IV. Erdélyi Gazdasági Fórum Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente, a külgazdasági és külügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteken Marosvásárhelyen.
2025. március 21., 14:382025. március 21., 14:38
2025. március 21., 15:022025. március 21., 15:02
A IV. Erdélyi Gazdasági Fórum megnyitóján elmondott köszöntőbeszédében az államtitkár rámutatott: minél erősebbek az erdélyi magyar vállalkozások, minél több magyar vállalkozás van jelen Romániában, annál nagyobb esélye annak, hogy a helyben élő magyarok megtalálják a boldogulásukat szülőföldjükön.
Magyar Levente a IV. Erdélyi Gazdasági Fórumon
Fotó: Haáz Vince
„Büszkék lehetünk erre az eredményre, és büszkék lehetünk arra, hogy az erdélyi magyar közösség fel tud mutatni egy olyan képességet, olyan szervezettséget, amely lehetővé tette ennek a gazdasági sikertörténetnek a véghezvitelét” – fogalmazott.
– jelentette ki az eseményen Nacsa Lőrinc, a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Rámutatott: a nemzetpolitikai államtitkárság 2019-ben indította el a mentorprogramot, melyben 1000 vállalkozó vett már részt, és 200 mentor önkéntesen támogatja a fiatal, kezdő vállalkozókat.
Kifejtette: a számok örömre adnak okot, hiszen a felméréseik szerint
„De a politikum hasznos információkhoz is jut a vállalkozók révén, akiktől folyamatosan érkezik a visszajelzés a különböző problémákról, melyeken a politikumnak kell változtatni, legyen szó az adók vagy a bürokrácia csökkentéséről, a vállalkozókat segítő programokról vagy a szakképzés erősítéséről” – tette hozzá.
Nacsa Lőrinc is felszólalt a IV. Erdélyi Gazdasági Fórumon
Fotó: Haáz Vince
Az államtitkár beszédében a politikum, a gazdasági szereplők és a civil szervezetek közötti partnerség fontosságát hangsúlyozta, mivel ezáltal könnyebben meg lehet küzdeni azokkal a nehézségekkel, melyeket az elmúlt évek kihívásai – a világjárvány, a háború, az energiaválság, infláció – okoztak.
Aláhúzta: ahhoz, hogy ezt a kihívásokkal, válságokkal terhelt időszakot Közép-Kelet-Európa nyertesként élhesse meg,
Közölte: az európai versenyképesség motorja Közép-Kelet-Európában tud megvalósulni, ebben a Magyarországon, Erdélyben és a környező Kárpát-medencei országokban élő magyaroknak kiemelt szerepük lehet.
Emlékeztetett: a kelet-közép-európai országok együtt szenvedték meg a kommunizmust, élték át a szétszakítottság állapotát. Miközben Európában „a lelkekért folyik a verseny”, itt még található lélek, a gazdaságban is, a magyarországi és erdélyi vállalkozók közötti együttműködésben is lakozik lélek, amit érdemes kihasználni – nyomatékosította.
Kelemen Hunor újságírók gyűrűjében a IV. Erdélyi Gazdasági Fórumon
Fotó: Haáz Vince
„Az a mi érdekünk, hogy ebben az átalakulásban a jó oldalon feküdjünk, és a jó oldalon ébredjünk. Az az érdekünk, hogy a nyugati területhez kapcsolódjunk, amiről ma még nem tudjuk, hogy hogyan fog kinézni, biztos, hogy változni fog, bármit is jelentsen ez a változás” – idézte szavait az MTI.
A szövetség elnöke emlékeztetett:
A szövetségi elnök beszédében úgy fogalmazott, „tele van a világ politikai kalandorokkal, napról napra újabbak tűnnek fel”, és teljesen hiányzik a kiszámíthatóság, a tervezhetőség, amit leginkább a vállalkozók éreznek. Kitért az amerikai változásokra, és beszélt a mesterséges intelligencia jelentette veszélyről, rámutatva, hogy ezt meg kell tanulni használni.
Közölte: egyesek éveken keresztül „különböző valóságértelmezéseket” töltöttek fel a világhálóra, mivel rájöttek, hogy ezek később mire lesznek használhatók, így ma az algoritmus már „ezekből válaszol”, a polgár olyan tájékoztatást kap, aminek nem sok köze van a valósághoz.
A tavalyi romániai elnökválasztásról szólva emlékeztetett, hogy
„Nekünk nem volt más lehetőségünk, minthogy előrenézzünk” – mondta, arra utalva, hogy az RMDSZ ismét annak a kormánykoalíciónak a része, ahonnan korábban kiszorították.
A szövetségi elnök szerint megpróbáltak tanulni a korábbi hibákból, ezért Crin Antonescu személyében közös államfőjelöltet állítottak, akinek választási győzelme szerinte garancia lenne arra, hogy a koalíció fennmaradjon.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!