Románia csak akkor csatlakozhat az eurózónához, amikor a lakosság jövedelme megközelíti az Európai Unió más országaiban élőkét – nyilatkozta Sorin Grindeanu miniszterelnök hétfőn, az euróra való áttérést előkészítő tárcaközi bizottság gyűlésén.
2017. április 10., 12:032017. április 10., 12:03
A kormányfő az Agerpres szerint hangsúlyozta, számos vita alakult ki az utóbbi időben az EU jövőjét illetően, ezeket azonban lehetőségként és nem akadályként kell felfogni. „A mai találkozó egyik célja bebizonyítani, hogy Románia az elkövetkezőkben is támogatni fogja az Unió kohéziós politikáját, hogy mindannyian egyet akarunk: egy erős Európai Uniót, amelyben minden tagállam ugyanazért a célért küzd” – fogalmazott Grindeanu.
A miniszterelnök szerint az illetékes romániai hatóságok feladata gondoskodni arról, hogy ez az áttérés „a lehető legzökkenőmentesebb legyen\". „Tanulnunk kell azoknak az országoknak a tapasztalatából, amelyek már csatlakoztak az euróövezethez, és a Romániáéhoz hasonló helyzetből indultak. Jelentős változás lesz ez, természetes tehát, hogy vonakodást, ellenállást vált ki az emberekből, de mi azért vagyunk ma itt, és leszünk itt a jövőben is, hogy részletekbe menően előkészítsük ezt a folyamatot” – mondta még Grindeanu. A Victoria-palotában zajló egyeztetésen részt vesz a Román Nemzeti Bank kormányzója, Mugur Isărescu, valamint Viorel Ştefan pénzügyminiszter és Mihai Tudose gazdasági tárcavezető is.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.