Számottevő gyarapodás. 13,9 százalékkal nőtt 2018 novembere és 2019 tizenegyedik hónapja között az átlagfizetés
Fotó: Haáz Vince
Tovább nőtt az átlagbér tavaly novemberben. A legnagyobb fizetések az elmúlt évek „gyakorlatához” hasonlóan az IT-szektorban voltak novemberben, ahol a nettó átlagbér elérte a 7610 lejt. A legkevesebbet eközben a készruhagyártásban dolgozók vihettek haza, az ágazati átlagfizetés 1803 lej volt.
2020. január 14., 11:282020. január 14., 11:28
2020. január 14., 11:302020. január 14., 11:30
Tavaly novemberben 5196 lej volt a bruttó romániai átlagbér, ami 106 lejjel, vagyis 2,1 százalékkal meghaladja az egy hónappal korábbi szintet – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A reálbérindex 2019 novemberében az előző év azonos időszakához viszonyítva 109,8 százalékos volt, előző hónaphoz képest 101,8 százalékon, 1990 októberéhez mérten pedig 218,1 százalékon állt.
A legnagyobb fizetések az elmúlt évek „gyakorlatához” hasonlóan az IT-szektorban voltak novemberben, ahol a nettó átlagbér elérte a 7610 lejt. A legkevesebbet eközben a készruhagyártásban dolgozók vihettek haza, az ágazati átlagfizetés 1803 lej volt.
2019 novemberében különben a gazdaság szinte valamennyi ágazatában nőtt az átlagfizetés az előző hónaphoz viszonyítva. A legjelentősebb, 11–13 százalékos növekedést a nyomdaiparban, a film- és műsorgyártásban, autógyártásban regisztrálták. 6,5 és 9 százalék közötti mértékben nőtt eközben az átlagbér a fémkitermelő ágazatban, a gépgyártásban, a pénzügyi közvetítésben, a biztosítótársaságoknál és magán nyugdíjalapoknál, az elektronikai cikkeket gyártó szektorban, az IT-szektorban vagy a dohányiparban.
Voltak olyan ágazatok is, amelyekben az alkalmazottak kevesebb pénzt vittek haza tavaly novemberben, mint egy hónappal korábban. A legnagyobb mértékben, átlagosan 3,5 és 6,5 százalék közötti mértékben csökkent a fémfeldolgozásban, a nyers kőolaj- és földgáz kitermelésében, valamint a vízi szállításban tevékenykedők fizetése.
A közszférában enyhe bérnövekedésről számol be a statisztikai intézet. A közigazgatásban 1 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 0,5 százalékkal nőttek a fizetések. A tanügyben viszont 0,2 százalékkal kevesebbet kerestek, mint októberben.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!