A munkáltatók fele úgy véli, azért nehéz új munkatársakat találni, mert a potenciális munkavállalónak szakértelmükhöz képest túl magasak az elvárásaik
Fotó: Farkas Antal
Tízből hét romániai munkáltató azt nyilatkozta, hogy a megfelelő munkaerő hiánya miatt csökkent a kereskedelmi forgalma – derült ki a BestJobs legutóbbi felméréséből.
2019. március 19., 15:242019. március 19., 15:24
2019. március 19., 15:552019. március 19., 15:55
A megkérdezettek 44%-a szerint a munkaerőhiány 10%-kal csökkentette a vállalat évi nyereségét, 15 százalékuk szerint a veszteség még ennél is nagyobb, akár 20%-os volt, sőt százalékuk 30%-nál is nagyobbra becsüli a nyereség csökkenését.
A válaszadók egyharmada azt nyilatkozta, hogy nem volt ilyen tapasztalatuk.
A munkaerőhiányt a munkáltatók egyharmada szakképzetlenek, 13,6%-uk pedig egyetemisták alkalmazásával pótolta, 13,1%-uk átképzéssel hidalta át a problémát.
11,4%-uk távolabbról alkalmazott személyzetet, akik naponta ingáznak, 9%-uk automatizálással próbálta az emberhiányt pótolni.
A munkáltatók válaszai azt mutatják, hogy
Tapasztalat szempontjából a legnehezebb középszintű felkészültségű (52,5% a) munkatársat keresni, majd a kezdők (27,7%) és a felsőfokú végzettek következnek (19,8%).
„A munkáltatók nagy többsége képes a megfelelő munkatársat a poszt kiírásától számított két hónapon belül felvenni (...), de van, hogy a folyamat három (13%), vagy akár hat hónapig (10%) is eltarthat” – írja a BestJobs-felmérésben.
A munkaerő-piaci hiányt illetően a legtöbb válaszadó (33%) úgy véli, hogy a hiány fő oka az, hogy az inaktív munkaerő nem érdeklődik a szakképzés iránt. További 25,7% azt mondja, hogy a fő ok a munkáltatók által kínált túl alacsony bérek, a szakemberek kivándorlása (24%), valamint a szakiskolák bezárása (12%).
A felmérés időpontjában tíz munkáltató közül nyolcnak volt tíz szabad álláshelye, ezeknek felében 1-5 alkalmazottra volt szükség.
A BestJobs közvélemény-kutatás 2019. február 15-e és március 15-e között készült egy 382 kis-, közép- és nagyvállalkozásból álló mintán.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!