Fotó: Facebook/Piraeus Bank Romania
Újabb nagyszabású tranzakció készül a romániai bankpiacon: a JC Flowers befektetési alap kezébe kerül a Piraeus Bank itteni kirendeltsége.
2017. december 26., 16:382017. december 26., 16:38
Hosszas tárgyalási időszakot követően a JC Flowers befektetési alap átvette a Piraeus Bank romániai kirendeltségét. A tranzakció azonban még a Román Nemzeti Bank (BNR), valamint a görögországi pénzügyi stabilitási alap jóváhagyására vár.
Mint ismeretes, versenyben volt a magyar OTP Bank is. Ugyanakkor a JC Flowers befektetési alapnak sem ez az első próbálkozása, hogy betörjön a romániai bankipiacra, azonban korábban nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót a Carpatica Kereskedelmi Bank átvételéről. A befektetési alap azért szerette volna megvenni mindkét pénzintézetet, hogy egy olyan csoportot hozzon tető alá, ami láthatóbb a helyi piacon. A Piraeus közepes pénzintézetnek számít: a tavalyi évet a 13. helyen zárta 1,67 százalékos piaci részesedéssel.
Az OTP-nek is siker övezte azonban a romániai piachódítási törekvéseit, hiszen – amint arról korábban beszámoltunk – a magyar pénzintézet megvásárolhatja a görögöktől a Banca Româneascát. A tranzakció eredményeként pedig az OTP Bank Románia a 8. legnagyobb szereplővé válik, piaci részesedése a jelenlegi 2,1 százalékról közel 4 százalékra emelkedik.
A román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelynek nyomán megvásárolta a Banca Românească pénzintézetet.
A hivatalos tájékoztatás szerint a tranzakció pénzügyi zárására a felügyeleti hatóságok jóváhagyását követően várhatóan 2018 elejéig kerül sor, a 99,28 százalékos részvénypakett megvásárlásának pénzügyi részleteit azonban a felek nem kívánták nyilvánosságra hozni. Az OTP-nek – mint ismeretes – nem ez lesz az első nagyobb akvizíciója a romániai bankpiacon, a portugáloktól 2015-ben megvásárolták a Millenium Bank itteni hálózatát, amit azóta be is olvasztottak saját portfoliójukba.
Mint láthatjuk, fontos mozgások jellemzik jelen pillanatban a romániai bankpiacot, és úgy tűnik, hogy a trend a piac koncentrálódása. Hiszen
A Román Nemzeti Bank (BNR) által közölt adatsorok szerint 2016 végén 37 bank alkotta a romániai bankpiacot, aktíváik pedig együttesen megközelítették 393,648 milliárd lejt, ami 6,65 százalékos növekedést jelentett az előző év véghez képest. Igaz, közös, 4,3 milliárd lejes profitjuk enyhe csökkenést mutatott. Érdekességnek számított ugyanakkor, hogy csaknem húsz év után jelentős változás állt be 2016 decemberének végén a romániai bankpiacon,
A következő helyeken a Raiffeisen Bankot (8,49 százalékos piaci részesedés a 2015-ös 8,4 százalék után), az Unicreditet (8,3 százalék a 2015-ös 8,1 százalék után), a CEC Banket (7,16 százalék, 7,3 százalék után), az ING Bankot (7,08 százalék, 6,3 százalék után), az Alpha Bankot (3,74 százalék, 4 százalék után), a Bancpostot (2,96 százalék, 3 százalék után), a Garanti Bankot (2,28 százalék, 2,5 százalék után), az OTP Bankot (2,09 százalék, 2,3 százalék után), a Citibankot (1,73 százalék, 2,3 százalék után), valamint a Piraeus Bankot (1,67 százalék, 1,9 százalék után) találjuk a 2016-os eredményeket górcső alá vevő toplistán.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!