Fotó: Twitter/Secretary Antony Blinken
Az Egyesült Államok és az Európai Unió a közös Kereskedelmi és Technológiai Tanács keretében is tárgyal az amerikai klímavédelmi intézkedések keretében bevezetett állami támogatást érintő vita rendezéséről – hangzott el hétfőn a tanács éves megbeszélésének keretében Washingtonban.
2022. december 06., 07:562022. december 06., 07:56
Az amerikai kormányzati delegációt vezető Anthony Blinken külügyminiszter az ellátási láncok kritikus fontosságára hívta fel a figyelmet, és igazi előrelépésnek nevezte, hogy a Kereskedelmi és Technológiai Tanács kereteiben a félvezetők ellátási láncát tekintve sikerülhet erősíteni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti együttműködést. Közölte, hogy szintén a félvezetőkre vonatkozóan egy korai figyelmeztetési rendszert dolgoznak ki, valamint növelik az átláthatóságot a különböző támogatási programokat tekintve.
Európai részről Margaret Vestager, az Európai Bizottság alelnöke a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az amerikai törvényhozás által elfogadott úgynevezett Inflációcsökkentési Törvény keretében belül életbe lépő amerikai klímavédelmi támogatási rendszerről szóló egyeztetéseket folytatják, illetve a bizottság még tanulmányozza az amerikai intézkedéseket. Ugyanakkor világossá tette, hogy
Fontosnak mondta, hogy az ösztönző állami támogatások ne haladják meg a szükséges mértéket, és ne károsítsák az adófizetőket. Reményét fejezte ki, hogy a felmerülő kérdésekre sikerül válaszokat találni, és feltétlen jó hírnek nevezte azt, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelmet tekintve.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság másik alelnöke fontosnak mondta a hasonlóan gondolkodó partnerekkel való együttműködést a zöld átállás folyamatában és jó hírnek nevezte, hogy az amerikai elnök és a külügyminiszter is együttműködési készségét fejezte ki abban, hogy a támogatási kérdésekben felmerülő európai aggályokra válaszokat találjanak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy
Blinken külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vitás pontok tisztázására létrehozott kormányzati munkacsoport vizsgálja az európai aggályokat, és megerősítette a rendezési készséget amerikai részről.
Gina Raimondo az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere ehhez azt tette hozzá, hogy fontos a kereskedelmi tanács keretein belül is válaszokat találni a támogatási rendszert illető vitákra. Hozzátette: sok olyan ügy van, amelyben előre lehet lépni, és ezek közé sorolta a félvezetők kereskedelmének összehangolását.
Az Európai Bizottság vezetői a közelmúltban többször komoly aggályaiknak adtak a hangot az amerikai Kongresszus által szeptemberben elfogadott Inflációcsökkentési Törvény lehetséges európai kihatásai miatt. A jogszabály egy része ugyanis 370 milliárd dolláros támogatást irányoz elő Egyesült Államokban gyártott klímabarát termékekre, többi között elektromos autókra és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos eszközökre. Az Európai Unió legfőbb kifogása, hogy az amerikai támogatási rendszer protekcionista jellegű és hátrányosan megkülönböztet európai termékeket. A vita rendezéséről hetek óta tárgyal egy európai–amerikai munkacsoport.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!