A kőolaj nemzetközi piaci ára alakítja a romániai töltőállomásokon gyakorolt üzemanyag-árakat
Fotó: Rostás Szabolcs
Egymást követően négy alkalommal is csökkentette a romániai töltőállomásain gyakorolt üzemanyagárakat a piacvezető Petrom: szerdán literenként 3 banival lett olcsóbb mind a benzin, mind pedig a gázolaj.
2025. március 05., 16:272025. március 05., 16:27
2025. március 05., 17:482025. március 05., 17:48
A kőolajipari vállalatnak a Krónika által monitorozott nagyváradi töltőállomásán is csökkentek szerdán az üzemanyag-árak:
Ez volt már a negyedik egymást követő üzemanyagár-csökkenés, miután februárban nyolcszor emelkedtek az árak. Ám még a legutóbbi árcsökkentések után is a benzin literenként 34 banival, a gázolaj pedig 44 banival drágább, mint az év elején.
A múlt héten február 26-án, szerdán és február 27-én, csütörtökön is olcsóbb lett az üzemanyagok literenkénti ára, akkor 3 banis áresést regisztráltak.
Ezt megelőzően viszont februárban nyolc ízben is drágultak az üzemanyagok:
drágult mind a benzin, mind a gázolaj. Majd február 18-án csak a gázolaj ára nőtt, literenként 4 banival.
Február 19-én viszont enyhe csökkenést is láthattunk, aznap a benzin 2 banival olcsóbb lett, a gázolaj ára viszont változatlan maradt. Február 22-én pedig csak a gázolaj ára emelkedett további 3 banival.
Még a hónap fele sem telt el, de csütörtökön már harmadik alkalommal emelte üzemanyagárait a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
Amint arról korábban írtunk, az idei drágítási hullám tulajdonképpen január közepén kezdődött, miután a vállalat a hónap első felében 12 banival csökkentette az árakat literenként. Az év első áremelése – mint ismeretes – 2024. január 1-jén volt, amikor a benzin literenként 29 banival, a gázolaj pedig literenként 26 banival drágult a jövedéki adó emelése miatt.
mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
Elemzők szerint az üzemanyagok árának mostani csökkenése a kőolaj világpiaci árának alakulásával áll összefüggésben.
miközben az árakra újabb nyomást gyakoroltak az USA által Kanadára, Mexikóra és Kínára kivetett vámok, valamint Peking válasza, írja a Reuters. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 0,8 százalékkal 71,01 dolláron állt hordónként. A nap folyamán az ár hordónként 69,75 dollárig, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabb szintre is lesüllyedt.
„Az OPEC stratégiájának változása arra utal, hogy a politika elsőbbséget élvez az árral szemben. Úgy tűnik, ez a politika a tárgyalásokhoz és Donald Trump nyomásgyakorlásához kapcsolódik, hogy alacsonyan tartsák az olajárakat” – idézte Bjarne Schieldrop, a SEB vezető nyersanyagelemzőjét az Economica.net gazdasági portál.
Washington 25 százalékos vámot vet ki az összes Kanadából és Mexikóból származó importra. A 25 százalékos kulcs nem érinti a kanadai energiatermékeket, amelyekre tíz százalékos vám vonatkozik. A Kínából származó áruk vámját 10 százalékról 20 százalékra emelte március 4-étől az Egyesült Államok.
Válaszlépésként a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy március 10-től további 10–15 százalékos vámot vet ki az amerikai mezőgazdasági termékekre. Ezen belül az Egyesült Államokból származó csirkére, búzára, kukoricára és gyapotra további 15 százalékos vám vonatkozik. Pótlólagos 10 százalékos vámot vetnek ki továbbá a cirokra, szójababra, sertéshúsra, marhahúsra, gyümölcsökre, zöldségekre és tejtermékekre. Kína ezen kívül 15 amerikai vállalatot is felvett az exportellenőrzési listájára – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a vámok árthatnak a gazdasági tevékenységnek és az energia iránti keresletnek, ami nyomást gyakorolhat az olajárakra.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
szóljon hozzá!