Hadüzenet az adócsalásnak, a terror pénzelésének: átláthatóbbá váltak a banki pénzmozgások

Hadüzenet az adócsalásnak, a terror pénzelésének: átláthatóbbá váltak a banki pénzmozgások

Átlátszó zseb. A kizárólag legális tranzakciókat lebonyolítóknak nincs miért aggódniuk

Fotó: Pinti Attila

„A feketegazdaság általában nem banki átutalással működik, azonban ez a törvény mégis jó lépés az átláthatóság, a digitalizáció felé” – értékelt a Krónika megkeresésére Bordás Attila bankpiaci szakember, akit azt követően kerestünk meg, hogy hétfőtől az adóhatóságnak betekintése van minden bankszámlába. A LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese szerint a módosítástól nem kell tartania annak, aki törvényesen jár el.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. január 12., 08:322021. január 12., 08:32

A pénzmosás és terrorizmus elleni küzdelem jegyében hétfőtől az Országos Adóhatóság (ANAF) hozzáfér minden romániai bankszámlához, a pénzintézetek kötelesek megküldeni a kért adatokat a magánszemélyek és cégek számlái esetében egyaránt.

Az adóhivatal elektronikus központi rendszerében tíz évig tárolják az adatokat, és azokhoz az ANAF mellett a bűnüldöző szervek, a titkosszolgálatok, a Román Nemzeti Bank (BNR), a Pénzügyi Felügyelet (ASF), a szerencsejáték-hatóság, valamint a pénzmosás megelőzéséért és leküzdéséért felelős hatóság is hozzáfér, mint ahogy megalapozott kérésre és együttműködési megállapodás alapján a helyi adóügyi hatóságok is.

Egy európai uniós irányelv átültetéséről van szó a romániai joggyakorlatba.

Mint Adrian Bența közgazdász a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva hangsúlyozta, olyan nagy újdonságot nem jelent a mostani lépés, mivel az ANAF eddig is kapott információkat a bankoktól a pénzmosással vagy terrorizmussal gyanúsított személyek bankszámlájáról, a lényeges változás az, hogy most már minden kontóhoz hozzáférhetnek.

Idézet
Azok az emberek, akik pénzmosásban vesznek részt – én nem ismerek olyanokat, akik terrorizmusban lennének érdekeltek, de adócsalásról már hallottam –, ezentúl a matrac alatt fogják tartani a pénzüket, de az egyszerű, becsületes embernek, aki betartja a törvényt, nem kell semmitől tartania”

– vallja az elemző.

Az Economica.net gazdasági hírportál közben hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a matrac alatt tartott összegek maradnak rejtve az adóhatóság előtt, hanem a Revolut fintech cégnél számlán tárolt pénzek is. Az ANAF maximum a Revolut által a Libra Internet Banknál levő számlájához férhet hozzá, az ügyfelek egyéni számlaihoz nem. Ennek oka elsősorban, hogy a Revolut nem romániai pénzintézet. Viszont abban az esetben, ha a Revolut székhelyéül szolgáló Litvániában egy bíróság ezt elrendeli, akkor a Revolut-számlákat is zárolhatja a román adóhatóság.

Átláthatóvá válik a rendszer

„A teljes átláthatóságot biztosítja, hogy a pénzmosás elleni törvény értelmében a magánszemélyek és a cégek számláinak adatai bekerülnek az adóhivatal elektronikus központi rendszerébe” – szögezte le megkeresésünkre Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese. Mint ő is hangsúlyozta, a jogszabály egy európai uniós irányelv életbe léptetése, nem mond ellent az általános adatkezelési szabályoknak (GDPR), és a biztonság szempontjából sem jelent megnövekedett kockázatot. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta:

az eddig is működött, hogy minden tízezer eurónál nagyobb értékű pénzmozgást a bankok automatikusan, kérés nélkül jelentettek az adóhivatalnak.

„Az új rendelkezésre sokan felkapják a fejüket, hogy ez pluszadózást eredményez, hiszen átláthatóbbak lesznek a tranzakciók, ám annak, aki eddig is törvényesen intézte a pénzügyeit, becsületesen befizette az adóját, nincs mitől tartania. Az viszont egyértelmű, hogy olyan jövedelmek után is adózni kell, amit eddig megpróbáltak elrejteni” – mutatott rá a pénzügyi szakértő.

