Továbbra is zöldautók vásárlásáért jár a legnagyobb támogatás
Fotó: Pixabay
Nagyobb költségvetéssel rajtolnak el idén a roncsautóprogramok. A cél, hogy 2026-ig legalább negyedmillió, 15 évesnél idősebb gépkocsi eltűnjön a romániai közutakról.
2022. január 13., 17:552022. január 13., 17:55
2022. január 13., 17:572022. január 13., 17:57
Február elején rajtol el a Roncsautóprogram és a Roncsautó Plusz, a romániai gépkocsipark felújítását célzó kormányprogram idei költségvetése rekordösszegű, 1,24 milliárd lej – jelentette be csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Hangsúlyozta egyúttal, hogy sok év után végre újra az év elején indul a program, ami annak köszönhető, hogy a kormánynak és a parlamentnek már a tavalyi év végén sikerült elfogadnia a 2022-es évi állami költségvetést.
A környezetvédelmi tárca vezetője közölte: a cél az, hogy 2026-ig legalább 250 ezer, 15 évesnél idősebb személygépkocsit kivonjanak a forgalomból.
Amennyiben pedig az illető úgy dönt, hogy hibrid autót vásárol, akkor 3000 lejt, a csökkentett széndioxid-kibocsátású autó esetén pedig 1500 lejes bónuszt kap. „Tehát egyről kettőre nő a leadható autók száma. Egy új gépkocsi vásárlásához két autót lehet leadni” – magyarázta az újítás lényegét Tánczos Barna.
Rámutatott. az idei évre előirányzott minimum 1,24 milliárd lejes költségvetés 2023-ban további 10 százalékkal fog bővülni, 2024-ben pedig további 10 százalékos emelést terveznek. „A 2024-es lesz az első esztendő, amikor a Roncsautó Plusz büdzséje meghaladja majd az 1 milliárd lejt olyan körülmények között, hogy csökkenteni fogjuk a hagyományos Roncsautóprogram költségvetését. De nem megyünk a 2021-es szint alá, a hagyományos program 2024-es büdzséje is nagyobb lesz a tavalyinál” – fejtette ki a környezetvédelmi miniszter.
Kitért ugyanakkor arra: először fordul elő olyan is, hogy az előző évi kiírás januárban zárul le, a hónap végéig ellenőrzik a tavaly benyújtott iratcsomókat, jóváhagyják azokat, amelyek rendben vannak, és meg is ítélik a finanszírozást.
„A gyors válasz nagyon fontos, minden haszonélvező, minden gyártó, minden díler számára, így a program lényegesen hatékonyabb lesz” – ígérte Tánczos Barna.
A program lényege továbbra is az, hogy a régi autójukat újra „váltóknak” legalább hatéves gépkocsit kell kiíratniuk a forgalomból, és idén ez a feltétel a Roncsautó Pluszra is érvényes.
A zöldautók vásárlását támogató Roncsautó Plusz keretében eközben 45 ezer lej értékű lesz az ökóbónusz, és itt is jár az 1500 lejes plusz a 15 évesnél idősebb autók forgalomból történő kiíratása esetében, a maximális összeg így eléri a 46 500 lejt. Két autó leadása esetén ez az összeg 51 ezer lejre nő. Ha valaki plug-in-hibdrid autót vásárol, az ökobónusz 20 000 lej, és jár az 1500 lejes támogatás is. Két autó leadása esetén ez is 26 ezer lejre nő.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!