Fotó: Gecse Noémi
Szakértők szerint a nyugat-európai szintű üzemanyagárak mellé nyugat-európai fizetések kellenek. Ehhez azonban a kormánynak is segítenie kell.
2017. február 28., 15:542017. február 28., 15:54
2017. február 28., 17:302017. február 28., 17:30
Támogatja a minimálbér-növelést Vajda Lajos, a Kovászna megyei ASIMCOV vállalkozói szövetség ügyvezető igazgatója, ám szerinte segíteni kell a cégeket, hogy ezt a megnövekedett összeget ki tudják termelni. Mint emlékeztetett, a kormány több adócsökkentő intézkedést elfogadott, ám csak ezután derül ki, hogy ezek valóban gazdaságösztönző hatásúak-e. A gazdasági szakember ugyanakkor úgy véli, a romániai adózási rendszer még mindig túl bonyolult, egyszerűsítésre és további kedvezményekre van szükség.
„A béreket növelni kell, hiszen a jelenlegi minimálbérből nehezen lehet eltartani egy családot. Ahogy az üzemanyag ára elérte a nyugat-európai szintet, úgy a fizetésekkel is fel kellene zárkóznunk, de ez csak úgy lehetséges, ha a vállalkozások elő tudják teremteni az ehhez szükséges összegeket. Különben hiába határozza meg a kormány mesterségesen a minimálbért, csak azt éri el, hogy a kis- és közepes vállalkozások egy része bezárja a kapuját” – fejtette ki az igazgató.
Vajda Lajos rámutatott, fenntartható fejlesztési stratégiára van szükség, el kell dönteni, hogy milyen irányba tartson az ország vagy éppen egy régió reálgazdasága. „Minden területen el kell dönteni, hogy a nyugat-európai termékekkel és kínálattal versengünk, vagy megkeressük azt a rést, ahol valós esélyünk van, például kiváló minőségre törekszünk” – ecsetelte a lehetséges forgatókönyveket Vajda. Emlékeztetett, jelenleg Romániában a legtöbb munkahely a kereskedelemben és szállításban van, de nem lehet csak ezekre az ágazatokra alapozni a gazdaság fejlődését. „Képzett vállalkozókra van szükség, akik nemcsak azért alapítanak céget, mert megjelenik valahol egy pályázati kiírás, hanem be tudják illeszteni a vállalkozást egy értékláncba, és működőképessé tudják azt tenni” – összegzett Vajda Lajos.
A szociálliberális kormány február elsejétől emelte 1450 lejre a minimálbér összegét. A kormányprogram és a bejelentések értelmében idén már nem terveznek újabb emelést. Ezután viszont annál meredekebb emelés jöhet, Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter ugyanis a Mediafax hírügynökségnek adott interjúban úgy nyilatkozott, az új bérezési törvény alapján a minimálbér 1750 lejre nő. Korábban a Digi24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a kormány előtt három forgatókönyv van a minimálbér emelésére: az első szerint 1750 lej lenne az országos minimálbér, a második szerint a közszférában 1750, a magánszférában 1550 lej lenne a bruttó összeg, a harmadik forgatókönyv pedig mindenki esetében 1650 lejjel számol.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!