2011. szeptember 19., 07:552011. szeptember 19., 07:55
A szamosi hajózást három szervezet próbálja újra meghonosítani, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Szatmár Megyei Építész kamara, valamint a magyarországi KIUT-egyesület, amelyek az ezzel kapcsolatos költségek fedezése céljából egy EU-s pályázatot is benyújtottak, a projekt keretében tartottak most megbeszélést. Békéssy Erzsébet, a környezetvédelmi hatóság vezetője lapunknak elmondta: a pályázatuk egyelőre elbírálási szakaszban van, azonban az eddigi visszajelzések szerint jó esélyük van megnyerni a kért 170 ezer eurós támogatást. A pénzből szaktanulmányokat rendelnek meg, hogy átfogó képet alkothassanak a folyó jelenlegi állapotáról. „A meder feltérképezésétől kezdve a vízállás változásain át a biológiai állapotfelmérésig minden fontos tényezőt próbálnak megvizsgálni, hogy láthassuk, milyen lehetőségeink vannak, mit kellene tenni ahhoz, hogy biztonságosan lehessen csónakkal vagy kisebb hajókkal közlekedni a Szamoson” – részletezte az igazgató, aki szerint a mostani pályázatból csak a folyó Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszán végezhetnek vizsgálatokat, azonban keresik annak lehetőségét, hogy a felmérést kiterjesszék. A találkozónak egyébként népes közönsége volt, ugyanis Szatmárnémetiből körülbelül kétszázan csatlakoztak a folyó töltésén a határig szervezett biciklitúrához. Az indulást megelőzően egy pillepalacktutajt is vízre engedtek, melyet szatmárnémeti 10-es általános iskolai diákjai készítettek. Mint elhangzott: a tutaj üzenet kíván lenni és a környezetbarát közlekedési eszközök használatát hivatott népszerűsíteni, ezért a gyerekek az egymáshoz erősített flakonokon a környezetet nem vagy aránylag kis mértékben károsító járművek makettjeit helyezték el: lovat, kerékpárt, vonatot és autóbuszt.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.