Fotó: Elena Deac/Adevărul
Ígéretet kaptak a romániai fuvarozók a kormánytól, hogy egy hónapon belül megszületik az a rendelet, amely az internetes fuvarmegosztóra is kiterjeszti a szigorú személyszállítási szabályokat.
2017. április 26., 14:022017. április 26., 14:02
2017. április 26., 14:182017. április 26., 14:18
Minderről a szerdán Bukarestben rendezett taxistüntetés hatására született megállapodás a közúti személyszállítási vállalkozásokat tömörítő COTAR konföderáció és a társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli minisztérium között. A taxisok azt kifogásolják, hogy míg az ő működésüket számos engedély beszerzéséhez kötik, és alapfeltétel a kizárólag személyszállításra használt gépkocsi, az Ubernél bárki személyszállításra használhatja autóját. Az internetes alkalmazás azt teszi lehetővé, hogy az Uber fuvarmegosztó szolgáltatást használó autósok és utasok egymásra találjanak.
Gabriel Petrea társadalmi párbeszédért felelős miniszter úgy nyilatkozott: megállapodást írtak alá a felek, melynek értelmében a fuvarozók abbahagyják a tüntetést, a tárca pedig vállalja, hogy megsürgeti a 2003/38-as számú, a taxis és bérleti rendszerben történő szállítást szabályozó törvény módosítását előíró rendeletjavaslat elfogadtatását. A megállapodás értelmében a szóban forgó jogszabályról 30 napon belül döntés születik. A projekt jelenleg a szállításügyi miniszter március 16-ai átirata nyomán a belügyminisztérium, valamint regionális fejlesztési, közigazgatási és európai alapokért felelős miniszter asztalán van, véleményezés céljából.
Szerdán reggel több száz taxis és néhány tucat buszsofőr sorakoztatta fel járművét a kormány székháza elé, forgalmi akadályt okozva a román főváros egyik legfontosabb útkereszteződésében. A háromórás megmozdulás idején a COTAR-hoz tartozó bukaresti taxisok beszüntették a munkát és nem szállítottak utasokat sem. A megállapodás hírére a taxistüntetés befejeződött, ám a résztvevők előrebocsátották: ha a kormány nem tartja magát ígéretéhez, még nagyobb számban fognak a Győzelem térre vonulni.
A taxistüntetésre reagálva az Uber szerdán nyilatkozatban cáfolta az adóelkerülés vádját. Szerintük a céggel szerződésben álló gépkocsivezetők ezrei magánvállalkozókként adóznak az Uber-alkalmazás révén szerzett jövedelmük után, utasaik pedig számlát kapnak a fuvardíjról, melynek 75-80 százaléka marad a sofőrnél, a többi pedig az Uberhez kerül. „Az Uber maga is szabályozáspárti és az uniós ajánlásokkal összhangban álló szabályozást vár a román hatóságoktól\" – idézte az MTI a cég közleményét.
Az országban 2015 februárjában, először Bukarestben kezdte meg működését az amerikai székhelyű Uber, amely Európában is terjeszkedni próbált. Ma már három másik nagyvárosban, Brassóban, Temesváron és Kolozsváron is elérhető a szolgáltatás. A cég adatai szerint egy éve még csak hetvenezer felhasználójuk volt, mára már több mint negyedmillióan töltötték le Romániában az Uber fuvarmegosztó alkalmazását.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.