Drágult az üzemanyag. A sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
Fotó: Veres Nándor
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
2025. február 06., 12:302025. február 06., 12:30
Az Peco-online.ro üzemanyag-ármonitor szerint a Petrom csürörtökön 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát.
Amúgy – bár nem számottevő a különbség, de – a bukaresti Petrom-töltőállomásokon a standard benzin ára literenként 7,44 és 7,51 lej között, a gázolajé pedig 7,64 és 7,67 lej között váltakozik, a váradi kutakon viszont egységes az árszint.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Csütörtök délelőtt az ármonitor szerint országos összevetésben a standard benzin egy szászrégeni Petrolium-töltőállomáson volt a legolcsóbb, ahol literenként 7,23 lejért kínálták, míg a gázolaj szintén egy Maros megyei Petrolium-kúton, de ezúttal Fehéregyházán került a legkevesebbe, literenként 7,42 lejbe.
Amint arról mi is több ízben írtunk, az idei év első hónapjában a Petrom hét egymást követő alkalommal emelte az üzemanyagárakat.
amikor a jövedéki adókat emelték – ennek nyomán az év első napján a benzin literje 17 banival, a gázolajé pedig 16 banival drágult.
Január 04-én a benzin és a gázolaj esetében is literenkénti 4 banis drágításnak lehettünk szemtanúi, január 09-én, majd január 11-én pedig újabb 4 banival nőtt mind a benzin, mind a gázolaj ára.
Január 15-én és január 17-én 5-5 banis drágítást láthattunk, majd január 21-én újra 4 bani volt az áremelés üteme.
Előbb január 24-én, amikor 4 banival lett olcsóbb mindkét üzemanyag-típus, majd január 28-án, amikor a benzin literenkénti ára 3 banival, a gázolajé pedig 2 banival csökkent.
Néhány banival csökkentették a benzin és a gázolaj árát kedden a romániai kőolajipari társaságok, amelyek azonban idén már hétszer drágítottak. Borítékolható viszont, hogy a közeljövőben ismét drágulni fog az üzemanyag.
A benzin átlagára 2 százalékkal emelkedett, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 2,1 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 8 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Litvánia, Litvánia, Málta, Lengyelország, Svédország után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Luxemburg, Málta, Lengyelország és Spanyolország után.
Ha jövedéki adó nélkül nézzük az árszintet, akkor Románia a 16. helyen áll a legolcsóbb benzin tekintetében Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Ciprus, Finnország, Németország, Írország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia, Szlovénia és Svédország után, míg a gázolaj esetében a 11. helyen áll Ausztria, Bulgária, Csehország, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta, Szlovénia, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta és Szlovénia után.
Január 1-jétől drágulnak az üzemanyagok: a benzin és a gázolaj is többe fog kerülni.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!