Fotó: Pixabay.com
Az Országos Adóhatóság (ANAF) felszámolná azokat a cégeket, melyek nettó vagyona két egymást követő évben kisebb, mint a törzstőkéjük fele. A romániai vállalkozások 39 százaléka van ebben a helyzetben – mutatott rá Raluca Popa, az EY Románia pénzügyi és jogi tanácsadó cég társult partnere.
2019. szeptember 13., 11:422019. szeptember 13., 11:42
Emlékeztetett, hogy az 1990/31-es számú, a gazdasági vállalkozásokról szóló törvény 2006-os módosítása már leszögezi, hogy
A gyakorlatban azonban ez nem valósult meg, a vállalkozások egy jelentős része továbbra is a jogszabály által előírt minimumnál kevesebb nettó vagyont jelentett, ám ez nem járt semmilyen következménnyel. Az EY Románia összesítése szerint 2016-os évre a romániai aktív cégek 46 százaléka, míg 2017-es évre a 39 százalék jelentett a törvényesnél kevesebb nettó vagyont, ami számításaik szerint 270 ezer vállalkozást jelent.
Emiatt a pénzügyminisztérium kezdeményezte a gazdasági vállalkozásokról szóló törvény módosításának tervezetét a tőkevesztett vállalkozások helyzetének rendezéséről. Eszerint a minisztérium honlapján közzétennék azoknak a cégeknek a listáját, melyek aktív vagyona kevesebb mint a törzstőke fele, s ha egy cég két egymást követő évben megjelenik a listán, az adóhatóság hivatalból elindíthatja az eljárást a felszámolására.
– részletezte a gazdasági elemző. Rámutatott, a tervezetet egy sor korábbi intézkedés is megelőzte, már 2015-ben a hatóságok hivatalos értesítést küldtek ezeknek a vállalkozásoknak, emlékeztetve a törvényes előírásra.
A Számvevőszék jelentésében szintén felhívta az adóhatóságok figyelmét, hogy nem összpontosítanak azokra a cégekre, melyek veszteséget jelentenek, bár a kockázatelemzésben ez is egyik kritérium, mégsem ellenőrzik kiemelten. Aztán 2017 óta a pénzügyi mérleg benyújtásához szükséges űrlapon külön mezőben kell feltüntetni, ha a nettó vagyonra vonatkozó előírás nem teljesül.
– tanácsolja Raluca Popa.
„Nem életszerű, és furcsának tűnik, hogy egy cég a könyvelési adatok szerint tulajdonképpen évekig veszteséges, de mégis működik, mert a tulajdonosok folyamatosan teszik bele a saját pénzüket” – vallja hasonlóképpen Krónikának Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott,
Például ha egy szolgáltató egy ezerlejes munkáért száz lejt számláz le, és a különbözetet zsebre teszi, akkor csak száz lej után fizet adót, de gyorsan tőkevesztetté válik, hiszen a száz lejből kellene fenntartania a működését.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!