Árliberalizáció után. Akár 20–25 százalékkal is többet fi zethetnek a mulasztók a földgázért
Fotó: Veres Nándor
Nem csak a villanyáram piaci árliberalizációjára kell figyelniük az elkövetkező időszakban a lakossági fogyasztóknak, hanem a földgázéra is. Azok a fogyasztók ugyanis, akik a tavaly nyár óta nem kötöttek szabadpiaci szerződést addigi szolgáltatójukkal vagy egy újjal, akár 25 százalékkal is többet fizethetnek július elsejétől, amikor is lejár a standard árra megkötött szerződésük.
2021. május 19., 12:342021. május 19., 12:34
2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20
Nemcsak a villamos energia, hanem most már a földgáz esetében is érdemes megkötni a szabadpiaci szerződést, ellenkező esetben július 1-től akár 20–25 százalékkal többet fizethetünk.
– összegezte megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
Az Engie, a legnagyobb hazai lakossági gázszolgáltató már elkezdte kiküldeni a tájékoztatókat azoknak az ügyfeleinek, akik nem kötöttek szabadpiaci szerződést, és a régi meghosszabbított szerződésük június végén lejár.
A tájékoztatóban a július 1-től alkalmazott standard árat közlik, ami 25 százalékkal magasabb, mint az eddigi. Ez a növekedés nagyon sok fogyasztót érint, hiszen az ANRE márciusi adatai szerint a háztartási fogyasztók mindössze 28 százaléka kötött tavaly szabadpiaci szerződést az addigival vagy egy új földgázszolgáltatóval.
Fotó: Pixabay
„Pontosan ugyanaz történik a földgáz esetében, mint a villamos energiával: aki nem írt alá új szerződést tavaly július 1-ig, annak folytatódott a földgázszolgáltatás azon az áron, amit az előző két hónapban, tehát tavaly május és júniusban a szolgáltatója kiközölt” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.
Rámutatott, annyi volt a különbség, hogy a földgáz esetében tavaly nem volt áremelkedés, sőt látványosan csökkentek az árak a nagykereskedelmi piacon. Ezért a tavalyi árliberalizáció nem járt áremelkedéssel a háztartási fogyasztók számára, nem is kavart port, egyáltalán nem volt visszhangja. Nem úgy, mint a villamos energia idei árliberalizációja esetében, ahol az egyetemes szolgáltatói ár magasabb lett, és érzékenyen érintette azokat, akik az év végéig nem kötöttek új szerződést, ezért volt szükség a haladékra, kedvezményre.
Összehasonlítva: tavaly májusban az európai piacokon 6–7 euró körüli volt a földgáz megawattórája, a romániai árak is 30–40 lej körül mozogtak. Most viszont Európában az árszint meghaladja a 20 eurót, 25– 27 eurós szerződések is vannak, ez lecsapódik a hazai piacon. Így az a szolgáltató, amely a nagykereskedelmi piacon most köt a téli szezonra szerződést, már a 150 lejt „karcoló” áron kapja.
Tavaly egy évvel meghosszabbították azoknak a passzív ügyfeleknek a szerződését, akik nem kértek árajánlatot, nem kötöttek új szerződést, ebben pedig az az ár szerepelt, amit tavaly május–júniusban közöltek ki. Most szintén május–júniusban a szolgáltatók kötelesek kiküldeni az új tájékoztatót azoknak az ügyfeleiknek, akik nem választottak a teljes piacon elérhető ajánlatok közül, nem kötöttek új szabadpiaci szerződést akár a korábbi, akár más szolgáltatóval. Érkeznek lassan ezek az értesítések, és ezekben már 20–25 százalékkal magasabb az ár, mint a jelenleg alkalmazott.
A villamos energia és a földgáz esetében is hasonló a helyzet, az a fogyasztó, aki érdeklődik, tájékozódik az ANRE ár-összehasonlító oldalán, találhat 120 lej körüli ajánlatot is, azoknak viszont, akik nem tesznek semmit, július 1-jétől már minden valószínűség szerint a 140–150 lejes árat alkalmazza a szolgáltatójuk.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Arra is kitért, nyilván a nyári hónapokban alacsonyabb a fogyasztás, sok háztartási fogyasztó mellett „elmegy” a hír, a tájékoztatás, nem érdeklődnek, mi történik a nyár folyamán a földgáz árával, viszont amikor a fűtésszezon beköszöntével az októberi fogyasztásra kiszámolt számla novemberben megérkezik, akkor bizony „fájdalmas” lesz.
Fotó: Facebook/Engie
A hatóság alelnöke ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nincs határidő sem a földgáz, sem a villamos energia esetében, bárki bármikor eldöntheti, hogy marad a régi szolgáltatójánál, vagy keres újat, új szabadpiaci szerződést köt, vagy marad a régi szolgáltatójánál szerződés nélkül, és azzal tulajdonképpen elfogadja azt az árat, amit kiküldenek neki.
„Vannak helyzetek, amikor az energia, a földgáz esetében még a drasztikus 20-25 százalékos drágulás sem érinti annyira fájón a fogyasztót. Például, aki a gázt csak a konyhában sütés-főzésre használja, mert amúgy távhővel fűt, annak a 20–25 százalékos áremelkedés nem jelent nagy pluszkiadást. De még ilyen esetben is megéri megkeresni a kedvezőbb ajánlatot, hiszen a sok apró lej összegyűlik az évek során. Odafigyeléssel és érdeklődéssel lehet takarékoskodni” – összegzett Nagy-Bege Zoltán.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!