Az ügyfelek az elmúlt időszakban minden hónapban kaptak tájékoztatást az új lehetőségekről és az árak alakulásáról
Fotó: Bálint Eszter
Erdélyben egyelőre nincs ok aggodalomra, nem kell áremelkedésre számítaniuk azoknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudták július elsejéig megkötni a szabadpiaci szerződést villanyáram-szolgáltatójukkal. A legtöbb itt élő fogyasztó otthonát „megvilágító” Electrica Furnizare ugyanis – korábbi bejelentésének megfelelően – augusztus végéig biztosítja a legkedvezőbb szabadpiaci ár és az egyetemes ár közötti különbségnek megfelelő árkedvezményt.
2021. július 06., 07:322021. július 06., 07:32
2021. szeptember 10., 12:072021. szeptember 10., 12:07
Pánikot keltett a lakosság körében a bejelentés, hogy július 1-től szolgáltatótól függően 3 és 13 százalék között drágul a villamos energia azok számára, akik még nem tértek át a szabadpiacra, tehát a január 1-jei árliberalizáció után nem kötöttek szolgáltatójukkal új szerződést. Ugyanakkor az erdélyi fogyasztók többségének – vagyis azoknak, akik az Electrica Furnizare kereskedőcégének az ügyfelei – egyelőre nincs okuk az aggodalomra, hiszen a szolgáltató még az év elején vállalta, hogy augusztus végéig kedvezményt biztosít az egyetemes szolgáltatói csomagra. Ami azt jelenti, hogy
A szolgáltató ezt a napokban újra megerősítette, tehát a kedvezmény valójában az egyetemes szolgáltatói ár és a szabadpiaci kedvező ajánlata közötti különbség. Így az erdélyi fogyasztók többségének még van szűk két hónapjuk arra, hogy kiválasszák a számukra legkedvezőbb ajánlatot, és megkössék a szabadpiaci szerződést. A többi fogyasztó már nincs ennyire jó helyzetben, mert július 1-jétől megváltoztak az egyetemes szolgáltatói árak, és a többi cégnél eddig tartott a január elején hat hónapra nyújtott kedvezmény.
„Május–június folyamán minden fogyasztónak, aki még nem tért át a szabadpiacra, a szolgáltatója a számlával együtt kiküldött egy tájékoztatót, ebben szerepel, hogy július 1-től milyen egyetemes áron számláznak” – emlékeztetett hétfőn megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Különben az áremelkedés mértékét nehéz meghatározni, mivel
Ennek az a magyarázata, hogy a számla végösszegében csak 47 százalék a villamos energia ára, az 53 százalékát a különböző egyéb költségek, illetékek és az áfa teszik ki, amelyek nem változtak, ezért az áram 3 és 13 százalék közötti drágulása a végösszegben 1 és 7 százalék közötti emelkedést eredményez.
Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, nincs határidő, vagy bármilyen megkötés arra vonatkozóan, hogy mikor kell megkötni a szabadpiaci szerződést.
Azoknak, akik az elmúlt időszakban szerződést kötöttek, nem kell tartaniuk a drágulástól, hiszen attól függően, milyen időtartamra kötöttek szerződést, addig az ár nem változik. Aki ezt már meglépte, megkötötte a szerződést, ismeri a jogait, a lehetőségeit, tudja, hol lehet érdeklődni, tájékozódni újabb, esetleg jobb ajánlatok iránt, bármikor köthet újabb szerződést, válthat szolgáltatót, részletezte a hatóság alelnöke.
Romániában 8,9 millió háztartás van, tehát ugyanennyi villamosenergia-fogyasztó. Nagy-Bege Zoltán becslése szerint a fogyasztók több mint fele megkötötte az új, szabadpiaci áron alapuló szerződést. Már a január 1-ei árliberalizáció előtt hárommillió ügyfél áttért a szabadpiacra, azóta havonta 200–250 ezer új szerződést kötnek, így a számuk most már meghaladja a 4,45 milliót.
Július 1-én ugyanakkor lejártak a földgázpiac egy évvel ezelőtti liberalizációja során megállapított szerződések és árak. Ez esetben sem kötötte meg mindenki a szabadpiaci szerződést, különösen, hogy tavaly ennek nem is volt tétje, hiszen a gazdaságnak a koronavírus-világjárvány miatti megtorpanása nyomán 2020-ban csökkent az ipari fogyasztás, és visszaesett a földgáz ára. Most viszont változott a helyzet, hiszen a nagykereskedelmi piacon folyamatosan emelkednek az árak.
A legtöbb fogyasztó esetében ennek a drágulásnak a nyáron még nincs nagy tétje, hiszen ebben az időszakban alacsony a fogyasztás, ám a fűtésszezon kezdetéig érdemes megkeresni a kedvező ajánlatot az ANRE ár-összehasonlítójában, és szerződést kötni, tanácsolja a hatóság alelnöke.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!