Fotó: Facebook/DaciaRomania
2021-ben a Dacia 537 095 járművet adott el, 3,1 százalékkal többet, mint 2020-ban, és 6,2 százalékos piaci részesedést ért el Európában a magánszemélyeknek történő értékesítés szegmensében, amivel első alkalommal lett a harmadik legkelendőbb márka ebben a szegmensben – közölte hétfőn a gépkocsigyártó.
2022. január 17., 11:102022. január 17., 11:10
Az Agerpres által idézett közlemény szerint külföldön a Dacia a legkelendőbb márka a magánvásárlók körében Franciaországban és kilenc másik európai országban (Olaszország, Spanyolország, Portugália, Belgium, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Magyarország és Horvátország) az első 5 legnépszerűbb márka között található, Németországban pedig az első 10 között szerepel. A Dacia Marokkóban is piacvezető.
A gépkocsigyártó a Sandero és a Duster modellek népszerűségének köszönheti sikerét. Sanderoból 2021-ben összesen 226 805 fogyott el, ezeknek közel 90 százalékát a modell harmadik generációja képviselte.
sőt egyes országokban az összes vásárlói kategóriában is ez volt a legkelendőbb modell. Ezzel a Sandero a tavaly a második helyre került Európában a legkelendőbb modellek rangsorában.
Megduplázódott a környezetbarát – 100 százalékban elektromos vagy plug-in hibrid – autók, valamint a full hibridek száma 2021-ben Romániában, és piaci részesedésük elérte a 15,5 százalékot, ami 2,2-szerese az előző évinek.
2021-ben összesen 186 001-et értékesítettek ebből a modellből, és ezzel a Duster meghaladta a kétmillió eladott darabot a 2010-es piacra dobása óta.
A környezetkímélő járművek szegmensében a tavaly tavasszal piacra dobott Dacia Spring modellből 27 876 darabot adtak el, és 2021 végéig több mint 46 000 megrendelést regisztráltak.
Nagyon rosszul teljesített az Európában forgalmazott autók biztonságával foglalkozó szervezet töréstesztjén a Dacia Spring modell, amely jelenleg a legolcsóbb elektromos autó Európában, Romániában pedig abszolút vezeti az új autók eladási listáját.
Belföldön 2021-ben 38 120 gépkocsit adott el a Dacia, ezek között 13 482 Logant, 9045 Dustert, 8227 Sanderót és 3068 Springet.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!