Fotó: Nosalty
Számos romániai üzletlánc elrendelte bizonyos gyorsfagyasztott termékeknek a polcról való levételét és a vásárlóktól való visszahívását, miután baktériumfertőzést mutattak ki a Greenyard vállalat termékei esetében. Az országban nem észleltek megbetegedéses esetet.
2018. július 11., 14:332018. július 11., 14:33
2018. július 11., 15:352018. július 11., 15:35
Óvintézkedésként visszahívnak fagyasztott zöldségeket és zöldségkeverékeket romániai üzletláncok a Nyugat-Európában számos megbetegedést és kilenc halálos áldozatot követelő lisztéria baktériumos fertőzés miatt. A Mega Image, a Carrefour, a Metro és a Profi bejelentette, hogy számos, elsősorban a belga Greenyard Kft. gyártotta, Romániában az Agrirom Kft. által forgalmazott terméket levett a polcáról, ugyanakkor a társaságok arra kérik a vásárlókat, hogy vigyék vissza az áruházakba, ha korábban ilyen árut vásároltak.
Az ANSVSA honlapján megtekinthetőek az érintett termékek, közöttük különböző elnevezés alatt forgalmazott mexikói zöldségkeverék, csemegekukorica, zöldbab és -borsó, valamint spenót. Az üzletláncok közölték, hogy a vásárlók abban az esetben is visszakapják a fagyasztott termékek vételárát, ha nem tudják felmutatni a számlát. Különben az állat-egészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság szerdán közölte: az eddig végrehajtott laboratóriumi vizsgálatok nem mutattak ki baktériumfertőzést a Romániában forgalmazott Greenyard-termékek közül. Tételesen a fagyasztott brokkoliról, vágott zöldbabról, édes kukoricáról, zöldpaprikáról és mezikói zöldségkeverékről van szó; jelenleg folyik más fagyasztott termékek laboratóriumi bevizsgálása.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) július 3-án tette közzé közös jelentését arról, hogy valószínűleg gyorsfagyasztott csemegekukorica és esetleg egyéb fagyasztott zöldség okoz járványt több európai uniós országban 2015 óta. A megbetegedéseket öt uniós tagállamban – Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban – rögzítették; június 8-ig 47 megbetegedés, köztük kilenc haláleset történt a fertőzésnek tulajdoníthatóan.
Mivel a rendelkezésre álló adatok alátámasztják, hogy a szennyeződés a belga Greenyard vállalat magyarországi üzemében történt, a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a múlt héten elrendelte fagyasztott zöldségek és zöldségkeverékek visszahívását a lisztéria baktérium (Listeria monocytogenes) egy erőteljes változatának lehetséges jelenléte miatt. A bajai üzem tevékenységét azóta felfüggesztették, mivel bebizonyosodott, hogy a cég által előállított összes fagyasztott zöldséget érintette a fertőzés. Magyarországon és Romániában nincs információ megbetegedésről.
A lisztéria hasmenéssel, lázzal járó influenzaszerű tüneteket okoz általában a fertőzött termék elfogyasztása után egy, vagy maximum tíz nappal. Ugyanakkor hosszabb lappangási idő is elfordul, s ilyenkor 70-80 napig nem okoz tüneteket. A hatóságok arra kérik a fogyasztókat, hogy a termékeket alaposan főzzék át felhasználás előtt, mert ha a hőkezelési útmutatót betartják, akkor nincs ok az aggodalomra.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!