Újítana. Radu Miruță gazdasági miniszter szerint Románia a chipgyártásban használhatná fel grafitkészleteit
Fotó: Facebook/Radu Miruţă
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
2025. július 23., 11:022025. július 23., 11:02
A gazdasági miniszter szerdán reggel az RFI rádiónak nyilatkozva kifejtette: nem érti, miért nem használja fel Románia a korábban a kohászatban használt grafitot mikrochipek gyártásához.
„Miért nem merünk mi is belevágni?” – tette fel a kérdést a Mediafax szerint.
Miruță szerint egyértelmű, hogy Románia nagyon sok erőforrással rendelkező, gazdag ország.
„Románia elszegényedett ország, de nem szegény ország. Ezek az erőforrások, különösen a jelenlegi helyzetben, meggyőződésem, hogy olyan elemek, amelyek megfordíthatják a helyzetet.
Mert úgy tűnik, hogy ők nagyon nagyok. Nagyobbak, mint mi. Olyan cégek, amelyek milliárdokat fektetnek csak kutatásba. Olyan cégek, amelyek nagy pénzekért vonzzák oda a világ minden okos emberét, hogy ott dolgozzanak. De nem tudják létrehozni azt, amit Isten teremtett. Nem tudják létrehozni a természetet. Nem tudnak grafitot előállítani. Ami Romániában van. Miért ne ülhetnénk mi is az asztalukhoz? Ők a pénzükkel jönnek, mi az erőforrásainkkal. Miért ne merjük megpróbálni?” – hangoztatta a miniszter.
„Látják jól, Amerika és Ukrajna a fémekért harcol. Nekünk vannak fémjeink. Miért ne akarnánk kitermelni őket? Mert ezeket az állami vállalatokat nem hatékonyan irányítják. Nem hatékonyan működnek” – tette hozzá Miruță.
Kijelentette: új teljesítménykritériumokat akar bevezetni az állami cégek vezetői számára, és azokat, akik nem fogadják el vagy nem teljesítik azokat, leváltja.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
szóljon hozzá!