Az Exxon döntése nyomán kialakult helyzet miatt elhúzódhat a fekete-tengeri projekt.
Fotó: E-nergia.ro
Sürgősségi kormányrendelettel lehetetlenítette el a román kormány az orosz Lukoil vállalat szerepvállalását a fekete-tengeri gázkitermelésben. A döntés értelmében a kabinet nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva visszautasíthatja az Európai Unión kívüli energetikai cégek utólagos megjelenését egy romániai projektben.
2020. február 13., 12:152020. február 13., 12:15
Az ügy előzménye, hogy egyes sajtóhírek szerint az ExxonMobil a Lukoillal is tárgyal a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmezőben birtokolt ötven százalékos részesedésének értékesítéséről. Novemberben vált hivatalossá, hogy az amerikai vállalat értékesíti részesedését. A gázmező másik tulajdonosa, az osztrák OMV–Petrom többször megerősítette: továbbra is érdekelt a mező kitermelésében.
Virgil Popescu gazdasági miniszter érdeklődésünkre elmondta, parlamenti konszenzust szeretne a gázkitermelési projekt ügyében. „Mielőbb tárgyalásokat kezdünk minden párttal a projektről, hiszen az a célunk, hogy a befektetés mielőbb megvalósuljon” – hangsúlyozta a tárcavezető. Az elfogadott kormányrendelettel kapcsolatban az ide vonatkozó uniós irányelvekre hivatkozott. Mint mondta, vélhetően minden más tagországban figyelembe vették ezt az irányelvet, a korábbi román szabályozásból viszont kimaradt.
A bukaresti parlament már 2018 októberében elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket a befektetők nem tartanak elég vonzónak. A Romgaz román állami vállalat is jelezte: beszállna a fekete-tengeri földgáz kitermelésébe, tizenöt–húsz százalékos részesedést vásárolna az Exxontól.
Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök korábban azt ígérte, az általa vezetett kabinet prioritásnak tekinti a projektek, s általában az energiaberuházások elmozdítását a holtpontról. Virgil Popescu gazdasági miniszter Facebook-oldalán arról írt, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés mielőbbi megvalósulása prioritást élvez a tárcavezetői mandátuma alatt. Mint fogalmazott, a kitermelés nemcsak gazdasági fejlődést eredményez, hanem a nemzetbiztonságot is erősíti. „Azt szeretném, ha a Romgaz román állami vállalat is részt vállalna a jovőbeni konzorciumban” – írta Popescu.
Az Exxon döntése nyomán kialakult helyzet miatt elhúzódhat a fekete-tengeri projekt. Nem kizárt, hogy a gázkitermelés elkezdéséig még három évet kell várni. Közben épül a bolgár–román–magyar–osztrák (BRUA) gázfolyosó romániai szakasza. Ezen keresztül juthat majd Magyarországra a fekete-tengeri lelőhelyekről kitermelendő földgáz.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!