Románia csak akkor csatlakozhat az eurózónához, amikor a lakosság jövedelme megközelíti az Európai Unió más országaiban élőkét – nyilatkozta Sorin Grindeanu miniszterelnök hétfőn, az euróra való áttérést előkészítő tárcaközi bizottság gyűlésén.
2017. április 10., 12:032017. április 10., 12:03
A kormányfő az Agerpres szerint hangsúlyozta, számos vita alakult ki az utóbbi időben az EU jövőjét illetően, ezeket azonban lehetőségként és nem akadályként kell felfogni. „A mai találkozó egyik célja bebizonyítani, hogy Románia az elkövetkezőkben is támogatni fogja az Unió kohéziós politikáját, hogy mindannyian egyet akarunk: egy erős Európai Uniót, amelyben minden tagállam ugyanazért a célért küzd” – fogalmazott Grindeanu.
A miniszterelnök szerint az illetékes romániai hatóságok feladata gondoskodni arról, hogy ez az áttérés „a lehető legzökkenőmentesebb legyen\". „Tanulnunk kell azoknak az országoknak a tapasztalatából, amelyek már csatlakoztak az euróövezethez, és a Romániáéhoz hasonló helyzetből indultak. Jelentős változás lesz ez, természetes tehát, hogy vonakodást, ellenállást vált ki az emberekből, de mi azért vagyunk ma itt, és leszünk itt a jövőben is, hogy részletekbe menően előkészítsük ezt a folyamatot” – mondta még Grindeanu. A Victoria-palotában zajló egyeztetésen részt vesz a Román Nemzeti Bank kormányzója, Mugur Isărescu, valamint Viorel Ştefan pénzügyminiszter és Mihai Tudose gazdasági tárcavezető is.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.