Február elsejétől 1450 lejre nő a bruttó minimálbér – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Liviu Dragnea, a kormányozni készülő Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Ez mintegy 16 százalékos emelkedést jelent a jelenlegi 1250 lejes szinthez képest.
2017. január 02., 15:562017. január 02., 15:56
2017. január 02., 17:052017. január 02., 17:05
Amint arról beszámoltunk, a vonatkozó jogszabály értelmében a mindenkori kormány az év utolsó ülésén dönti el, hogy miylen szinten lesz a minimálbér a következő évben. A Cioloș-kabinet azonban a szakszervezetekkel és a munkáltatókkal folytatott konzultáció eredménytelensége nyomán úgy határozott, hogy a következő kormányra bízza a döntést, így januárra a tavalyi 1250 lejes szinten fagyasztotta a garantált legkisebb fizetés értékét. Dacian Cioloș miniszterelnök a december közepén megtartott találkozó után elmondta, ha most, az utolsó száz méteren döntenének ebben a kérdésben, akkor azzal lehetne őket vádolni, hogy visszaélnek hatalmukkal, ugyanakkor ha most kormányrendeletben szabnák meg a minimálbér szintjét, akkor úgy vállalnák fel az új értéket, hogy amögött nem állna a helyzet részletes elemzése.
A szakszervezetek egyébként a legutóbbi nyilatkozatukban éppen a PSD által a kampányban bejelentett 1450 lejes szintet követelték, de a munkáltatók hevesen ellenezték, hogy megfelelő hatástanulmány elvégzése nélkül 200 lejjel nőjön a minimálbér, és arra figyelmeztettek, hogy az intézkedés főként a kis- és közepes vállalkozásokra sújtana le. A számítások szerint a munkáltatónak a jelenlegi 1538 lej helyett 1783 lejébe kerülne egy minimálbéren foglalkoztatott alkalmazott, aki egyébként a jelenlegi 925 lej helyett 1065 lejt vihetne haza. A munkaügyi minisztérium felkérésére készült elemzés ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a minimálbér emelése rontaná a hazai alapítású magáncégek versenyképességét.
Ellenben az állam az Economica.net gazdasági hírportál által idézett felmérés szerint az államkassza nem vesztese, hanem nyertese lehetne az emelésnek – a legtöbb minimálbéren foglalkoztatott ugyanis a magánszférában tevékenykedik, így több folyna be a jövedelemadóból és a társadalombiztosítási hozzájárulásból egyaránt. A hivatalos statisztikák szerint 2015-ben a magánszférában 1,1 millióan dolgoztak minimálbérért, miközben a közalkalmazottak körül alig 40 ezren kapták a legkisebb garantált fizetést. Ez lenne egyébként immár a második minimálbér-emelés fél év leforgása alatt. Tavaly két szakaszban 1050 lejről 1250 lejre nőtt az összeg.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!