Fotó: A szerző felvétele
2011. október 21., 10:142011. október 21., 10:14
„Egyre nő a termelők érdeklődése a Góbé-termék névmárka használata iránt. Olyannyira, hogy már több mint másfél száz efféle termékkel rendelkezünk, és havonta legalább eggyel-kettővel gazdagodunk” – vázolta a helyzetet a lapunknak nyilatkozó Balázs Gyöngyvér Góbé-termékmenedzser. Legutóbb egy székelyföldi termelő teáját és egy másik vállalkozó nápolyi szeletét vették be a termékcsaládba.
A további hetvenhét stand zöme is a természetesség jegyében állt fel, szinte függetlenül attól, hogy a pult túlsó oldalán lévők akácmézet vagy tulipános motívummal ellátott faragott bútort, díjazott péksüteményeket vagy csíki áfonyát, fából készült játékokat vagy kisebb nyaralókat, házilaskát vagy fonott díszeket, netán pelettes kazánt vagy éppenséggel a marosugrai Haller Kastélyszálló szolgáltatásait kínálják. A magyarországi testvérvárosból, Bajáról érkező kiállítók csütörtökön még csak közszemlére helyezett termékeiket kínálták, a hétvégére viszont halászléfőzést és kóstoltatást ígérnek a résztvevőknek. Vasile Pop, a Maros Megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara elnöke örömének adott hangot az első ízben szervezett Maros Expó megnyitóján, hogy végre Marosvásárhelyen is sikerül egy giccsmentes vásárt összehozni. „Itt az ideje, hogy a hagyományos és egészséges termékek visszafoglalják a piacot, elnyerve az őket megillető előkelő helyet” – hangsúlyozta Csegzi Sándor, a társszervező helyi önkormányzat alpolgármestere.
Az ország legnagyobb kenyerét süti meg szombaton a székely termékeket is felvonultató bukaresti Romexpón a sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség. Diószegi László a Krónikának elmondta, szombaton délelőtt 60 kilogrammos házikenyeret sütnek, ezzel túlszárnyalva az ugyancsak általuk tartott hazai rekordot. Mint beszámoltunk, a Diószegi pékség az idei Szent György Napokra sütött 47,6 kilós, pityókás székely házikenyeret. Akkor 75 kilogramm kenyértészta került a kemencébe, majd a megsült kenyér közel ötvenkilós lett, szinte egy méter átmérőjű és 35 centiméter magas. Diószegi László elmondta, a Rompan pékipari szövetség kérte fel, hogy Bukarestben süssék meg az ország legnagyobb kenyerét. „Szerdán felépítettük a cigány-kemencét, és már sütjük a kenyeret” – részletezte lapunknak csütörtökön a pékmester. Mint tájékoztatott, a téglakemencét a saját költségén építtette fel, az ott is marad a kiállítóközpontban. A kemencéért cserébe a sepsiszentgyörgyi vállalkozónak nem kellett nevezési díjat fizetnie. Csütörtökön már be is üzemelték a kemencét, három ízben sütöttek mintegy negyven darab kétkilós házikenyeret a Diószegi-recept alapján. A kenyeret ingyen osztják szét a kiállítás látogatói között. Diószegitől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy a bukarestiek egynegyede sem ismeri a krumplis házikenyeret, de nagy érdeklődéssel kóstolgatják. A szombati óriáskenyeret a nézők szeme láttára hagyományos módon dagasztják, vetik be, majd amikor megsült, szétosztják. Diószegi László hangsúlyozta, a jövő esztendei Szent György Napokra ennél nagyobb kenyeret süt, mivel Sepsiszentgyörgyé kell hogy maradjon a dicsőség, hogy itt készül a legnagyobb székely házikenyér. Bíró Blanka |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.