Fotó: Illusztráció
Jövő év végére ígéri a gáz kitermelésének startját a fekete-tengeri projekt egyik licenctulajdonosa, az amerikai The Carlyle Group kezében lévő Black Sea Oil & Gas (BSOG) cég, amely – hatszáz millió dolláros összköltséggel – döntött a befektetés mellett. A cég ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy bepereli a román államot, amennyiben a kitermelés elkezdéséig nem módosítják az offshore törvényt.
2020. szeptember 11., 18:542020. szeptember 11., 18:54
Amint arról több ízben is írtunk, ez a jogszabály zavarja leginkább a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat is, így a kivonulni készülő amerikai Exxont.
Răzvan Nicolescu exminiszter korábban azt mondta, az Exxon Mobil várható kilépése a projektből négy-öt elfecsérelt évet jelenthet, ráadásul egy gyorsan és alacsony áron dolgozó vállalat elvesztéséről lenne szó.
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42–84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt.
Mark Beacom, a BSOG vezérigazgatója az Economica.net gazdasági hírportálnak azt mondta, a Midia gázfejlesztési projekt készenléti stádiuma jelenleg 36 százalékos, a gáz kitermelésének elkezdését 2021 végére tervezik. A vezérigazgató hozzátette: az általa vezetett vállalat, valamint a partnercégek abból indultak ki a munkálatok elindításakor, hogy a befektetéseket elbátortalanító román szabályozást addig módosítják.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány 2018 decemberében rendeletben maximálta az energiahordozók árait, valamint két százalékos, bevételalapú adót vezetett be, amely a teljes energetikai szektort érinti.
Virgil Popescu gazdasági miniszter több alkalommal nyomatékosította, hogy a parlamenti pártoknak nem sikerült konszenzusra jutniuk az offshore törvény módosításának ügyében, ezért a munkálatok elkezdésére készülő befektetők kénytelenek kivárni. A helyzet a decemberi választások után változhat, amikor egy olyan jobbközép többség jöhet létre a törvényhozásban, amely módosítja a befektetők által kifogásolt jogszabályt.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!