Fotó: Nosalty
Számos romániai üzletlánc elrendelte bizonyos gyorsfagyasztott termékeknek a polcról való levételét és a vásárlóktól való visszahívását, miután baktériumfertőzést mutattak ki a Greenyard vállalat termékei esetében. Az országban nem észleltek megbetegedéses esetet.
2018. július 11., 14:332018. július 11., 14:33
2018. július 11., 15:352018. július 11., 15:35
Óvintézkedésként visszahívnak fagyasztott zöldségeket és zöldségkeverékeket romániai üzletláncok a Nyugat-Európában számos megbetegedést és kilenc halálos áldozatot követelő lisztéria baktériumos fertőzés miatt. A Mega Image, a Carrefour, a Metro és a Profi bejelentette, hogy számos, elsősorban a belga Greenyard Kft. gyártotta, Romániában az Agrirom Kft. által forgalmazott terméket levett a polcáról, ugyanakkor a társaságok arra kérik a vásárlókat, hogy vigyék vissza az áruházakba, ha korábban ilyen árut vásároltak.
Az ANSVSA honlapján megtekinthetőek az érintett termékek, közöttük különböző elnevezés alatt forgalmazott mexikói zöldségkeverék, csemegekukorica, zöldbab és -borsó, valamint spenót. Az üzletláncok közölték, hogy a vásárlók abban az esetben is visszakapják a fagyasztott termékek vételárát, ha nem tudják felmutatni a számlát. Különben az állat-egészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság szerdán közölte: az eddig végrehajtott laboratóriumi vizsgálatok nem mutattak ki baktériumfertőzést a Romániában forgalmazott Greenyard-termékek közül. Tételesen a fagyasztott brokkoliról, vágott zöldbabról, édes kukoricáról, zöldpaprikáról és mezikói zöldségkeverékről van szó; jelenleg folyik más fagyasztott termékek laboratóriumi bevizsgálása.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) július 3-án tette közzé közös jelentését arról, hogy valószínűleg gyorsfagyasztott csemegekukorica és esetleg egyéb fagyasztott zöldség okoz járványt több európai uniós országban 2015 óta. A megbetegedéseket öt uniós tagállamban – Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban – rögzítették; június 8-ig 47 megbetegedés, köztük kilenc haláleset történt a fertőzésnek tulajdoníthatóan.
Mivel a rendelkezésre álló adatok alátámasztják, hogy a szennyeződés a belga Greenyard vállalat magyarországi üzemében történt, a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a múlt héten elrendelte fagyasztott zöldségek és zöldségkeverékek visszahívását a lisztéria baktérium (Listeria monocytogenes) egy erőteljes változatának lehetséges jelenléte miatt. A bajai üzem tevékenységét azóta felfüggesztették, mivel bebizonyosodott, hogy a cég által előállított összes fagyasztott zöldséget érintette a fertőzés. Magyarországon és Romániában nincs információ megbetegedésről.
A lisztéria hasmenéssel, lázzal járó influenzaszerű tüneteket okoz általában a fertőzött termék elfogyasztása után egy, vagy maximum tíz nappal. Ugyanakkor hosszabb lappangási idő is elfordul, s ilyenkor 70-80 napig nem okoz tüneteket. A hatóságok arra kérik a fogyasztókat, hogy a termékeket alaposan főzzék át felhasználás előtt, mert ha a hőkezelési útmutatót betartják, akkor nincs ok az aggodalomra.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!