Többnyire lufinak bizonyult a bankok előnyösként beállított hitelcsomagja
Félmillió lejes büntetéssel sújtott tizenöt kereskedelmi bankot a román Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) megtévesztő reklámok és a szerződésekben fellelhető tisztességtelen feltételek miatt.
2017. október 23., 13:192017. október 23., 13:19
2017. október 23., 13:222017. október 23., 13:22
A hatóság egyúttal arra kötelezte a pénzintézeteket, hogy szüntessék be az ügyfeleket megkárosító reklámtevékenységüket, módosítsák a már megkötött hitelszerződéseket, továbbá szolgáltassák vissza a törvénytelen úton kapott összegeket.
A News.ro hírügynökség tájékoztatása szerint augusztus 28. és október 6. között folytatott átfogó ellenőrzése során a fogyasztóvédelem a banki hiteltermékeket népszerűsítő reklámokat vette górcső alá. A szakhatóság a Raiffeisen Bank, Piraeus Bank, BCR, Bancpost, Unicredit, Credit Europe, CEC Bank, OTP Bank, BRD, Garanti Bank, Alpha Bank, ING, Libra Internet Bank, Transilvania Bank és Leumi Bank olyan jellegű hirdetéseit vizsgálta, amelyekben a pénzintézetek rendkívül előnyösnek állították be hitelcsomagjukat, és erre hivatkozva buzdították kölcsönfelvételre a fogyasztókat.
Az Alpha Banknál azt tapasztalták, hogy semmilyen reprezentatív példával nem illusztrálták a hitelkamatot, a törlesztés futamidejét vagy a havi törlesztőrészlet összegét, ugyanakkor arról sem tájékoztatták az ügyfelet, hogy a lehetséges valutaárfolyam-ingadozás befolyásolhatja a törlesztőrészlet alakulását. A Transilvania Banknál a hitelkártyák esetében tapasztaltak rendellenességeket, ugyanakkor sok esetben eltértek a hirdetésekben szereplő, illetve a szerződésben rögzített szolgáltatási díjak, továbbá apró betűs részekkel, eldugott helyen tüntettek fel a fogyasztó számára lényeges feltételeket.
A BRD egyenesen nemlétező előnyöket reklámozott ingatlanhitelek esetén, a Raiffeisen pedig úgy hirdetett kamatkedvezményeket „kizárólag kolozsváriak számára”, hogy ezekhez valójában az ország többi részén is hozzáférhettek az ügyfelek.
Különben a fogyasztóvédelem a múlt héten 50 ezer lejes bírságot rótt a Raiffeisen Bankra amiatt, hogy svájci frank alapú hitelkonstrukciójával becsapja ügyfeleit, egyúttal felszólította a pénzintézetet, hogy iktassa ki a megállapodásokból a tisztességtelen kereskedelmi feltételeket. A bank bíróságon készül megtámadni a rendeletet.
A fogyasztóvédelem egyébként azután látott neki azonosítani a fogyasztókkal kötött megállapodásokban rejlő tisztességtelen feltételeket, miután a romániai jogszabályok immár lehetővé teszik, hogy a bírósági pernyertesség ne csak egy adott, hanem a szolgáltató valamennyi szerződésére vonatkozzék. Ennek megfelelően jogerős bírósági ítélet esetén egy pénzintézetnek valamennyi hitelszerződésből ki kell iktatnia a visszaélésnek teret adó feltételeket.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!