Fotó: Gecse Noémi
Szakértők szerint a nyugat-európai szintű üzemanyagárak mellé nyugat-európai fizetések kellenek. Ehhez azonban a kormánynak is segítenie kell.
2017. február 28., 15:542017. február 28., 15:54
2017. február 28., 17:302017. február 28., 17:30
Támogatja a minimálbér-növelést Vajda Lajos, a Kovászna megyei ASIMCOV vállalkozói szövetség ügyvezető igazgatója, ám szerinte segíteni kell a cégeket, hogy ezt a megnövekedett összeget ki tudják termelni. Mint emlékeztetett, a kormány több adócsökkentő intézkedést elfogadott, ám csak ezután derül ki, hogy ezek valóban gazdaságösztönző hatásúak-e. A gazdasági szakember ugyanakkor úgy véli, a romániai adózási rendszer még mindig túl bonyolult, egyszerűsítésre és további kedvezményekre van szükség.
„A béreket növelni kell, hiszen a jelenlegi minimálbérből nehezen lehet eltartani egy családot. Ahogy az üzemanyag ára elérte a nyugat-európai szintet, úgy a fizetésekkel is fel kellene zárkóznunk, de ez csak úgy lehetséges, ha a vállalkozások elő tudják teremteni az ehhez szükséges összegeket. Különben hiába határozza meg a kormány mesterségesen a minimálbért, csak azt éri el, hogy a kis- és közepes vállalkozások egy része bezárja a kapuját” – fejtette ki az igazgató.
Vajda Lajos rámutatott, fenntartható fejlesztési stratégiára van szükség, el kell dönteni, hogy milyen irányba tartson az ország vagy éppen egy régió reálgazdasága. „Minden területen el kell dönteni, hogy a nyugat-európai termékekkel és kínálattal versengünk, vagy megkeressük azt a rést, ahol valós esélyünk van, például kiváló minőségre törekszünk” – ecsetelte a lehetséges forgatókönyveket Vajda. Emlékeztetett, jelenleg Romániában a legtöbb munkahely a kereskedelemben és szállításban van, de nem lehet csak ezekre az ágazatokra alapozni a gazdaság fejlődését. „Képzett vállalkozókra van szükség, akik nemcsak azért alapítanak céget, mert megjelenik valahol egy pályázati kiírás, hanem be tudják illeszteni a vállalkozást egy értékláncba, és működőképessé tudják azt tenni” – összegzett Vajda Lajos.
A szociálliberális kormány február elsejétől emelte 1450 lejre a minimálbér összegét. A kormányprogram és a bejelentések értelmében idén már nem terveznek újabb emelést. Ezután viszont annál meredekebb emelés jöhet, Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter ugyanis a Mediafax hírügynökségnek adott interjúban úgy nyilatkozott, az új bérezési törvény alapján a minimálbér 1750 lejre nő. Korábban a Digi24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a kormány előtt három forgatókönyv van a minimálbér emelésére: az első szerint 1750 lej lenne az országos minimálbér, a második szerint a közszférában 1750, a magánszférában 1550 lej lenne a bruttó összeg, a harmadik forgatókönyv pedig mindenki esetében 1650 lejjel számol.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!