Fotó: Haáz Vince
Az Európai Unió (EU) országai közül Bulgáriában, Magyarországon és Romániában volt a legalacsonyabb a minimálbér 2021. január 1-jén – derül ki az EU statisztikai intézete, az Eurostat pénteken közzétett adatsorából.
2021. február 05., 18:432021. február 05., 18:43
Az év elején az EU tíz keleti tagállamában a minimálbér nem érte el a havi 700 eurót. Ezek Bulgária (332 euró), Magyarország (442 euró), Románia (458 euró), Lettország (500 euró), Horvátország (563 euró), Csehország (579 euró), Észtország (584 euró), Lengyelország (614 euró), Szlovákia (623 euró) és Litvánia (642 euró).
Az EU öt másik tagállamban, különösen az Unió déli részén, a minimálbér havi 700 és nagyjából 1100 euró között van. Ezek Görögország (758 euró), Portugália (776 euró), Málta (785 euró), Szlovénia és Spanyolország (1.108 euró).
Ezek Franciaország (1555), Németország (1614), Belgium (1626), Hollandia (1685), Írország (1724).) és Luxemburg (2 202).
Ehhez képest az Egyesült Államokban a szövetségi minimálbér havi 1024 euró volt 2021 januárjában.
Hat olyan tagállam van, ahol nincs minimálbér: Dánia, Olaszország, Ciprus, Ausztria, Finnország és Svédország.
Az eltérések azonban lényegesen kisebbek lesznek, ha kiküszöböljük az árkülönbségek hatását. Ebben az esetben a legalacsonyabb minimálbér az Európai Unióban 623 PPS-től (Purchasing Power Standard - standard vásárlóerő-paritás – szerk. megj.) 1668 PPS-ig terjed, tehát a legmagasabb minimálbér 2,7-szer nagyobb, mint a legalacsonyabb.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
szóljon hozzá!