Épülhet. Román és ukrán cégből álló konzorcium építheti a gyorsforgalmi út harmadik ütemét
Fotó: Környezetvédelmi minisztérium
Román-ukrán konzorcium építheti a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út harmadik szakaszát – jelentették be hétfőn a közlekedési illetékesek.
2024. december 16., 20:322024. december 16., 20:32
2024. december 16., 20:492024. december 16., 20:49
A közúri infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) közlése szerint a gyorsforgalmi út említett szakaszát az ukrán Automagistral Pivden Kft. és a Bihar megyei Precon Transilvania Kft. épjtheti meg.
A 47.7 kilométeres szakasz megépítése 2,97 milliárd lejbe kerül áfa nélkül.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter tudatta:
és magában foglalja az Arad nyugati iparterületére vezető 2,9 km hosszú út és egy 592 méter hosszú, a vasútvonal és a 709B jelzésű megyei út felett átívelő felüljáró építését.
Hét ajánlat érkezett az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út első, 33,7 kilométeres szakaszának megépítésére meghirdetett versenytárgyalásra.
Az Arad - Nagyvárad gyorsforgalmi út másik két üteme jelenleg a pályázat elbírálásának szakaszában van, de a tervek szerint év végéig mindkét esetben győztest hirdethetnek.
Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.
Arad - Nagyvárad gyorsforgalmi út teljes hossza 120,47 kilométer lesz, és a beruházás három részletben zajlik: az 1., Nagyvárad és Nagyszalonta közötti szakasz 33,7 kilométer, a 2., Nagyszalonta és Kisjenő közötti szakasz 39,7 kilométer (amelyhez hozzáadódik a magyar határhoz vezető összekötő 10 kilométeres út, a 3., Kisjenő és Arad közötti rész 47,07 kilométer (amelyhez hozzáadódik az Arad iparnegyedéhez vezető 2,9 kilométeres összekötő út).
Mint ismeretes, a projekt az aradi és bihari önkormányzatok, a CNAIR és a közlekedési minisztérium közötti partnerség keretében valósul meg.
Az MVM Csoport többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában – közölte az MVM hétfőn az MTI-vel.
Az Európai Bizottság (EB) hétfőn úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia ellen a jelzáloghitel-irányelv (2014/17/EU irányelv) helytelen átültetése miatt.
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.
Az idei év első 10 hónapjában 1,06 millió tonna tehéntejet gyűjtöttek be a feldolgozóüzemek Romániában, 3,7 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában, a nyers tej importja pedig 44,5 százalékkal 129 258 tonnára emelkedett.
Az idei év első tíz hónapjában 3,18 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 55,1 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Az idei első tíz hónapban 24,21 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami növekedést jelent a 2023 azonos időszakában jegyzett 18,45 milliárd euróhoz képest – vont mérleget pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest 0,6 százalékponttal 5,6 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adatsoraiból.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
szóljon hozzá!