Fotó: Gecse Noémi
Szakértők szerint a nyugat-európai szintű üzemanyagárak mellé nyugat-európai fizetések kellenek. Ehhez azonban a kormánynak is segítenie kell.
2017. február 28., 15:542017. február 28., 15:54
2017. február 28., 17:302017. február 28., 17:30
Támogatja a minimálbér-növelést Vajda Lajos, a Kovászna megyei ASIMCOV vállalkozói szövetség ügyvezető igazgatója, ám szerinte segíteni kell a cégeket, hogy ezt a megnövekedett összeget ki tudják termelni. Mint emlékeztetett, a kormány több adócsökkentő intézkedést elfogadott, ám csak ezután derül ki, hogy ezek valóban gazdaságösztönző hatásúak-e. A gazdasági szakember ugyanakkor úgy véli, a romániai adózási rendszer még mindig túl bonyolult, egyszerűsítésre és további kedvezményekre van szükség.
„A béreket növelni kell, hiszen a jelenlegi minimálbérből nehezen lehet eltartani egy családot. Ahogy az üzemanyag ára elérte a nyugat-európai szintet, úgy a fizetésekkel is fel kellene zárkóznunk, de ez csak úgy lehetséges, ha a vállalkozások elő tudják teremteni az ehhez szükséges összegeket. Különben hiába határozza meg a kormány mesterségesen a minimálbért, csak azt éri el, hogy a kis- és közepes vállalkozások egy része bezárja a kapuját” – fejtette ki az igazgató.
Vajda Lajos rámutatott, fenntartható fejlesztési stratégiára van szükség, el kell dönteni, hogy milyen irányba tartson az ország vagy éppen egy régió reálgazdasága. „Minden területen el kell dönteni, hogy a nyugat-európai termékekkel és kínálattal versengünk, vagy megkeressük azt a rést, ahol valós esélyünk van, például kiváló minőségre törekszünk” – ecsetelte a lehetséges forgatókönyveket Vajda. Emlékeztetett, jelenleg Romániában a legtöbb munkahely a kereskedelemben és szállításban van, de nem lehet csak ezekre az ágazatokra alapozni a gazdaság fejlődését. „Képzett vállalkozókra van szükség, akik nemcsak azért alapítanak céget, mert megjelenik valahol egy pályázati kiírás, hanem be tudják illeszteni a vállalkozást egy értékláncba, és működőképessé tudják azt tenni” – összegzett Vajda Lajos.
A szociálliberális kormány február elsejétől emelte 1450 lejre a minimálbér összegét. A kormányprogram és a bejelentések értelmében idén már nem terveznek újabb emelést. Ezután viszont annál meredekebb emelés jöhet, Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter ugyanis a Mediafax hírügynökségnek adott interjúban úgy nyilatkozott, az új bérezési törvény alapján a minimálbér 1750 lejre nő. Korábban a Digi24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a kormány előtt három forgatókönyv van a minimálbér emelésére: az első szerint 1750 lej lenne az országos minimálbér, a második szerint a közszférában 1750, a magánszférában 1550 lej lenne a bruttó összeg, a harmadik forgatókönyv pedig mindenki esetében 1650 lejjel számol.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
Nem nő az áfa – írta Tánczos Barna pénzügyminiszter a közösségi oldalán vasárnap, miután szombaton este még arra utalt, hogy a kormány vizsgálja az általános forgalmi adó növelésének a lehetőségét.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!