Február elsejétől 1450 lejre nő a bruttó minimálbér – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Liviu Dragnea, a kormányozni készülő Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Ez mintegy 16 százalékos emelkedést jelent a jelenlegi 1250 lejes szinthez képest.
2017. január 02., 15:562017. január 02., 15:56
2017. január 02., 17:052017. január 02., 17:05
Amint arról beszámoltunk, a vonatkozó jogszabály értelmében a mindenkori kormány az év utolsó ülésén dönti el, hogy miylen szinten lesz a minimálbér a következő évben. A Cioloș-kabinet azonban a szakszervezetekkel és a munkáltatókkal folytatott konzultáció eredménytelensége nyomán úgy határozott, hogy a következő kormányra bízza a döntést, így januárra a tavalyi 1250 lejes szinten fagyasztotta a garantált legkisebb fizetés értékét. Dacian Cioloș miniszterelnök a december közepén megtartott találkozó után elmondta, ha most, az utolsó száz méteren döntenének ebben a kérdésben, akkor azzal lehetne őket vádolni, hogy visszaélnek hatalmukkal, ugyanakkor ha most kormányrendeletben szabnák meg a minimálbér szintjét, akkor úgy vállalnák fel az új értéket, hogy amögött nem állna a helyzet részletes elemzése.
A szakszervezetek egyébként a legutóbbi nyilatkozatukban éppen a PSD által a kampányban bejelentett 1450 lejes szintet követelték, de a munkáltatók hevesen ellenezték, hogy megfelelő hatástanulmány elvégzése nélkül 200 lejjel nőjön a minimálbér, és arra figyelmeztettek, hogy az intézkedés főként a kis- és közepes vállalkozásokra sújtana le. A számítások szerint a munkáltatónak a jelenlegi 1538 lej helyett 1783 lejébe kerülne egy minimálbéren foglalkoztatott alkalmazott, aki egyébként a jelenlegi 925 lej helyett 1065 lejt vihetne haza. A munkaügyi minisztérium felkérésére készült elemzés ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a minimálbér emelése rontaná a hazai alapítású magáncégek versenyképességét.
Ellenben az állam az Economica.net gazdasági hírportál által idézett felmérés szerint az államkassza nem vesztese, hanem nyertese lehetne az emelésnek – a legtöbb minimálbéren foglalkoztatott ugyanis a magánszférában tevékenykedik, így több folyna be a jövedelemadóból és a társadalombiztosítási hozzájárulásból egyaránt. A hivatalos statisztikák szerint 2015-ben a magánszférában 1,1 millióan dolgoztak minimálbérért, miközben a közalkalmazottak körül alig 40 ezren kapták a legkisebb garantált fizetést. Ez lenne egyébként immár a második minimálbér-emelés fél év leforgása alatt. Tavaly két szakaszban 1050 lejről 1250 lejre nőtt az összeg.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!