Drágult az üzemanyag. A sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
Fotó: Veres Nándor
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
2025. február 06., 12:302025. február 06., 12:30
Az Peco-online.ro üzemanyag-ármonitor szerint a Petrom csürörtökön 5 banival emelte mind a benzin, mind a gázolaj árát.
Amúgy – bár nem számottevő a különbség, de – a bukaresti Petrom-töltőállomásokon a standard benzin ára literenként 7,44 és 7,51 lej között, a gázolajé pedig 7,64 és 7,67 lej között váltakozik, a váradi kutakon viszont egységes az árszint.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Csütörtök délelőtt az ármonitor szerint országos összevetésben a standard benzin egy szászrégeni Petrolium-töltőállomáson volt a legolcsóbb, ahol literenként 7,23 lejért kínálták, míg a gázolaj szintén egy Maros megyei Petrolium-kúton, de ezúttal Fehéregyházán került a legkevesebbe, literenként 7,42 lejbe.
Amint arról mi is több ízben írtunk, az idei év első hónapjában a Petrom hét egymást követő alkalommal emelte az üzemanyagárakat.
amikor a jövedéki adókat emelték – ennek nyomán az év első napján a benzin literje 17 banival, a gázolajé pedig 16 banival drágult.
Január 04-én a benzin és a gázolaj esetében is literenkénti 4 banis drágításnak lehettünk szemtanúi, január 09-én, majd január 11-én pedig újabb 4 banival nőtt mind a benzin, mind a gázolaj ára.
Január 15-én és január 17-én 5-5 banis drágítást láthattunk, majd január 21-én újra 4 bani volt az áremelés üteme.
Előbb január 24-én, amikor 4 banival lett olcsóbb mindkét üzemanyag-típus, majd január 28-án, amikor a benzin literenkénti ára 3 banival, a gázolajé pedig 2 banival csökkent.
Néhány banival csökkentették a benzin és a gázolaj árát kedden a romániai kőolajipari társaságok, amelyek azonban idén már hétszer drágítottak. Borítékolható viszont, hogy a közeljövőben ismét drágulni fog az üzemanyag.
A benzin átlagára 2 százalékkal emelkedett, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 2,1 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 8 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Litvánia, Litvánia, Málta, Lengyelország, Svédország után.
Bulgária, Ciprus, Csehország, Luxemburg, Málta, Lengyelország és Spanyolország után.
Ha jövedéki adó nélkül nézzük az árszintet, akkor Románia a 16. helyen áll a legolcsóbb benzin tekintetében Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Ciprus, Finnország, Németország, Írország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia, Szlovénia és Svédország után, míg a gázolaj esetében a 11. helyen áll Ausztria, Bulgária, Csehország, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta, Szlovénia, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Litvánia, Málta és Szlovénia után.
Január 1-jétől drágulnak az üzemanyagok: a benzin és a gázolaj is többe fog kerülni.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
szóljon hozzá!