Fotó: 123RF
Sürgősségi rendelettel teszi lehetővé a banki hitelek törlesztésének ideiglenes felfüggesztését a román kormány a magas infláció miatt bajba jutott magánszemélyek és vállalkozások számára – jelentette be Nicolae Ciucă miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
2022. június 29., 15:012022. június 29., 15:01
2022. június 29., 15:142022. június 29., 15:14
Az intézkedés a Támogatás Romániának elnevezésű, 17,3 milliárd lej keretösszegű szociális és gazdaságösztönző csomagnak a része, amelyről még áprilisban állapodtak meg a bukaresti kormánypártok. A koronavírus-járvány idején 2020 tavaszán meghirdetett hiteltörlesztési moratóriumhoz hasonlóan most egytől legfeljebb kilenc hónapos időszakra igényelhető a törlesztés felfüggesztése.
A természetes személyek akkor igényelhetik a hiteltörlesztés felfüggesztését, ha kérelmükhöz saját felelősségre adott nyilatkozatot mellékelnek arról, hogy átlagos havi kiadásaik legalább 25 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest – ismertette a kormányzati intézkedés lényegét az MTI.
A törlesztés felfüggesztésének időszakában esedékes kamatokat tőkésítik és szétosztják a törlesztés fennmaradó időszakára, tehát a későbbi törlesztőrészletek nagyobbak lesznek az eredetieknél. Kivételt a fiatalok otthonteremtését támogató, Első otthon nevű kedvezményes jelzáloghitel-program képez, amelynél a moratórium idejére jutó kamatokból (további kamatterhek nélkül) külön törlesztőrészletet képeznek, ennek 60 egyenlő részletben történő visszafizetésére pedig a pénzügyminisztérium kiterjeszti az állami hitelgaranciát.
A Finzoom.ro pénzügyi portál kiszámolta, hogy a törlesztés halasztása mellett döntő hitelesek a haladék lejárta után 90-től 500 lejig terjedő összeggel többet lesznek kénytelenek fizetni a pénzintézetnek, amelytől a kölcsönt felvették. A törlesztőrészlet abban az esetben is növekedni fog, ha a kamatok változatlanok maradnak. Egy 250 ezer lejes, 30 éves futamidejű hitelt törlesztő természetes személy havi törlesztőrészlete például jelenleg 1 784 lejre rúg. Ha a bankközi hitelkamatláb a mostani szinten marad – a ROBOR-t szerdán 6,28 százalékról 6,41 százalékra emelte a Román Nemzeti Bank (BNR) –, 9 hónap elteltével a törlesztőrészlet 92 lejjel emelkedik, 1 876 lejre. Ha viszont a ROBOR 8 százalékra ugrik, akkor a havi törlesztőrészlet 2 180 lejre nő, ami 396 lejel lenne több, mint a halasztás előtt. A bankközi hitelkamatláb további emelkedése egyébként borítékolható, hiszen a most 6,41 százalékos ROBOR az év elején még 3,02 százalékos volt.
Ha a ROBOR ennél is nagyobb mértékben nőne, és két számjegyű emelkedést produkálna, több mint 500 lejjel nőne a havi részlet.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!