Fotó: Illusztráció
Jövő év végére ígéri a gáz kitermelésének startját a fekete-tengeri projekt egyik licenctulajdonosa, az amerikai The Carlyle Group kezében lévő Black Sea Oil & Gas (BSOG) cég, amely – hatszáz millió dolláros összköltséggel – döntött a befektetés mellett. A cég ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy bepereli a román államot, amennyiben a kitermelés elkezdéséig nem módosítják az offshore törvényt.
2020. szeptember 11., 18:542020. szeptember 11., 18:54
Amint arról több ízben is írtunk, ez a jogszabály zavarja leginkább a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat is, így a kivonulni készülő amerikai Exxont.
Răzvan Nicolescu exminiszter korábban azt mondta, az Exxon Mobil várható kilépése a projektből négy-öt elfecsérelt évet jelenthet, ráadásul egy gyorsan és alacsony áron dolgozó vállalat elvesztéséről lenne szó.
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42–84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt.
Mark Beacom, a BSOG vezérigazgatója az Economica.net gazdasági hírportálnak azt mondta, a Midia gázfejlesztési projekt készenléti stádiuma jelenleg 36 százalékos, a gáz kitermelésének elkezdését 2021 végére tervezik. A vezérigazgató hozzátette: az általa vezetett vállalat, valamint a partnercégek abból indultak ki a munkálatok elindításakor, hogy a befektetéseket elbátortalanító román szabályozást addig módosítják.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány 2018 decemberében rendeletben maximálta az energiahordozók árait, valamint két százalékos, bevételalapú adót vezetett be, amely a teljes energetikai szektort érinti.
Virgil Popescu gazdasági miniszter több alkalommal nyomatékosította, hogy a parlamenti pártoknak nem sikerült konszenzusra jutniuk az offshore törvény módosításának ügyében, ezért a munkálatok elkezdésére készülő befektetők kénytelenek kivárni. A helyzet a decemberi választások után változhat, amikor egy olyan jobbközép többség jöhet létre a törvényhozásban, amely módosítja a befektetők által kifogásolt jogszabályt.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!