A munkáltatók fele úgy véli, azért nehéz új munkatársakat találni, mert a potenciális munkavállalónak szakértelmükhöz képest túl magasak az elvárásaik
Fotó: Farkas Antal
Tízből hét romániai munkáltató azt nyilatkozta, hogy a megfelelő munkaerő hiánya miatt csökkent a kereskedelmi forgalma – derült ki a BestJobs legutóbbi felméréséből.
2019. március 19., 15:242019. március 19., 15:24
2019. március 19., 15:552019. március 19., 15:55
A megkérdezettek 44%-a szerint a munkaerőhiány 10%-kal csökkentette a vállalat évi nyereségét, 15 százalékuk szerint a veszteség még ennél is nagyobb, akár 20%-os volt, sőt százalékuk 30%-nál is nagyobbra becsüli a nyereség csökkenését.
A válaszadók egyharmada azt nyilatkozta, hogy nem volt ilyen tapasztalatuk.
A munkaerőhiányt a munkáltatók egyharmada szakképzetlenek, 13,6%-uk pedig egyetemisták alkalmazásával pótolta, 13,1%-uk átképzéssel hidalta át a problémát.
11,4%-uk távolabbról alkalmazott személyzetet, akik naponta ingáznak, 9%-uk automatizálással próbálta az emberhiányt pótolni.
A munkáltatók válaszai azt mutatják, hogy
Tapasztalat szempontjából a legnehezebb középszintű felkészültségű (52,5% a) munkatársat keresni, majd a kezdők (27,7%) és a felsőfokú végzettek következnek (19,8%).
„A munkáltatók nagy többsége képes a megfelelő munkatársat a poszt kiírásától számított két hónapon belül felvenni (...), de van, hogy a folyamat három (13%), vagy akár hat hónapig (10%) is eltarthat” – írja a BestJobs-felmérésben.
A munkaerő-piaci hiányt illetően a legtöbb válaszadó (33%) úgy véli, hogy a hiány fő oka az, hogy az inaktív munkaerő nem érdeklődik a szakképzés iránt. További 25,7% azt mondja, hogy a fő ok a munkáltatók által kínált túl alacsony bérek, a szakemberek kivándorlása (24%), valamint a szakiskolák bezárása (12%).
A felmérés időpontjában tíz munkáltató közül nyolcnak volt tíz szabad álláshelye, ezeknek felében 1-5 alkalmazottra volt szükség.
A BestJobs közvélemény-kutatás 2019. február 15-e és március 15-e között készült egy 382 kis-, közép- és nagyvállalkozásból álló mintán.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!