A munkáltatók fele úgy véli, azért nehéz új munkatársakat találni, mert a potenciális munkavállalónak szakértelmükhöz képest túl magasak az elvárásaik
Fotó: Farkas Antal
Tízből hét romániai munkáltató azt nyilatkozta, hogy a megfelelő munkaerő hiánya miatt csökkent a kereskedelmi forgalma – derült ki a BestJobs legutóbbi felméréséből.
2019. március 19., 15:242019. március 19., 15:24
2019. március 19., 15:552019. március 19., 15:55
A megkérdezettek 44%-a szerint a munkaerőhiány 10%-kal csökkentette a vállalat évi nyereségét, 15 százalékuk szerint a veszteség még ennél is nagyobb, akár 20%-os volt, sőt százalékuk 30%-nál is nagyobbra becsüli a nyereség csökkenését.
A válaszadók egyharmada azt nyilatkozta, hogy nem volt ilyen tapasztalatuk.
A munkaerőhiányt a munkáltatók egyharmada szakképzetlenek, 13,6%-uk pedig egyetemisták alkalmazásával pótolta, 13,1%-uk átképzéssel hidalta át a problémát.
11,4%-uk távolabbról alkalmazott személyzetet, akik naponta ingáznak, 9%-uk automatizálással próbálta az emberhiányt pótolni.
A munkáltatók válaszai azt mutatják, hogy
Tapasztalat szempontjából a legnehezebb középszintű felkészültségű (52,5% a) munkatársat keresni, majd a kezdők (27,7%) és a felsőfokú végzettek következnek (19,8%).
„A munkáltatók nagy többsége képes a megfelelő munkatársat a poszt kiírásától számított két hónapon belül felvenni (...), de van, hogy a folyamat három (13%), vagy akár hat hónapig (10%) is eltarthat” – írja a BestJobs-felmérésben.
A munkaerő-piaci hiányt illetően a legtöbb válaszadó (33%) úgy véli, hogy a hiány fő oka az, hogy az inaktív munkaerő nem érdeklődik a szakképzés iránt. További 25,7% azt mondja, hogy a fő ok a munkáltatók által kínált túl alacsony bérek, a szakemberek kivándorlása (24%), valamint a szakiskolák bezárása (12%).
A felmérés időpontjában tíz munkáltató közül nyolcnak volt tíz szabad álláshelye, ezeknek felében 1-5 alkalmazottra volt szükség.
A BestJobs közvélemény-kutatás 2019. február 15-e és március 15-e között készült egy 382 kis-, közép- és nagyvállalkozásból álló mintán.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!