Drágult az üzemanyag. A sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
Fotó: Veres Nándor
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
2025. február 06., 12:302025. február 06., 12:30
Az Peco-online.ro üzemanyag-ármonitor szerint a Petrom csürörtökön 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát.
Amúgy – bár nem számottevő a különbség, de – a bukaresti Petrom-töltőállomásokon a standard benzin ára literenként 7,44 és 7,51 lej között, a gázolajé pedig 7,64 és 7,67 lej között váltakozik, a váradi kutakon viszont egységes az árszint.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Csütörtök délelőtt az ármonitor szerint országos összevetésben a standard benzin egy szászrégeni Petrolium-töltőállomáson volt a legolcsóbb, ahol literenként 7,23 lejért kínálták, míg a gázolaj szintén egy Maros megyei Petrolium-kúton, de ezúttal Fehéregyházán került a legkevesebbe, literenként 7,42 lejbe.
Amint arról mi is több ízben írtunk, az idei év első hónapjában a Petrom hét egymást követő alkalommal emelte az üzemanyagárakat.
amikor a jövedéki adókat emelték – ennek nyomán az év első napján a benzin literje 17 banival, a gázolajé pedig 16 banival drágult.
Január 04-én a benzin és a gázolaj esetében is literenkénti 4 banis drágításnak lehettünk szemtanúi, január 09-én, majd január 11-én pedig újabb 4 banival nőtt mind a benzin, mind a gázolaj ára.
Január 15-én és január 17-én 5-5 banis drágítást láthattunk, majd január 21-én újra 4 bani volt az áremelés üteme.
Előbb január 24-én, amikor 4 banival lett olcsóbb mindkét üzemanyag-típus, majd január 28-án, amikor a benzin literenkénti ára 3 banival, a gázolajé pedig 2 banival csökkent.
Néhány banival csökkentették a benzin és a gázolaj árát kedden a romániai kőolajipari társaságok, amelyek azonban idén már hétszer drágítottak. Borítékolható viszont, hogy a közeljövőben ismét drágulni fog az üzemanyag.
A benzin átlagára 2 százalékkal emelkedett, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 2,1 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 8 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Litvánia, Litvánia, Málta, Lengyelország, Svédország után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Luxemburg, Málta, Lengyelország és Spanyolország után.
Ha jövedéki adó nélkül nézzük az árszintet, akkor Románia a 16. helyen áll a legolcsóbb benzin tekintetében Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Ciprus, Finnország, Németország, Írország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia, Szlovénia és Svédország után, míg a gázolaj esetében a 11. helyen áll Ausztria, Bulgária, Csehország, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta, Szlovénia, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta és Szlovénia után.
Január 1-jétől drágulnak az üzemanyagok: a benzin és a gázolaj is többe fog kerülni.
Tavaly a nyers adatok szerint 8,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023-hoz képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Elfogadta a kétkamarás bukaresti parlament együttes ülése szerdán a 2025. évi állami költségvetést, amely 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol.
Átlagosan 7 százalékkal drágultak az albérletek a tíz legnagyobb romániai városban éves szinten. A legnagyobb áremelkedést a nagyváradi garzonlakások esetében láthatjuk.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 440,2758 lejt ér, 4,4194 lejjel (1,01 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A sok kisnyugdíjas, illetve az átlagnyugdíj környéki összeggel hónapról hónapra élő idős személy mellett akadnak, akiknek tényleg van mit a tejbe aprítaniuk.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról.
Ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna.
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)