Együttműködés. Az Otokar Erdélyben, Medgyesen gyárt majd könnyű páncélozott harcjárműveket
Fotó: Otokar.com
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
2025. április 25., 18:162025. április 25., 18:16
A páncélozott harcjárműveket gyártó Otokar a legnagyobb török konglomerátum, a Koç Group védelmi rendszereket gyártó részlege. A cég a román védelmi tárcával megkötött szerződés értelmében 1059 COBRA II 4×4 páncélozott járműveket szállít a román hadsereg számára.
A vegyesvállalat tevékenysége a mérnöki munkától a marketingen át az értékesítés utáni szolgáltatásokig terjed.
Az Automecanica egyébként a német Rheinmetall védelmi óriáscég tulajdonában van. Az Automecanica mintegy 800 páncélozott járművet fog legyártani Medgyesen.
„A Romániában folyamatban lévő projektünk részeként örömmel jelentjük be, hogy aláírtuk a megállapodást új vegyesvállalatunk létrehozásáról, amely a legendás COBRA II járműveket fogja gyártani Romániában. Ez a mérföldkő az Otokar globális piacokon való terjeszkedési stratégiájának egyik fontos állomása” – mondta Aykut Özüner, az Otokar vezérigazgatója.
Az Otokar 2024. március 20-án nyújtotta be ajánlatát a Romtehnica Rt. által kezdeményezett, 4×4-es könnyű taktikai páncélozott taktikai járművek beszerzésére kiírt tenderre. A műszaki értékelés, a helyszíni tesztek és a pénzügyi értékelés sikeres lezárását követően az Otokart hirdették ki a pályázat nyertesének, és 2024. november 27-én az Otokar és a Romtehnica között
A szerződés értelmében az első 278 darab COBRA II 4×4 taktikai páncélozott járművet Törökországban, a többit pedig Romániában gyártják le. A szállítások 2025 utolsó negyedévében kezdődnek, és 5 év alatt, részletekben történnek. A szerződés integrált logisztikai támogatási szolgáltatásokat is tartalmaz.
A védelmi iparban szerzett 40 éves tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező, világszerte mintegy 70 felhasználó által alkalmazott COBRA II-t moduláris platformként tervezték, amely különböző küldetésekhez igazítható, és amelyet 13 országban több mint 20 ügyfél használ aktívan.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!