Galéria

A „Nagy Testvér” fi gyel. Minden banki tranzakcióra, bankszámlára rálátása van mostantól az Országos Adóhatóságnak

Fotó: Haáz Vince

„A félátláthatóság
a korrupció melegágya”

Meglátása szerint amúgy pénzügyi kultúra, neveltetés kérdése, hogy ki milyen irányba szeretné, ha elmozdulna az ország.

Ha azt szeretnénk, hogy visszaszorítsuk az adócsalást, mindenki egyenlő bánásmódban részesüljön, online intézhessük a pénzügyeinket, akkor erre a lépésre szükség van, sőt ennél is tovább kell lépni.

„Nem az a megoldás, hogy az arab országokhoz hasonlóan teljes felügyelet nélkül hagyjuk a pénzügyi mozgásokat” – vallja Bordás Attila, aki szerint a félmegoldások nem vezetnek eredményre, Románia harminc éve toporog a félig átlátható rendszerben, ami nem vezetett semmi jóra.

„A félátláthatóság a korrupció melegágya, és növeli a rendszer iránti bizalmatlanságot. Fennáll a gyanúja, hogy akiknek van valamilyen rálátásuk a rendszerre, visszaélnek az információkkal. Ez viszont a teljes átláthatóság esetén nem fordulhat elő” – részletezte a szakértő. Hozzátette,

nem kizárt, hogy az elmúlt harminc évben szándékosan tartották fenn Romániában a félmegoldást, mert a „zavarosban jobban lehet halászni”.

Bordás Attila úgy véli, ennél is tovább kellene lépni, az adóhivatalnak nemcsak passzív adatbázist kell fenntartania, hanem aktívan kellene használja azt. Mint mondta, Angliában, Németországban már online lehet céget létrehozni, könyvelni, az adó-visszaigénylések esetén sincs szükség további ellenőrzésekre, hiszen minden mozgás látható, sőt az áfát nem kell visszaigényelni, ha az adóhivatal látja, hogy tartozik, visszautalja az összeget a cég számlájára.

Nem nőtt a kockázat

Bordás Attila hangsúlyozta, nem növekedett annak a kockázata, hogy adathalászok jutnak bizalmas információkhoz, szerinte az teljesen kizárt, hogy az adóhivatalhoz kerülő adatok alapján, pénzt nyúljanak le valakinek a számlájáról. Mint magyarázta,

a központi elektronikus nyilvántartás egy passzív adatbázis, tartalmazza a magánszemélyek, cégek adatait, a számla adatait, a pénzügyi mozgásokat, de nem biztosít aktív hozzáférést a számlához,

nem lehet onnan a számlához „visszanyúlni”. Adatmozgás eddig is működött, fordított irányba is, hiszen a bankok az elmúlt években már nem kértek jövedelemigazolást a hitelkérelmek elbírálásához. Az adóhivatallal törvényesen megkötött egyezmény alapján lekérték mennyi adót fizetett be a kérelmező, annak alapján kiszámolták a nettó jövedelmét.

Az internetes feltörések szempontjából nincs százszázalékos biztonság, a bankok adatait is fel lehetett törni, ám ez a pluszadatmozgás nem jelent többletkockázatot. A bankpiaci szakember ugyanakkor rámutatott, az európai uniós jóváhagyással működő pénzintézetek esetében egy banknál legtöbb százezer eurós letétre garanciát vállalnak.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Kiskapuk mindig vannak

Bordás Attila ugyanakkor kérdésünkre arra is kitért, minden pénzügyi mozgást továbbra sem lehet követni, hiszen például

a Revolut-számlákon levő mozgást nem jelentik, ezeket az összegeket zárolni sem lehet.

A Revolut Angliából Litvániába tette át a székhelyét, ezeknek a számláknak a követése, zárolása csak akkor lehetséges, ha azt a litván törvények lehetővé teszik – húzta alá ő is. Rámutatott egyúttal arra is, hogy ezenkívül többféle elektronikus pénz létezik, amelyek mozgása láthatatlan, a világ pénzügyi felügyeletei nem tudják követni. „A feketegazdaság általában nem banki átutalással működik, azonban ez a törvény mégis jó lépés az átláthatóság, a digitalizáció felé” – összegzett Bordás Attila.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 30., vasárnap

Leforrázhat minket a villanyszámla, ha sokat hűtjük légkondival lakásunkat

Kétszobás tömbházlakásban használt légkondicionáló berendezés példáján keresztül mutatja be az Intelligens Energia Egyesület, mennyivel nőhet a villanyszámlánk, ha a nyári hőségben elektromos levegőhűtő eszközt vetünk be.

