Fittyet hány a válságra az erdélyi ingatlanpiac

A mai árviszonyok közepette nem sok pályakezdő tud Kolozsváron lakást vásárolni •  Fotó: Haáz Vince

A mai árviszonyok közepette nem sok pályakezdő tud Kolozsváron lakást vásárolni

Fotó: Haáz Vince

Erdély-szerte folytatódott idén a lakásárak meredek emelkedése: például Kolozsváron a négyzetméterenkénti átlagár át is lépte a 2000 eurós bűvös határt. A kincses városban viszont ettől függetlenül pörög, és a válság előtti szint felett teljesít az ingatlanpiac. A Székelyföldön a folyamatos drágulást az is okozza, hogy még mindig sokkal kevesebb az eladó lakás, mint amekkora kereslet van irántuk.

Bíró Blanka

Hajnal Csilla

2021. december 03., 18:342021. december 03., 18:34

Átlépte a négyzetméterenkénti 2000 eurós bűvös határt a kolozsvári ingatlantulajdonosok által kért átlagár – irányította rá minap a figyelmet a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karának kutatása. A felsőoktatási intézmény szakemberei tavaly óta vizsgálják a koronavírus-járvány romániai gazdasági hatását, többek között az ingatlanárakat is, összehasonlítva az országos átlagot, a bukaresti, a kolozsvári, a temesvári, brassói és a konstancai árakat.

Szász Levente közgazdász, a BBTE dékánhelyettese, a projekt vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő oldal adatait elemezve derült ki, hogy első alkalommal a kolozsvári ingatlanok négyzetméterenkénti átlagára meghaladta a 2000 eurót.

Idézet
Ez nem azt jelenti, hogy ezen az áron el is kelnek az ingatlanok, hanem a hirdetésekben megadott áraknak ez az átlaga”

 – magyarázta a közgazdász. Emlékeztetett, érdekes módon a kincses város átlagára jóval a bukaresti átlag felett van, míg Kolozsváron meghaladta a 2000 eurót, a fővárosban négyzetméterenként az 1600 eurót sem éri el az átlagár, olyan körülmények között, hogy ott is növekedett.

A kutatócsoport megnézte a 2019. októberi árakat is, akkor Kolozsváron 1712 euró volt az átlag­ár, tavaly októberben 1826 euró, tehát két év alatt majdnem húsz százalékkal emelkedett. Mindez olyan körülmények között történt, hogy közben kitört az egészségügyi válság, egyre bizonytalanabb a gazdasági helyzet, és mégis szárnyalnak az ingatlanárak. Szász Levente rámutatott,

a drágulás hátterében az építőipari alapanyag globális áremelkedése áll, valamint az, hogy az alapanyagokat nehezebb beszerezni, akadoznak az ellátási láncok.

Az elemző kérdésünkre felidézte, tíz éve az a vélekedés, hogy irreálisan magasak a kolozsvári lakásárak, hogy ez már nem emelkedhet tovább, valamikor csökkennie kell, de ez azóta sem történt meg.

„A 2010-es évek elején is azt hallottuk, hogy már nincs tovább, majd 2020 elején, amikor kezdődött a járvány, és most is ezt mondjuk, hogy ez az ár tényleg nagyon magas, valószínű, mérséklődni fog, mert erre nincs tartós, hosszú távú kereslet” – részletezte az egyetemi oktató.

Hozzátette: a 2000 eurós szintnek van egy pszichológiai hatása, ez olyan sarokszám, ami egy ideig tetőzhet, vagyis az lehet az általános vélekedés, hogy „nem megyünk fölé, jó hogy ezt elértük”. Ha az építkezésben az alapanyag-ellátás és az árak helyreállnak, akkor

országos viszonylatban korrigálhat az ingatlanpiac,

ám Szász Levente nem számít látványos korrekcióra. Elképzelhető, hogy mindenhol – és akkor Kolozsváron is – mérséklődnek az árak, de nem valószínű a drasztikus árcsökkenés. A kereslet a lakások iránt viszont továbbra sem csökken, így a tulajdonosokat semmi nem kényszeríti arra, hogy csökkentsék az árakat.

„Az ingatlan-adásvételek száma az elmúlt év közepétől folyamatosan a járvány előtti szint felett van” – mutatott rá Szász Levente. Tavaly április–májusban volt egy visszaesés, amikor kijárási tilalom volt, leállt az egész gazdaság, és meg sem lehetett nézni az eladásra kínált ingatlanokat.

