Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Csak 2025. január elsején lép hatályba az adótörvénykönyvnek az az előírása, amely szerint az ingatlanadót a közjegyzői nyilvántartásban szereplő összeg alapján számítják ki – döntött kedden a képviselőház költségvetési és pénzügyi bizottsága.
2022. november 15., 18:352022. november 15., 18:35
A testület az adótörvénykönyv módosításáról szóló 2022/16-os sürgősségi rendeletet tárgyalta, amelyet korábban a szenátus már elfogadott. Az ingatlanadó kiszámítási módjának megváltoztatásáról szóló előírás hatályba lépésének elhalasztását húsz képviselő támogatta, öten ellene szavaztak.
Így a sürgősségi rendeletben eredeti változata marad érvényben, amely szerint az ingatlanadót a közjegyzői nyilvántartásban szereplő összeg alapján számítják ki. A bizottság elfogadta azt a módosító javaslatot is, hogy az utóbbi előírás 2023. január elseje helyett 2025. január elsejétől lépjen hatályba.
Az Agerpres beszámolója szerint a testület arról is döntött, hogy érvényben marad a részmunkaidős munkaszerződéseknek a minimálbér szintjén történő megadóztatása is. Ennek eltörlését több PNL-s és USR-s képviselő kérte, de a többség elutasította a javaslatot. A sürgősségi rendelet jóváhagyásáról szóló törvény tervezete a képviselőház plénuma elé kerül.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!