Vízszivattú-rendszer a Duna partján. Florin Barnu elképzelése szerint több millió hektárra terjesztenék ki az öntözhető területek nagyságát
Fotó: ANIF.RO
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb irrigációs beruházásának tartja az öntözőrendszerekbe történő, az új román kormány által a következő négy évre tervbe vett, 16 milliárd eurós befektetést. Újabb miniszteri mandátuma alatt Florin Barbu számos más mezőgazdasági programot is felfuttatna.
2024. december 28., 09:542024. december 28., 09:54
2024. december 28., 13:442024. december 28., 13:44
Az új román kormányban is Florin Barbu maradt az agrártárca vezetője, aki a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben 2023. június 15-től irányítja a mezőgazdasági minisztériumot. A legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek véleménye szerint a PSD-és tárcavezető az utóbbi évek legrátermettebb mezőgazdasági minisztere, aki felismerte a román agrárágazat nehéz helyzetét, és átfogó agrárstratégia gyakorlatba ültetését tűzte ki célul.
A tárcavezető a jelenséget európai uniós kitekintésben orvosolná, amihez elengedhetetlen az Európai Bizottsággal történő hosszútávú egyeztetés agrárstratégiai kérdésekben. Előző mandátuma alatt a román miniszter Brüsszelben több kérdésben is szorosan együtt működött a magyar agrártárca vezetőjével, Nagy Istvánnal is.
Szakemberek szerint Florin Barbu legfontosabb eredményeként kell kiemelni, hogy a román mezőgazdaság az utóbbi 35 év legnagyobb költségvetési támogatásában részesült. 2024-ben a román agrárágazat büdzséje a 7 milliárd eurót közelítette, és ezzel a legtöbb pénzhez jutott első három minisztérium közé tornászta fel magát a korábban kullogó szaktárcák közül. Ebből a jelentős összegből fedezték az idei aszály okozta károk kárpótlását, ugyanakkor több mezőgazdasági beruházási programot is elindítottak. Ezek közül kiemelkedik a dél-romániai irrigációs program térnyerése, amelynek idén erdélyi beruházásai is lesznek a Kolozs megyei Aranyosszék és Háromszék öntözőrendszereinek kibővítésében.
Florin Barbu Egy mezőgazdasági és élelmiszeripari vásáron. Helyzetbe hozná a hazai termelőket
Fotó: Facebook/Florin Barbu
A mezőgazdasági szaktárca tervei alapján
Florin Barbu szerint az irrigációs programok jelentik a román mezőgazdaság abszolút prioritását. Korábban törvényt módosítottak az irrigációs rendszerek kiépítésének megkönnyítésére, ami kiküszöböli az eddig felmerülő problémák egy részét olyan esetekre, amikor a földtulajdonosok beleegyezésétől függött, hogy az adott területen átvezethetőek-e az irrigációs csatornák. A jogszabály szerint a stratégiai fontosságú beruházásnak számító irrigációs rendszerek kiépítését többé nem tudják megakadályozni olyan földtulajdonosok, akik ellenzik, hogy területeiken haladjon keresztül az öntöző csatorna.
A mezőgazdasági miniszter folytatni szeretné a sikerként elkönyvelt kedvezményes kamatú mezőgazdasági hitelek folyósítását is. A kereskedelmi bankokkal kötött szerződés keretében a mezőgazdasági szaktárca fedezi a piaci és a kedvezményes kamat közötti különbséget, így a hitelt igénylő gazának évi 1,95 százaléknyi fix kamatozású kölcsönt kell törlesztenie. Jelenleg 1,5 milliárd euró kedvezményes kamatú hitelszerződéssel rendelkeznek a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek, a szaktárca 2025-ben tovább bővítené az olcsó kamatozású hitelkeretet.
A bukaresti minisztérium a sertéstelepek kártérítésének kifizetését is felgyorsítja. Az afrikai sertéspestis miatt leölt állatok ellenértékét továbbra is piaci alapon fizetik ki a disznótartó gazdaságoknak és üzemeknek, ugyanakkor azok is kapnak kártérítést, akik a környéken felbukkanó vírus miatt nem tudták idejében értékesíteni állataikat. A szállítási korlátozások miatt túlhízott sertésekért a szaktárca 15 euró kártérítést fizet állatonként.
A fennmaradt uniós pályázatok közül a zöldségtermesztők juthatnak kiemelt támogatáshoz
Fotó: Makkay József
Az aktuális uniós ciklusra a Románia számára elkülönített 5,7 milliárd euróból idén decemberig 4,5 milliárd eurós keretre kötöttek szerződést a sikeresen pályázó gazdákkal a szaktárca fennhatósága alatt működő állami hivatalok. A fennmaradó 1,2 milliárd eurót a jövő esztendő januárjában meghirdetett újabb pályázatok keretében lehet majd lehívni. Ezek közül elsőként a DR-16-os számú kiírást hirdetik meg zöldség- és krumplitermesztők számára 150 millió eurós keretben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alkotta koalíció kormányprogramja minden központi hatóság, regionális intézmény és vállalat esetében hatékonysági ellenőrzést ír elő.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
szóljon hozzá!