Gázáremelés vár a passzív fogyasztóra – Akár 25 százalékos drágulást kerülhetünk el a szabadpiaci szerződéskötéssel

Árliberalizáció után. Akár 20–25 százalékkal is többet fi zethetnek a mulasztók a földgázért •  Fotó: Veres Nándor

Árliberalizáció után. Akár 20–25 százalékkal is többet fi zethetnek a mulasztók a földgázért

Fotó: Veres Nándor

Nem csak a villanyáram piaci árliberalizációjára kell figyelniük az elkövetkező időszakban a lakossági fogyasztóknak, hanem a földgázéra is. Azok a fogyasztók ugyanis, akik a tavaly nyár óta nem kötöttek szabadpiaci szerződést addigi szolgáltatójukkal vagy egy újjal, akár 25 százalékkal is többet fizethetnek július elsejétől, amikor is lejár a standard árra megkötött szerződésük.

Bíró Blanka

2021. május 19., 12:342021. május 19., 12:34

2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20

Nemcsak a villamos energia, hanem most már a földgáz esetében is érdemes megkötni a szabadpiaci szerződést, ellenkező esetben július 1-től akár 20–25 százalékkal többet fizethetünk.

Aki érdeklődik, összehasonlítja az árakat, kiválasztja a számára megfelelő ajánlatot, és megköti a szerződést, jobban jár, mint aki nem tesz semmit, és egyszerűen elfogadja a szolgáltatója által kiközölt árat

– összegezte megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Az Engie, a legnagyobb hazai lakossági gázszolgáltató már elkezdte kiküldeni a tájékoztatókat azoknak az ügyfeleinek, akik nem kötöttek szabadpiaci szerződést, és a régi meghosszabbított szerződésük június végén lejár.

A tájékoztatóban a július 1-től alkalmazott standard árat közlik, ami 25 százalékkal magasabb, mint az eddigi. Ez a növekedés nagyon sok fogyasztót érint, hiszen az ANRE márciusi adatai szerint a háztartási fogyasztók mindössze 28 százaléka kötött tavaly szabadpiaci szerződést az addigival vagy egy új földgázszolgáltatóval.

Azoknak, akik tavaly nyáron nem tettek semmit, június 30-án lejár az akkor megállapított standard árra megkötött szerződésük, így ha nem lépnek, akkor a már emelt standard árat kell kifizetniük július 1-től.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Drágult a gáz az európai piacokon

„Pontosan ugyanaz történik a földgáz esetében, mint a villamos energiával: aki nem írt alá új szerződést tavaly július 1-ig, annak folytatódott a földgázszolgáltatás azon az áron, amit az előző két hónapban, tehát tavaly május és júniusban a szolgáltatója kiközölt” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.

Rámutatott, annyi volt a különbség, hogy a földgáz esetében tavaly nem volt áremelkedés, sőt látványosan csökkentek az árak a nagykereskedelmi piacon. Ezért a tavalyi árliberalizáció nem járt áremelkedéssel a háztartási fogyasztók számára, nem is kavart port, egyáltalán nem volt visszhangja. Nem úgy, mint a villamos energia idei árliberalizációja esetében, ahol az egyetemes szolgáltatói ár magasabb lett, és érzékenyen érintette azokat, akik az év végéig nem kötöttek új szerződést, ezért volt szükség a haladékra, kedvezményre.

A földgázpiac liberalizálása óta eltelt szinte egy év, és közben drasztikusan megváltozott a helyzet a piacon, Európa-szerte magasabbak lettek a nagykereskedelmi árak, és ez a romániai piacon is tükröződik.

Összehasonlítva: tavaly májusban az európai piacokon 6–7 euró körüli volt a földgáz megawattórája, a romániai árak is 30–40 lej körül mozogtak. Most viszont Európában az árszint meghaladja a 20 eurót, 25– 27 eurós szerződések is vannak, ez lecsapódik a hazai piacon. Így az a szolgáltató, amely a nagykereskedelmi piacon most köt a téli szezonra szerződést, már a 150 lejt „karcoló” áron kapja.

Tavaly egy évvel meghosszabbították azoknak a passzív ügyfeleknek a szerződését, akik nem kértek árajánlatot, nem kötöttek új szerződést, ebben pedig az az ár szerepelt, amit tavaly május–júniusban közöltek ki. Most szintén május–júniusban a szolgáltatók kötelesek kiküldeni az új tájékoztatót azoknak az ügyfeleiknek, akik nem választottak a teljes piacon elérhető ajánlatok közül, nem kötöttek új szabadpiaci szerződést akár a korábbi, akár más szolgáltatóval. Érkeznek lassan ezek az értesítések, és ezekben már 20–25 százalékkal magasabb az ár, mint a jelenleg alkalmazott.

A tudatos fogyasztó nyer

A villamos energia és a földgáz esetében is hasonló a helyzet, az a fogyasztó, aki érdeklődik, tájékozódik az ANRE ár-összehasonlító oldalán, találhat 120 lej körüli ajánlatot is, azoknak viszont, akik nem tesznek semmit, július 1-jétől már minden valószínűség szerint a 140–150 lejes árat alkalmazza a szolgáltatójuk.

Idézet
Csak a fogyasztón múlik, hogy hajlandó-e keresni egy olyan ajánlatot, ami megfelel neki, és anyagilag is kedvezőbb, mint amit a jelenlegi szolgáltatója kiközöl a május–júniusi számlával, vagy nem tesz semmit, és utólag panaszkodik, amiért magas a számla”

– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Arra is kitért, nyilván a nyári hónapokban alacsonyabb a fogyasztás, sok háztartási fogyasztó mellett „elmegy” a hír, a tájékoztatás, nem érdeklődnek, mi történik a nyár folyamán a földgáz árával, viszont amikor a fűtésszezon beköszöntével az októberi fogyasztásra kiszámolt számla novemberben megérkezik, akkor bizony „fájdalmas” lesz.

•  Fotó: Facebook/Engie Galéria

Fotó: Facebook/Engie

A hatóság alelnöke ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nincs határidő sem a földgáz, sem a villamos energia esetében, bárki bármikor eldöntheti, hogy marad a régi szolgáltatójánál, vagy keres újat, új szabadpiaci szerződést köt, vagy marad a régi szolgáltatójánál szerződés nélkül, és azzal tulajdonképpen elfogadja azt az árat, amit kiküldenek neki.

„Vannak helyzetek, amikor az energia, a földgáz esetében még a drasztikus 20-25 százalékos drágulás sem érinti annyira fájón a fogyasztót. Például, aki a gázt csak a konyhában sütés-főzésre használja, mert amúgy távhővel fűt, annak a 20–25 százalékos áremelkedés nem jelent nagy pluszkiadást. De még ilyen esetben is megéri megkeresni a kedvezőbb ajánlatot, hiszen a sok apró lej összegyűlik az évek során. Odafigyeléssel és érdeklődéssel lehet takarékoskodni” – összegzett Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint