2012. február 17., 09:572012. február 17., 09:57
Mint kifejtette, a pályáztatást megelőzően nyilvános vitát kezdeményeznek a gyorsvasút megvalósításának várható hatásairól, az egyeztetéseken megfogalmazott következtetéseket pedig beemelik az előzetes megvalósíthatósági tanulmányba. „Ez ügyben már magyarországi és osztrák partnereinkkel is tárgyaltunk, hogy a Bécs–Budapest útvonalat folytassuk Bukarest felé” – ecsetelte Nicolaos. Mint kifejtette, a legfőbb probléma az, merre vezessen a gyorsvasút útvonala.
„A vonalnak valahol a magyar határnál kell kezdődnie, és Konstancánál kell véget érnie. Az egyértelmű, hogy az egyik szakasz Bukarest és Konstanca között fut majd, arról ugyanakkor még tárgyalnunk kell, hogy Bukarestig hol jut el: a Déli-Kárpátokon keresztül vagy valahol délen, Craiova környékén. Ezt még meglátjuk” – mondta a vasúttársaság illetékese. Nicolaos hozzátette, a projekt kompatibilis az Európai Bizottság által kidolgozott Közlekedési fehér könyvben lefektetett célokkal. A dokumentum szerint 2050-ig meg kell épülnie egy európai gyorsvasútnak.
Ennek értelmében 2030-ig az európai gyorsvasúthálózatnak el kell érnie a jelenlegi hossz háromszorosát. Romániát még 2008-ban bízták meg a gyorsvasút tervének koordinálásával. A román és a magyar közlekedési minisztérium képviselői a 2007. novemberi nagyszebeni közös kormányülés keretében írták alá a megállapodást a nagy sebességű, az európai vasúti közlekedési hálózathoz kapcsolódó vasútvonal jövőbeni megvalósításáról a Budapest–Bukarest–Konstanca vonalon. Bukarestben már korábban is megfogalmazták: ez a terv jól illeszkedik azoknak az európai projekteknek a sorába, amelyek szerint Strasbourg és Budapest között jönne létre ilyen vasútvonal.
Az említett vasút Frankfurton keresztül, München és Bécs érintésével érhet majd a magyar fővárosba. A négy évvel ezelőtti becslések szerint a Budapest–Konstanca szakasz mintegy 800 kilométer hosszú lenne, és 220–250 kilométeres óránkénti sebességgel száguldhatnának rajta a szerelvények. A román szakasz megépítésének költségei elérhetik a 8 milliárd eurót, a változó domborzati viszonyok ugyanis jelentősen megdrágítják az építést.
Egy korábbi becslés szerint a nagy sebességű vasút számára építendő vonal egy kilométeres sík területen 2 millió euróba kerül, hegyvidéken az összeg a 40 milliót eurót is elérheti, ha pedig alagutakat is fúrni kell, a költségek ennél is magasabbak lehetnek. A finanszírozást uniós forrásokból szeretnék biztosítani, de az illetékesek nem zárták ki, hogy a projekt egyes szakaszait az állam és a n B. L.
------
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.