Fotó: Ccr.ro
Az alkotmánybíróság elutasította szerdán a kormány óvását és megállapította, hogy megfelel az alaptörvénynek a nyugdíjpont értékét 40 százalékkal emelő törvény – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek alkotmánybírósági források.
2021. január 13., 12:212021. január 13., 12:21
2021. január 13., 14:262021. január 13., 14:26
A jogszabályt így továbbítják Klaus Iohannis államfőhöz kihirdetésre. Raluca Turcan munkaügyi miniszter úgy reagált: a 40 százalékos nyugdíjemelés 138 milliárd lejes többlettételt jelentene a költségvetés számára, amire szerinte nincs fedezet a büdzsében. Hozzátette, az ügyben a törvényhozás fog majd dönteni.
Mint ismeretes, a PNL-kormány október közepén kért alkotmánybírósági kontrollt a költségvetés-kiigazításról szóló, 2020/135-ös és 136-os sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvényről.
Az Orban-kanbinet beadványában hangsúlyozta, hogy a jogszabály elfogadásakor a parlament figyelmen kívül hagyta a kiszámíthatóság elvét, illetve az állami költségvetés és általában a gazdasági helyzet alakulásának kilátásait, veszélyeztetve a jogbiztonságot.
A minimálbért 3,1 százalékkal indexálja szerdai ülésén a bukaresti kormány, a nyugdíjak emeléséről később döntenek, de legalább az infláció mértékének megfelelő ütemben emelkedni fog az idei év folyamán – jelentette be Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
Az állami nyugdíjalapból fizetett romániai nyugdíjasok csaknem harmada legtöbb 1000 lejt kapott szeptemberben – tény azonban, hogy az idei nyugdíjemelés nyomán 7 százalékkal zsugorodott a kisnyugdíjasok aránya a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!