Téli álom. Nő azoknak a romániaiaknak a száma, akik már előző évben lefoglalják a következő évi nyaralást
Fotó: Pixabay
Évről évre nő azoknak a száma, akik már előző évben lefoglalják a következő évi nyaralás helyszínét – vallják egybehangzóan a szakemberek. Sokak számára csábítóak az akár 50 százalékig terjedő kedvezmények, és sokat lendített az „üzleten” az üdülési csekkek bevezetése is.
2020. január 11., 12:042020. január 11., 12:04
Egyre többen élnek a korai foglalás lehetőségével Romániában is, sokan kihasználják az ilyen módon biztosított 35–40, akár 50 százalékos kedvezményeket. A Krónika által megszólaltatott turisztikai vállalkozók szerint a hazai előfoglalási kedvet az üdülési csekkek élénkítették. Külföldre is igyekeznek időben lefoglalni az üdülést, hiszen ez több előnnyel kecsegtet: nemcsak árkedvezményt jelent, hanem nagyobb kínálatból is lehet válogatni. Azért a romániai turista még mindig óvatosabb, külföldön nem ritka, hogy egy évvel előre lefoglalják a kirándulást, nálunk ez átlag hat hónappal előre történik, a december–januári időszakban foglalnak nyárra.
Mint Herman Rosner, az International Tourism&Trade utazási iroda tulajdonosa, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja lapunknak elmondta,
Meglátása szerint a kultúra kialakulását támogatta az üdülési csekkek bevezetése, a közalkalmazottak közül az oktatásban és az igazságügyben dolgozók pontosan tudják, hogy mikor kapják a szabadságot, tudnak előre tervezni. A vállalkozó ugyanakkor úgy véli, hogy manapság már minden alkalmazott időben egyeztetni tudja a munkaadójával a pihenőszabadság időpontját. A munkaadók is ráébredtek, mennyire fontos, hogy a dolgozó kipihenje magát, feltöltődjék, mert ez jó hatással van a teljesítményére, így már nem ütközik akadályba, hogy akár egy fél évvel előre egyeztessenek a szabadság időpontjáról, ha a munkavállaló azzal érvel, hogy előfoglalással olcsóbban tudja megoldani a nyaralást.
Az early-booking másik előnye a szakértő szerint, hogy aki időben foglal sokkal több ajánlat közül válogathat, hiszen május–júniusra már a „jó helyek” betelnek, és csak a maradékból lehet szemelgetni. Herman Rosner rámutatott,
A szállásadók időben tudják, milyen kihasználtsággal működhetnek a szezonban, erre rá tudnak készülni, másrészt az előlegekből fedezni tudják a szükséges javításokat, korszerűsítéseket, nem kell erre esetleg hitelt igényelniük, és megspórolják a kamatköltségeket.
Élnek az ajánlatokkal. Akár féláron nyaralhat aki idejében foglal
Fotó: Pixabay.com
Hasonló tapasztalatokról számolt be László Endre, a Transilvania Tourist Service (TTS) utazási iroda vezetője, a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke. Rámutatott, külföldön gyakori, hogy egy évvel előre foglalnak, de már a romániai turista is egyre inkább legalább fél évre előre tervez. Kihasználják az early-bookinggal járó kedvezményeket az országban és külföldön is, annál is inkább, hogy már november–december hónapokban megjelennek az ajánlatok, a charter járatok, a tengerparti üdülések is megvásárolhatók. Előfordul, hogy sokan „pánikszerűen” használják az üdülési csekkeket, összeteszik a két évre kapott jegyeket, és abból foglalnak, de a többség előre gondolkodik, megfontoltan válogat – osztotta meg tapasztalatait az idegenforgalmi vállalkozó.
Ezt a jelenséget támasztja alá, hogy 2019-ben 2018-hoz viszonyítva 40 százalékkal nőtt azon állampolgárok száma, akik már előző évben lefoglalják és kifizetik nyaralásukat a román tengerparton, hogy minél nagyobb árkedvezményben részesüljenek.
– derül ki a Litoralulromanesc.ro tanulmányából.
A portálon tavaly december 25-én és 26-án, illetve január 1-jén és 2-án kétszer annyian foglaltak le nyaralásokat mint egy decemberi szokványos napon. A honlap működtetői szerint évekkel ezelőtt kezdődött ez a tendencia, és évről évre nő a tengerparti nyaralást a téli ünnepek környékén lefoglalók száma. „Sokak számára már szokássá vált, hogy az év végi szabadnapokon lefoglalják a következő évi nyaralásukat, mert lelki megnyugvás számukra, hogy már tudják, mikor és hol fognak nyaralni jövő évben’” – idézi az Agerpres hírügynökség Ionuţ Nedeát, a Litoralulromanesc.ro vezérigazgatóját.
Az év végén nyaralást foglaló turisták különben a lehető legmagasabb, 50 százalékos árkedvezményben részesültek a korai foglalási program első részének keretében, amely december 31-én zárult le. „Az árkedvezmény következő szakasza január 31-éig tart, valamivel alacsonyabb árengedményekkel” – fűzte hozzá Nedea.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
szóljon hozzá!