Aztán tavaly június végén visszaállt a járvány előtti szintre a tranzakciók száma az ingatlanpiacon, és azóta folyamatosan a válság előtti szint felett teljesít a piac. Valószínűsíthető, hogy a befektetők is vásárolnak, arra számítva, hogy az ingatlan értéke tovább nő, hiszen az elmúlt tíz évben ez történt.

Egekben a lakásárak. Két év alatt majdnem 20 százalékos drágulást regisztrált a kolozsvári ingatlanpiac •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Egekben a lakásárak. Két év alatt majdnem 20 százalékos drágulást regisztrált a kolozsvári ingatlanpiac

Fotó: Jakab Mónika

A csillagászati árak sem szegik a vevők kedvét

Drágulásról és a járvány előtti időszakhoz képest több tranzakcióról számolt be lapunk megkeresésére Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa is. Rámutatott, az átlagár kétélű fegyver, hatására tovább emelkedhetnek az árak, holott a piacon található ingatlanok nagy része nem illeszthető a sémába, nem ér annyit, mint az átlagár. Amint nyilvánosságra kerül a négyzetméterenkénti 2000 eurós átlagár,

hirtelen minden tulajdonos elkezd annyit kérni, hiába az ingatlanja valós értéke meg sem közelíti ezt az árat.

Ez okoz némi fejtörést, de idővel helyezkednek az árak. Bónis Endre elmondta, tavaly négyezer új építésű lakás került be a piacra, jövőre azonban 15 ezret terveznek. Hozzátette: ha azt nézzük, hogy az építőanyag egy része hiánycikk, az árak megemelkedtek, ilyen mértékű építkezés mellett akár tovább növekedhetnek az ingatlanárak, kérdés, hogy a kereslet tartja-e majd a lépést, hiszen ha a kereslet nem követi a kínálatot, gondok lehetnek az építőiparban is.

„Ennyi új lakás mindenképpen megdobja a piacot, azonban egyelőre úgy néz ki, hogy vásárló is lesz. Sokan tartanak attól, hogy még jobban hígulni fog a pénz, az elmúlt húsz évben a kolozsvári lakások értéke csak nőtt, az ingatlan biztos befektetésnek bizonyult a kincses városban.

Idézet
Kolozsváron érdemes ingatlanba befektetni,

ha esetleg mégis csökkennének az árak, amire már évek óta várnak az elemzők, néhány év alatt újra visszakapaszkodnak” – ecsetelte a szakember. Aláhúzta ugyanakkor, hogy a bérek nem nőnek olyan mértékben, mint a kolozsvári lakásárak, ezért előbb-utóbb várható az árak egyfajta kiegyensúlyozása.

Jelenleg az tapasztalható, hogy van egy réteg, amely extrém jól keres, nagyon drága ingatlanokat engedhet meg magának, de ez egyre szűkül, és van egy másik réteg, akik a kisebb és olcsóbb lakásokat keresik. Bónis Endre arra is kitért, hiába hogy Romániában az európai átlagnál magasabb a saját lakásban élők száma,

ilyen árak mellett egy pályakezdő fiatal már nem tudja megengedni magának, hogy Kolozsváron lakást vásároljon, így lakbérbe kényszerül.

Ez viszont újra azt demonstrálja, hogy lesz értelme a befektetésnek. Igaz – tette hozzá –, a lakbérek nem emelkednek ugyanolyan mértékben, mint a lakásárak, így bár mindenki azt szeretné, hogy a befektetése 10–15 év alatt megtérüljön, ez sok esetben kihúzódik harminc évre.

Az ingatlanpiaci szakember ugyanakkor leszögezte, Kolozsvár azért is specifikus, mert elhelyezkedése révén kevés az opció a terjeszkedésre, összehasonlítva például Temesvárral vagy Nagyváraddal, ahol sokkal több a lehetőség a város bővítésére.

Drágulás utáni stagnálás Marosvásárhelyen

A székelyföldi piacra eközben az eltorzult kereslet-kínálat jellemző, a folyamatos drágulást az is okozza, hogy még mindig sokkal kevesebb a lakás, mint amekkora kereslet van rájuk. Marosvásárhelyen már három éve állandó a lakásdrágulás.

