Az Exxon döntése nyomán kialakult helyzet miatt elhúzódhat a fekete-tengeri projekt.
Fotó: E-nergia.ro
Sürgősségi kormányrendelettel lehetetlenítette el a román kormány az orosz Lukoil vállalat szerepvállalását a fekete-tengeri gázkitermelésben. A döntés értelmében a kabinet nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva visszautasíthatja az Európai Unión kívüli energetikai cégek utólagos megjelenését egy romániai projektben.
2020. február 13., 12:152020. február 13., 12:15
Az ügy előzménye, hogy egyes sajtóhírek szerint az ExxonMobil a Lukoillal is tárgyal a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmezőben birtokolt ötven százalékos részesedésének értékesítéséről. Novemberben vált hivatalossá, hogy az amerikai vállalat értékesíti részesedését. A gázmező másik tulajdonosa, az osztrák OMV–Petrom többször megerősítette: továbbra is érdekelt a mező kitermelésében.
Virgil Popescu gazdasági miniszter érdeklődésünkre elmondta, parlamenti konszenzust szeretne a gázkitermelési projekt ügyében. „Mielőbb tárgyalásokat kezdünk minden párttal a projektről, hiszen az a célunk, hogy a befektetés mielőbb megvalósuljon” – hangsúlyozta a tárcavezető. Az elfogadott kormányrendelettel kapcsolatban az ide vonatkozó uniós irányelvekre hivatkozott. Mint mondta, vélhetően minden más tagországban figyelembe vették ezt az irányelvet, a korábbi román szabályozásból viszont kimaradt.
A bukaresti parlament már 2018 októberében elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket a befektetők nem tartanak elég vonzónak. A Romgaz román állami vállalat is jelezte: beszállna a fekete-tengeri földgáz kitermelésébe, tizenöt–húsz százalékos részesedést vásárolna az Exxontól.
Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök korábban azt ígérte, az általa vezetett kabinet prioritásnak tekinti a projektek, s általában az energiaberuházások elmozdítását a holtpontról. Virgil Popescu gazdasági miniszter Facebook-oldalán arról írt, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés mielőbbi megvalósulása prioritást élvez a tárcavezetői mandátuma alatt. Mint fogalmazott, a kitermelés nemcsak gazdasági fejlődést eredményez, hanem a nemzetbiztonságot is erősíti. „Azt szeretném, ha a Romgaz román állami vállalat is részt vállalna a jovőbeni konzorciumban” – írta Popescu.
Az Exxon döntése nyomán kialakult helyzet miatt elhúzódhat a fekete-tengeri projekt. Nem kizárt, hogy a gázkitermelés elkezdéséig még három évet kell várni. Közben épül a bolgár–román–magyar–osztrák (BRUA) gázfolyosó romániai szakasza. Ezen keresztül juthat majd Magyarországra a fekete-tengeri lelőhelyekről kitermelendő földgáz.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!