A marosnémeti hőerőműtől 700 alkalmazottat bocsátanak el
A Hunyad megyei Energetikai Komplexum (CEH) 1477 alkalmazottja kapta kézhez pénteken a kollektív elbocsátásról szóló értesítést, 20 napos felmondási idejük június 28-án, hétfőn veszi kezdetét. A román kormány 9 ezer személyt fog elbocsátani 2030-ig, többségüket a szénnel működő energiavállalaktól és a hozzájuk tartozó bányáktól.
2021. június 25., 21:172021. június 25., 21:17
2021. június 25., 21:292021. június 25., 21:29
Cristian Roşu, a vállalat adminisztrátora közölte, a felmondási idő 20 munkanap, ebben az időszakban az alkalmazottak kivehetik pihenőszabadságukat. Roşu szerint az 1477 dolgozó közül 700 a marosnémeti (Mintia) hőerőmű alkalmazottja, ami azt jelenti, hogy szinte a teljes személyzetet elbocsátják.
Az elbocsátott dolgozók 10 ezer eurónak megfelelő végkielégítést kapnak, amely után 10 százalékos adót kell fizetniük. Ezen túlmenően az ágazati szakszervezet és a vállalat vezetősége közötti egyezménynek megfelelően további bérkiegészítésre is jogosultak az elbocsátott dolgozók, akik közül az energetikusok két, a bányászok négy évig részesülnek a juttatásban.
Florin Cîțu miniszterelnök a kabinet csütörtöki ülését követően jelentette be, hogy kormánya 9 ezer személyt fog elbocsátani 2030-ig, többségüket a szénnel működő energiavállalaktól és a hozzájuk tartozó bányáktól. A kormányfő elmondta, elfogadták azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely 9 ezer személy elbocsátásával számol, biztosítva számukra a végkielégítést. Az energiaügyi minisztérium már korábban társadalmi vitára bocsátotta a rendeletet, amely szerint több mint 9 ezer dolgozót bocsátanak el, ebből 6484-et az Oltenia hőerőműtől, 2239-et a Hunyad megyei energetikai vállalattól, hőerőműtől, további 282-őt az Országos Urán Társaságtól.
A bukaresti kabinet azért döntött nagyszabású elbocsátásokról a két energiavállalatnál, mert ezek főleg Zsil-völgyi fekete- és barnaszénnel működnek. Ezeknek a vállalatoknak leginkább a bányáikat kell bezárniuk, így az elbocsátások többnyire bányászokat érintenek.
Az Oltenia hőerőmű főleg Craiova városát látja el távhővel, emellett a Románia által használt villamosenergia 20 százalékát állítja elő, a marosnémeti hőerőmű a 2 százalékát. Az utóbbi vállalat csődeljárás alatt áll 2019 óta. A román villamosenergia-hálózat szempontjából főleg az Oltenia hőerőmű bír stratégiai fontossággal. Ott környezetkímélő kapacitások üzembe helyezését tervezik, ugyanis Románia nem tudja teljesen kiiktatni ezt az energiatermelő egységét.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!