Fotó: Pixabay.com
Az Országos Adóhatóság (ANAF) felszámolná azokat a cégeket, melyek nettó vagyona két egymást követő évben kisebb, mint a törzstőkéjük fele. A romániai vállalkozások 39 százaléka van ebben a helyzetben – mutatott rá Raluca Popa, az EY Románia pénzügyi és jogi tanácsadó cég társult partnere.
2019. szeptember 13., 11:422019. szeptember 13., 11:42
Emlékeztetett, hogy az 1990/31-es számú, a gazdasági vállalkozásokról szóló törvény 2006-os módosítása már leszögezi, hogy
A gyakorlatban azonban ez nem valósult meg, a vállalkozások egy jelentős része továbbra is a jogszabály által előírt minimumnál kevesebb nettó vagyont jelentett, ám ez nem járt semmilyen következménnyel. Az EY Románia összesítése szerint 2016-os évre a romániai aktív cégek 46 százaléka, míg 2017-es évre a 39 százalék jelentett a törvényesnél kevesebb nettó vagyont, ami számításaik szerint 270 ezer vállalkozást jelent.
Emiatt a pénzügyminisztérium kezdeményezte a gazdasági vállalkozásokról szóló törvény módosításának tervezetét a tőkevesztett vállalkozások helyzetének rendezéséről. Eszerint a minisztérium honlapján közzétennék azoknak a cégeknek a listáját, melyek aktív vagyona kevesebb mint a törzstőke fele, s ha egy cég két egymást követő évben megjelenik a listán, az adóhatóság hivatalból elindíthatja az eljárást a felszámolására.
– részletezte a gazdasági elemző. Rámutatott, a tervezetet egy sor korábbi intézkedés is megelőzte, már 2015-ben a hatóságok hivatalos értesítést küldtek ezeknek a vállalkozásoknak, emlékeztetve a törvényes előírásra.
A Számvevőszék jelentésében szintén felhívta az adóhatóságok figyelmét, hogy nem összpontosítanak azokra a cégekre, melyek veszteséget jelentenek, bár a kockázatelemzésben ez is egyik kritérium, mégsem ellenőrzik kiemelten. Aztán 2017 óta a pénzügyi mérleg benyújtásához szükséges űrlapon külön mezőben kell feltüntetni, ha a nettó vagyonra vonatkozó előírás nem teljesül.
– tanácsolja Raluca Popa.
„Nem életszerű, és furcsának tűnik, hogy egy cég a könyvelési adatok szerint tulajdonképpen évekig veszteséges, de mégis működik, mert a tulajdonosok folyamatosan teszik bele a saját pénzüket” – vallja hasonlóképpen Krónikának Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott,
Például ha egy szolgáltató egy ezerlejes munkáért száz lejt számláz le, és a különbözetet zsebre teszi, akkor csak száz lej után fizet adót, de gyorsan tőkevesztetté válik, hiszen a száz lejből kellene fenntartania a működését.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!