2009. július 16., 09:312009. július 16., 09:31
A Magyarország–Románia-határon átnyúló együttműködési program első eredményhirdetése alapján 196 pályázatból 90 kap 13 millió euró összértékű támogatást – közölte tegnap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az NFÜ szerint mindkét országban nagy volt az érdeklődés a határon átnyúló együttműködési lehetőségek iránt.
Néhány a finanszírozásban részesülő pályázatok közül: Arad–Gyula közös közlekedéshálózat-fejlesztés; Stratégiai befektetések előkészítése a Nagyvárad és Debrecen szintjén megvalósuló szállítási infrastruktúra részére; A Hajdú-Bihar – Bihor Interregionális Digitális Hírügynökség megalapítása; A szilva mint összekötő kapocs a szatmári vidék turisztikai fejlesztésében; Középkori templomok útja Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megyében; Geotermikus energia hosszú távú felhasználása maximális hatékonysággal Székelyhíd és Létavértes területén; Magyar–román határ menti integrált munkaerőpiaci együttműködés; Sürgősségi betegellátás szervezésének fejlesztése, minőségbiztosítása Makó–Arad térségében; Az Aradi Ereklyemúzeum gyűjteményének közkinccsé tétele. |
Tavaly mintegy 122 millió euró értékű uniós finanszírozási keret nyílt meg a magyar–román határ menti régió fejlesztésére az októberben megjelent első és a decemberben meghirdetett második pályázati felhívások keretében.
Az első felhívásban elsősorban tanulmányok és tervek készítésére, valamint az együttműködést, tapasztalatcserét és partnerségek kialakulását ösztönző tevékenységek támogatására nyílt lehetőség a közlekedés, a kommunikáció, a környezetvédelem, valamint a munkaerőpiac, a kutatásfejlesztés, az innováció, az oktatás, az egészségügy és a közösségek közötti együttműködések területén. Minden projekt magyar és román partnerek bevonásával valósul meg. Az első projektek indítása, illetve a támogatási szerződések aláírása szeptemberre várható.
A legnagyobb érdeklődés a közösségek közötti együttműködések területén volt, de népszerűnek bizonyultak a közös kutatásfejlesztés, a turizmusfejlesztés és az üzleti együttműködés felélénkítését célzó intézkedések is.
A második felhívás keretében 123 pályázatot javasolt részletes kidolgozásra az irányító bizottság, de a támogatások odaítéléséről csak a második forduló után születik döntés. A második fordulóban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó több mint 104 millió eurót fognak odaítélni, míg a versenyben lévő projektkoncepciók mintegy 185,5 millió euró közösségi forrást igényelnek.
A második pályázati felhívás konkrét infrastrukturális fejlesztésekre és kisebb beruházásokra biztosít keretet: több összekötőút és kerékpárút építése és felújítása, a vállalkozások fejlődését elősegítő tanácsadó-szolgáltató központ létesítése és néhány kutatási központ létrehozása várható. Lehetőség nyílhat környezetvédelmi projektek beindítására, a közös árvízvédelem és belvízrendszer közös fejlesztésére, a határ menti hulladékkezelés és az egészségügyi ellátás korszerűsítésére és a különféle betegségek prevencióját, illetve gyógyítását célzó projektek megvalósítására is.
A Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a határtérség közös fejlesztéséhez nyújt uniós forrásokat 2007 és 2013 között. Magyar részről Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád, román oldalról pedig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyék vesznek részt a programban.
A magyar–román határ menti program következő kiírására előreláthatóan szeptemberben kerül sor.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).