és Szilágynagyfalu között húzódó, 13,5 kilométeres részén. A legfrissebb hírek szerint az építő az elmúlt időszakban nem is tétlenkedett: az utolsó simításokat végzik. Az infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület most úgy látja, laza nyári tempóban is mintegy három hét alatt elő lehetne készíteni az aszfaltcsíkot a forgalom számára.
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában.
Ugyanis a szakasznak egyik végén sincs folytatása: Bihar megye felé, azaz a hírhedt félkész völgyhidat is magában foglaló Széplak–Bisztraterebes részre (26 km) még nincs kivitelező, míg a másik oldalon óvások nehezítik a győztes kihirdetését a Meszes-hegységen átvezető alagutakat is magában foglaló legnehezebb terepen, Zilah és Szilágynagyfalu között.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Így az új szakaszt össze kell kötni a régi infrastruktúrával, ami nem megy egykönnyen. A Pro Infrastruktúra már bő egy évvel ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy „múzeummá” válhat a Széplak és Nagyfalu között épülő sztrádaszakasz, ha a közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) nem intézkedik időben a megyehatáron fekvő, Márkaszék község területén létesítendő ideiglenes bekötőút megvalósítása érdekében. A hatóság azonban képtelen volt időben legyőzni a bürokratikus akadályokat, ami magáningatlanok, illetve egy állami tulajdonban lévő vasútvonal kisajátítását jelentette.
– közölte vasárnapi Facebook-bejegyzésében a Pro Infrastruktúra, mely szokásához híven drónfelvételeket készített a munkálatok állásáról.
A civil szervezet szakemberei hangsúlyozták, az országos „infrastruktúraellenes” társaság megengedhetetlenül sokat pepecselt a Berettyószéplaktól délre tervezett bekötőút bürokratikus akadályaival. így ahelyett, hogy augusztusban hozzáadnánk a szakaszt a 995 kilométernyi, már meglévő pályához és gyorsforgalmi úthoz, még hónapokon keresztül várhatunk rá. Egyébként a Pro Infrastruktúra interaktív térképet is működtet a teljes romániai sztrádahelyzetről.
Határidő-módosítást eszközöltek az észak-erdélyi autópálya (A3) Magyarnádas és Magyarzsombor között épülő szakaszán, amelynek immár 2025-re kell elkészülnie.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!