Nem ment zökkenőmentesen. Kapkodás jellemezte a könyvelők munkáját az elmúlt napokban
Fotó: Pixabay
Meggyűjtötte a romániai könyvelők baját az elmúlt időszakban a pénzügyminisztérium, miután utolsó pillanatban módosította a részmunkaidős szerződésekre vonatkozó D112-es elektronikus űrlapot. Az ágazat képviselői azt kérik, ne fordulhasson elő, hogy a szaktárca késve látja el a feladatát.
2022. szeptember 30., 09:152022. szeptember 30., 09:15
„A pénzügyminisztériumnak is legyenek kötelezettségei, és létezzenek határidők, amelyeket be kell tartania” – javasolják a versenyszféra képviselői, miután a könyvelők és a könyvelési szoftverek fejlesztői az elmúlt hétvégén azzal szembesültek, hogy az adóbevallások leadásának határideje előtt két nappal a szaktárca módosította a részmunkaidős szerződésekre vonatkozó D112-es elektronikus űrlapot. Ami még így is tele volt hibákkal, majd az utolsó előtti percben újra változtattak.
A pénzügyminisztérium honlapján egy héttel korábban megjelent ugyan a D112-es nyilatkozat új változata, amely tartalmazta a részmunkaidős szerződésekre vonatkozó módosításokat, ám mivel annak érvényesítési hibái voltak, szeptember 23-án, pénteken – vagyis a határidő előtt két nappal – előrukkoltak egy javított, de még mindig nem elég jó változattal.
„Az jelentett kiutat, hogy ugyan az adóbevallásokat minden hónap 25-éig kell feltölteni, ám ez szeptemberben vasárnapra esett, így még hétfőn is elfogadták a nyilatkozatokat a privát virtuális térben (SPV)” – mutatott rá lapunk megkeresésére Bodosi Imre az egész országban, de leginkább Erdélyben könyvelési és ügyviteli szoftvereket szolgáltató és szervizelő Hamor Soft cég társtulajdonosa.
„Általában túl későn jelennek meg a pénzügyminisztérium által kidolgozott eljárási útmutatók, a program módosításai, amivel a megváltozott nyilatkozatokat fel lehet tölteni a pénzügyminisztérium platformjára” – hívta fel a figyelmet Bodosi Imre. Kifejtette, minden programot tesztelni kellene, természetes, hogy a pénzügyminisztérium szakemberei is javítgatják, de az ágazat képviselői szerint erre időt kellene hagyni.
„Ha a módosítás későn jelenik meg, kapkodás van” – összegezte Bodosi Imre.
Meglátása szerint az lenne a megoldás, ha módosítanák az adóeljárási törvénykönyvet, és belefoglalnák, hogy a pénzügyminisztérium kötelessége ezeket a módosításokat időben rendelkezésre bocsátani, hogy a saját programfejlesztőjének legyen ideje letesztelni, ha szükséges módosítani, majd a könyvelők időben tudják benyújtani a jelentéseiket.
– szögezte le a vállalkozó.
„Gondot jelent ugyanakkor, hogy a pénzügyminisztérium számítástechnikai szakemberei csak programot írnak, nem ismerik a területet, ahol azt a programot használni fogják, ez esetben a könyvelést, az ügyvitelt” – mutatott rá egyúttal Bodosi Imre. Hozzátette, az úgynevezett „nyílt kormányzásra” van akarat, az országos szoftver szövetség tagjaként például részt vettek az e-számlázás, az e-szállítás rendszerének a kidolgozásában, és a lobbinak köszönhető, hogy egyelőre ezeken a területeken nem alkalmaznak bírságot. Ismerni kell, hogy milyen környezetbe kell használni a programot, a cégek mennyi idő alatt tudnak felkészülni annak az alkalmazására, részletezte a szakértő.
Kifejtette, a programozóik, amikor éppen nem fejlesztenek, terepen vannak, a cégeknél, a könyvelőknél szervizelik a szoftvereket, megismerik a felhasználók igényeit. Így a részmunkaidős módosításokkal kapcsolatos fejetlenségben is elboldogultak, végül nem csúsztak el, de ha a minisztérium időben lép, nem kellett volna kapkodniuk.
Mint ismeretes, augusztus közepén jelent meg a Hivatalos Közlönyben a 1855/2022-es pénzügyminisztériumi rendelet, mely a részmunkaidős szerződéseket szabályozza, eszerint ha a részmunkaidőben foglalkoztatott személy juttatása nem éri el a minimálbért, a nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítási járulékot a minimálbérnek megfelelően kell befizetni.
A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését kéri a kormánytól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR).
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!