Bár az utóbbi két hónapban egy bizonyos stabilitás is észlelhető,

nem nőttek tovább a lakásárak, hanem eljutottak egy olyan szintre, ahol azt mondják a potenciális vevők, hogy ez elég, nem adunk többet egy lakásért – fogalmazott Trella Várhelyi Tamás, egy helyi ingatlanközvetítő iroda tulajdonosa.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Az is hozzátartozik ehhez a stagnáláshoz, hogy a karácsonyi ünnepek előtt csökkennek a lakásvásárok, inkább tavaszra ütemezik. De befolyásolja a járványhelyzet, a drágulások, amelyek hatással vannak az adásvételre, hiszen jobban meggondolják az emberek, mielőtt egy húsz évre szóló bankkölcsönt felvesznek. Ugyanakkor van egy világgazdasági helyzet, és egy összevissza politikai helyzet is, amelyek szintén elbizonytalanítják az embert, és nem mernek most belevágni a lakásvásárba” – sorolta az ingatlanközvetítő iroda tulajdonosa.

Jelenleg Marosvásárhely központjában 1000 euró fölött van a lakások négyzetméterára.

A szakember elmondása szerint egy főtéri lakás négyzetméterára 1200 eurónál kezdődik, de 1700 euróig is felmehet. A főtér exkluzív zóna, mert ott nem lehet terjeszkedni, ezért az mindig drága hely lesz – mutatott rá az ingatlanos.

Kitért ugyanakkor arra is, hogy folyamatban van új lakások építése is Marosvásárhelyen, de majd tavasztól kezdődően derül ki, mekkora lesz a vásárlóerő. „Információim szerint az új lakásokra még nagyobb árakat kérnek, és abban nem vagyok biztos, hogy hajlandók lesznek az emberek annyi pénzt kiadni, főleg ha a régi lakások árai csökkennek, és nagy lesz a távolság a várostól, hiszen

Idézet
az újak általában a város­széleken, a környező településeken épülnek.

Akkor inkább egy régit vesznek meg, főleg ha az árkülönbség harminc százalék körüli lesz” – fejtette ki Trella Várhelyi Tamás. Az építőanyagok árának emelkedése is befolyásolja az új építésű lakások árát, ugyanakkor az infláció miatt a lej sem fog annyit érni, mint most.

Fejlesztésekre lenne szükség Csíkszeredában

A Csíkszereda központjában lévő lakás­árakat is az építkezési anyagárak és a kereslet-kínálat függvénye tolja egyre magasabbra: az új építésű ingatlanok négyzetméterárával megegyező árak vannak a központban, azaz 850–1000 euró között mozog a lakások négyzetméterára Csíkszereda központjában.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„A lakások Csíkszeredában is drágultak, de nem feltétlenül a világjárvány hatására, hanem az eltorzult kereslet-kínálat miatt, hiszen a Székelyföldre, de egész Romániára is jellemző, hogy továbbra is sokkal nagyobb a lakások iránti kereslet, mint amennyi lakás van a piacon” – fogalmazta meg megkeresésünkre Nemes Zoltán csíkszeredai ingatlanközvetítő. Hozzátette:

a Brassó vagy Marosvásárhely méretű városokban „eszméletlenül sok új fejlesztés van”,

de még mindig az látszik, hogy ott is túl kevés a lakás. „Ameddig nagyobb a kereslet, és a bankok hitelezik is az embereket, addig ez lesz jellemző. Akkor fordulna ez meg, ha lenne egy pénzügyi válság, amely visszadobja az árakat, és megszűnnek a hitelezések. Vagy pedig lesz annyi fejlesztés, hogy megéri leállni a drágulással” – magyarázta Nemes Zoltán.

Kitért arra is, hogy megdrágultak az építőanyagok, munkadíjak is, ez pedig maga után vonja mindennemű ingatlan értékének a növekedését, a régi tömbházlakások ára is ugyanúgy emelkedik, mint ahogy az építkezési költségek ára.

Ami pedig a fejlesztéseket illeti, jelenleg épül ugyan a következő Fortuna-parki tömbház, és egy övezeti rendezési terv kidolgozása is folyamatban van, s kisebb fejlesztések is vannak, de nagyobbak nincsenek a hargitai megyeközpontban, pedig kereslet lenne rájuk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács

Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács
2025. április 25., péntek

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég

Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég
2025. április 25., péntek

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint

Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint
2025. április 25., péntek

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála

Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála
2025. április 24., csütörtök

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút

Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút
2025. április 23., szerda

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca

Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca
2025. április 23., szerda

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca
2025. április 23., szerda

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium

A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium
2025. április 23., szerda

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege

A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege
2025. április 23., szerda

Lendületesen kezdte az évet az építőipar

Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.

Lendületesen kezdte az évet az építőipar