Leforrázhat minket a villanyszámla, ha sokat hűtjük légkondival lakásunkat
2024. június 30., vasárnap

Nehezebb a vállalkozások sorsa, egyre több céget számolnak fel

Idén január elejétől május végéig 40 026 cég szűnt meg Romániában, 37,88 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) adataiból.

Nehezebb a vállalkozások sorsa, egyre több céget számolnak fel
2024. június 29., szombat

Dráguláshullám köszönt ránk júliustól, többe fog kerülni a benzin és a gázolaj is

Július 1-jétől magasabbak lesznek az üzemanyagárak, a gázszámlák is drágulnak, és továbbra is magasak a lejes hitelek kamatai.

Dráguláshullám köszönt ránk júliustól, többe fog kerülni a benzin és a gázolaj is
2024. június 28., péntek

Jön az e-TVA: a pénzügyminiszter szerint a digitalizációnak több pénzt kell hoznia az állami költségvetésbe

A kormány elfogadta az elektronikus áfabevallás rendszerének (e-TVA) bevezetéséről szóló törvényt módosító sürgősségi rendeletet – számolt be a kabinet pénteki ülése utáni sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Jön az e-TVA: a pénzügyminiszter szerint a digitalizációnak több pénzt kell hoznia az állami költségvetésbe
2024. június 28., péntek

Több ezer euróval drágulhat a Dacia Spring is a kínai elektromos autók európai megsarcolása miatt

Románia egyik legnépszerűbb termékét is kedvezőtlenül érintheti az Európai Unió által a kínai elektromosautó-iparra kivetni tervezett pluszadó, hiszen a Dacia Springet is az ázsiai országban gyártják.

Több ezer euróval drágulhat a Dacia Spring is a kínai elektromos autók európai megsarcolása miatt
2024. június 28., péntek

Európai skála a csillagászatiaktól a „potom” árakig: összevetésben meglehetősen olcsó országnak számít Románia

Romániában és Bulgáriában voltak legalacsonyabbak a fogyasztói árak és a szolgáltatások tavaly – derült ki az Európai Unió többi országaival való összevetésből.

Európai skála a csillagászatiaktól a „potom” árakig: összevetésben meglehetősen olcsó országnak számít Románia
2024. június 27., csütörtök

Kiverte a biztosítékot a napelemeseknél, hogy a parlament energiatárolásra kötelezi a prosumereket

Abszurd, amatőr döntésnek, visszaélésnek nevezik szakemberek, érdekképviseletek a parlament szerdai határozatát, mellyel energiatárolásra kötelezik a napelemes áramtermelő-fogyasztókat (legalábbis egy részüket), ráadásul visszamenőleges hatállyal is.

Kiverte a biztosítékot a napelemeseknél, hogy a parlament energiatárolásra kötelezi a prosumereket
2024. június 26., szerda

Messze még az euró: Brüsszel szerint Románia nem teljesíti a bevezetés feltételeit

Románia nem tesz eleget az euró bevezetéséhez szükséges feltételeknek – derül ki az Európai Bizottság 2024-es konvergenciajelentéséből, amelyben a nem eurót használó uniós tagállamok konvergenciakritériumainak teljesülését vizsgálják.

Messze még az euró: Brüsszel szerint Románia nem teljesíti a bevezetés feltételeit
2024. június 26., szerda

Súlyosbítja a szakemberhiányt, hogy sűrűn váltanak munkahelyet, keresgélnek a romániai fiatalok

Egy friss elemzés szerint a romániai fiatalok gyakran váltanak munkahelyet, 25 éves korukig akár hatszor is.

Súlyosbítja a szakemberhiányt, hogy sűrűn váltanak munkahelyet, keresgélnek a romániai fiatalok
2024. június 26., szerda

Nemhogy nőnek, hanem egyenesen csökkenhetnek a fizetések a szakszervezet szerint

Az Alfa Kartell kedd este felkérte a kormány arra, hogy a minimálbérrel fizetett munkavállalók jövedelme egy részének adómentességére feljogosító küszöböt sürgősen igazítsa a július elsején hatályba lépő minimálbér-emeléshez.

Nemhogy nőnek, hanem egyenesen csökkenhetnek a fizetések a szakszervezet szerint