Fotó: Illusztráció
Jövő év végére ígéri a gáz kitermelésének startját a fekete-tengeri projekt egyik licenctulajdonosa, az amerikai The Carlyle Group kezében lévő Black Sea Oil & Gas (BSOG) cég, amely – hatszáz millió dolláros összköltséggel – döntött a befektetés mellett. A cég ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy bepereli a román államot, amennyiben a kitermelés elkezdéséig nem módosítják az offshore törvényt.
2020. szeptember 11., 18:542020. szeptember 11., 18:54
Amint arról több ízben is írtunk, ez a jogszabály zavarja leginkább a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat is, így a kivonulni készülő amerikai Exxont.
Răzvan Nicolescu exminiszter korábban azt mondta, az Exxon Mobil várható kilépése a projektből négy-öt elfecsérelt évet jelenthet, ráadásul egy gyorsan és alacsony áron dolgozó vállalat elvesztéséről lenne szó.
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42–84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt.
Mark Beacom, a BSOG vezérigazgatója az Economica.net gazdasági hírportálnak azt mondta, a Midia gázfejlesztési projekt készenléti stádiuma jelenleg 36 százalékos, a gáz kitermelésének elkezdését 2021 végére tervezik. A vezérigazgató hozzátette: az általa vezetett vállalat, valamint a partnercégek abból indultak ki a munkálatok elindításakor, hogy a befektetéseket elbátortalanító román szabályozást addig módosítják.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány 2018 decemberében rendeletben maximálta az energiahordozók árait, valamint két százalékos, bevételalapú adót vezetett be, amely a teljes energetikai szektort érinti.
Virgil Popescu gazdasági miniszter több alkalommal nyomatékosította, hogy a parlamenti pártoknak nem sikerült konszenzusra jutniuk az offshore törvény módosításának ügyében, ezért a munkálatok elkezdésére készülő befektetők kénytelenek kivárni. A helyzet a decemberi választások után változhat, amikor egy olyan jobbközép többség jöhet létre a törvényhozásban, amely módosítja a befektetők által kifogásolt jogszabályt.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!