Úgy tűnik, mégsem Erdélyben adják át az 1000. autópálya-kilométert is magában foglaló sztrádaszakaszt
Fotó: Haáz Vince
Bár a közlekedésügyi minisztérium júniusra várta, várhatóan augusztus előtt nem lesz meg az 1000 kilométer autópálya Romániában. Közben már zajlanak az előkészületek az első alagút megépítésére a Kárpátokon át, tény azonban, hogy a munkálatok nagyjából négy évig tartanak majd.
2023. május 30., 10:232023. május 30., 10:23
Már terítik az utolsó aszfaltréteget az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti szakaszán, azonban az már biztos, hogy – a várakozásokkal ellentétben – nem lesz júniusban szalagvágás.
Az országos közútkezelő társaság (CNAIR) illetékesei az Economica.net gazdasági portál érdeklődésére elmondták, valóban már a kopórétegnél tartannak, a 13,55 kilométeres szakasz átadása viszont csak szeptemberben várható.
Mint ismeretes, Irinel Ionel Scrioșteanu, a közlekedésügyi minisztérium államtitkára nemrég még úgy nyilatkozott, hogy júniusban eléri az 1000 kilométert a romániai autópálya-hálózat, mégpedig azáltal, hogy a munkálatokkal megbízott Nurol elkészül a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti sztrádaszakasszal.
azt ígérik ugyanis, hogy mégsem lesz „autópálya-múzeum” az épülő szakasz, ahogy arra a Pro Infrastruktúra Egyesület korábban figyelmeztetett, hanem bekötik a közúthálózatba. A romániai közúti és vasúti infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel követő civilek április végén jelezték, hogy a szakasz „múzeummá” válhat, ha az állami hatóság nem hárítja el sürgősen a bürokratikus akadályokat. Ugyanis a megyehatár szilágyi oldalán fekvő Porc mellett ideiglenes kapcsolatot kell engedélyeztetni-létesíteni a főút és a sztráda között – ellenkező esetben az ezredik „kilométerkő” miatt jelképes új pályaszakasz a gyakorlatban használhatatlanná válik.
Határidő-módosítást eszközöltek az észak-erdélyi autópálya (A3) Magyarnádas és Magyarzsombor között épülő szakaszán, amelynek immár 2025-re kell elkészülnie.
szakemberek szerint pedig ilyen körülmények között az A0-ás autópálya északi szakaszán várható augusztusban egy szalagvágás, ami által meglesz az 1000. kilométer autópálya.
Irinel Ionel Scrioșteanu közlekedési államtitkár hétfői bejelentése szerint már el is kezdték az előkészítő munkálatokat a Nagyszeben–Pitești-autópálya (A1) Tigveni– Curtea de Argeș-szakaszának megépítésére. Ezzel Románia első autópálya-alagútjának építése kezdődik el.
Scrioșteanu szerint az alagút az európai előírásoknak és irányelveknek megfelelően épül. Irányonként két sáv lesz és leállósávok, kialakítanak szellőzőrendszert, menekülési útvonalat, közvilágítást, kommunikációs rendszert, illetve lesz egy-egy épület a be- és kijáratnál az alagút ellenőrzésére és üzemeltetésére.
„A kivitelező két évre becsüli az alagút kifúrását, egy évre a kialakítási munkálatokat, és legfeljebb nyolc hónapra a berendezések telepítését és tesztelését” – ecsetelte Scrioșteanu.
A romániai közutak hossza 2022 végén 86 338 kilométer volt, ennek közel fele korszerűsített, a vasút 10 615 kilométeren húzódott – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Tigveni– Curtea de Argeș közötti, összesen mintegy 10 kilométeres szakasz tervezésére és kivitelezésére vonatkozó szerződést 2021 novemberében írták alá, értéke 1,6 milliárd lej áfa nélkül, időtartama 60 hónap, ebből 16 hónap a tervezési időszak, 44 hónap pedig a kivitelezés. A munkálatokra vonatkozó építési engedélyt idén márciusban adták ki. Az osztrák kivitelező képviselője úgy becsüli, hogy a szakasz munkálatai 2026-ban fejeződnek be, előbb, mint a szerződésben rögzített 2027-es határidő.
A Nagyszeben–Pitești-autópálya 122 kilométeres hosszú lesz, és autópálya-összeköttetést teremt majd a román főváros és Nyugat-Európa között.
Az A3-as autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza több mint 50 százalékban készen van, és valós esély van arra, hogy az év végéig átadják a forgalomnak – jelentette be csütörtökön a brassói regionális útügyi igazgatóság.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!