Fotó: Gecse Noémi
A romániai fürdő- és gyógyturizmus fellendítése a legfontosabb célja Albert Tibornak, akit az ország üdülőtelepeit és fürdővárosait tömörítő szövetség elnökévé választottak.
2017. április 19., 13:242017. április 19., 13:24
Országos projekt kidolgozását sürgeti a fürdővárosok fejlesztésére Albert Tibor. Tusnádfürdő polgármesterét választották meg a romániai üdülőtelepeket és fürdővárosokat tömörítő szövetség elnökének a Ialomița megyei Amarán az elmúlt héten megszervezett tisztújító közgyűlésen. Albert Tibor a Krónika megkeresésére elmondta, nem számított a tisztségre, de vállalja a munkát, szerinte sok a tennivaló, hisz a szövetséget is szeretné bővíteni, erősíteni, de elsősorban a romániai fürdő- és gyógyturizmus fellendítése a legfontosabb célja. Hangsúlyozta, szoros kapcsolatot, állandó párbeszédet alakítanak ki a bukaresti turisztikai minisztériummal, és sürgetik a fürdővárosokat érintő országos projekt kidolgozását.
„Az európai történések tükrében felértékelődik a romániai turizmus és ezen belül a gyógyturizmus. A biztonság fontos tényező, ezt figyelembe véve sok turista dönthet úgy, hogy a mi ajánlatainkat választja. Erre fel kell készülnünk\" – szögezte le az elöljáró. Rámutatott, már most előnyt élveznek a fürdővárosok különböző kormány- vagy uniós pénzek lehívásánál, például a Regionális Operatív Program 7.1 prioritási tengelyén pluszpontokat kapnak, de azt szeretnék, hogy kiemelten figyeljenek ezeknek a településeknek a fejlesztésére.
„A fürdővárosok általában kis települések, például Tusnádfürdőnek 1500 lakosa van, ám évente egymillió vendég veszi igénybe a különböző szolgáltatásokat. Ebből kiindulva, nemcsak az itt élők érdeke, hogy a település gyorsabb ütemben fejlődjön, hiszen a turizmus az egész nemzetgazdaságra jótékony hatást gyakorol. Ezért kérjük a kiemelt figyelmet, és több pénzt az országos fejlesztési alapból\" – részletezte a szövetség új elnöke. Hozzátette, az infrastruktúra költségvetésből történő fejlesztése, korszerűsítése további fellendülést generál, a vállalkozók is nagyobb bizalommal fektetnek be, a beruházások pedig újabb turistákat csábítanak.
Albert Tibor ugyanakkor arról is beszélt, hogy az egyesületnek jelenleg 27 település a tagja, köztük az összes székelyföldi fürdőváros, ám tovább szeretné bővíteni, mert vannak még az országban olyan üdülőtelepek, amelyek nem csatlakoztak. Az új elnök szorgalmazza, hogy negyedévente találkozzanak, a következő megbeszélésre júniusban Tusnádfürdőn kerül sor, arra konkrét törvényjavaslatokat, módosító indítványokat dolgoznak ki, amelyek segítik a gyógyturizmus fejlődését. Albert Tibor tervei szerint ezekre a találkozókra a turisztikai és a gazdasági minisztérium képviselőit is meghívják, hogy közvetlenül egyeztethessenek a stratégiai kérdésekről.
Az elnök munkáját a szövetség élén alelnökként Constantin Emilian Ana, Pucioasa város polgármestere segíti, a szövetség titkára pedig Chirca Ștefan, a Buzău megyei Merei polgármestere.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.