Továbbra is zöldautók vásárlásáért jár a legnagyobb támogatás
Fotó: Pixabay
Nagyobb költségvetéssel rajtolnak el idén a roncsautóprogramok. A cél, hogy 2026-ig legalább negyedmillió, 15 évesnél idősebb gépkocsi eltűnjön a romániai közutakról.
2022. január 13., 17:552022. január 13., 17:55
2022. január 13., 17:572022. január 13., 17:57
Február elején rajtol el a Roncsautóprogram és a Roncsautó Plusz, a romániai gépkocsipark felújítását célzó kormányprogram idei költségvetése rekordösszegű, 1,24 milliárd lej – jelentette be csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Hangsúlyozta egyúttal, hogy sok év után végre újra az év elején indul a program, ami annak köszönhető, hogy a kormánynak és a parlamentnek már a tavalyi év végén sikerült elfogadnia a 2022-es évi állami költségvetést.
A környezetvédelmi tárca vezetője közölte: a cél az, hogy 2026-ig legalább 250 ezer, 15 évesnél idősebb személygépkocsit kivonjanak a forgalomból.
Amennyiben pedig az illető úgy dönt, hogy hibrid autót vásárol, akkor 3000 lejt, a csökkentett széndioxid-kibocsátású autó esetén pedig 1500 lejes bónuszt kap. „Tehát egyről kettőre nő a leadható autók száma. Egy új gépkocsi vásárlásához két autót lehet leadni” – magyarázta az újítás lényegét Tánczos Barna.
Rámutatott. az idei évre előirányzott minimum 1,24 milliárd lejes költségvetés 2023-ban további 10 százalékkal fog bővülni, 2024-ben pedig további 10 százalékos emelést terveznek. „A 2024-es lesz az első esztendő, amikor a Roncsautó Plusz büdzséje meghaladja majd az 1 milliárd lejt olyan körülmények között, hogy csökkenteni fogjuk a hagyományos Roncsautóprogram költségvetését. De nem megyünk a 2021-es szint alá, a hagyományos program 2024-es büdzséje is nagyobb lesz a tavalyinál” – fejtette ki a környezetvédelmi miniszter.
Kitért ugyanakkor arra: először fordul elő olyan is, hogy az előző évi kiírás januárban zárul le, a hónap végéig ellenőrzik a tavaly benyújtott iratcsomókat, jóváhagyják azokat, amelyek rendben vannak, és meg is ítélik a finanszírozást.
„A gyors válasz nagyon fontos, minden haszonélvező, minden gyártó, minden díler számára, így a program lényegesen hatékonyabb lesz” – ígérte Tánczos Barna.
A program lényege továbbra is az, hogy a régi autójukat újra „váltóknak” legalább hatéves gépkocsit kell kiíratniuk a forgalomból, és idén ez a feltétel a Roncsautó Pluszra is érvényes.
A zöldautók vásárlását támogató Roncsautó Plusz keretében eközben 45 ezer lej értékű lesz az ökóbónusz, és itt is jár az 1500 lejes plusz a 15 évesnél idősebb autók forgalomból történő kiíratása esetében, a maximális összeg így eléri a 46 500 lejt. Két autó leadása esetén ez az összeg 51 ezer lejre nő. Ha valaki plug-in-hibdrid autót vásárol, az ökobónusz 20 000 lej, és jár az 1500 lejes támogatás is. Két autó leadása esetén ez is 26 ezer lejre nő.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!