A marosnémeti hőerőműtől 700 alkalmazottat bocsátanak el
A Hunyad megyei Energetikai Komplexum (CEH) 1477 alkalmazottja kapta kézhez pénteken a kollektív elbocsátásról szóló értesítést, 20 napos felmondási idejük június 28-án, hétfőn veszi kezdetét. A román kormány 9 ezer személyt fog elbocsátani 2030-ig, többségüket a szénnel működő energiavállalaktól és a hozzájuk tartozó bányáktól.
2021. június 25., 21:172021. június 25., 21:17
2021. június 25., 21:292021. június 25., 21:29
Cristian Roşu, a vállalat adminisztrátora közölte, a felmondási idő 20 munkanap, ebben az időszakban az alkalmazottak kivehetik pihenőszabadságukat. Roşu szerint az 1477 dolgozó közül 700 a marosnémeti (Mintia) hőerőmű alkalmazottja, ami azt jelenti, hogy szinte a teljes személyzetet elbocsátják.
Az elbocsátott dolgozók 10 ezer eurónak megfelelő végkielégítést kapnak, amely után 10 százalékos adót kell fizetniük. Ezen túlmenően az ágazati szakszervezet és a vállalat vezetősége közötti egyezménynek megfelelően további bérkiegészítésre is jogosultak az elbocsátott dolgozók, akik közül az energetikusok két, a bányászok négy évig részesülnek a juttatásban.
Florin Cîțu miniszterelnök a kabinet csütörtöki ülését követően jelentette be, hogy kormánya 9 ezer személyt fog elbocsátani 2030-ig, többségüket a szénnel működő energiavállalaktól és a hozzájuk tartozó bányáktól. A kormányfő elmondta, elfogadták azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely 9 ezer személy elbocsátásával számol, biztosítva számukra a végkielégítést. Az energiaügyi minisztérium már korábban társadalmi vitára bocsátotta a rendeletet, amely szerint több mint 9 ezer dolgozót bocsátanak el, ebből 6484-et az Oltenia hőerőműtől, 2239-et a Hunyad megyei energetikai vállalattól, hőerőműtől, további 282-őt az Országos Urán Társaságtól.
A bukaresti kabinet azért döntött nagyszabású elbocsátásokról a két energiavállalatnál, mert ezek főleg Zsil-völgyi fekete- és barnaszénnel működnek. Ezeknek a vállalatoknak leginkább a bányáikat kell bezárniuk, így az elbocsátások többnyire bányászokat érintenek.
Az Oltenia hőerőmű főleg Craiova városát látja el távhővel, emellett a Románia által használt villamosenergia 20 százalékát állítja elő, a marosnémeti hőerőmű a 2 százalékát. Az utóbbi vállalat csődeljárás alatt áll 2019 óta. A román villamosenergia-hálózat szempontjából főleg az Oltenia hőerőmű bír stratégiai fontossággal. Ott környezetkímélő kapacitások üzembe helyezését tervezik, ugyanis Románia nem tudja teljesen kiiktatni ezt az energiatermelő egységét.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!