Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság ( ANRE) szabályozótanácsának tagja a Krónika érdeklődésére elmondta, a kereskedők az elmúlt időszakban mért rendkívül hideg hőmérsékleti értékekben lehetőséget láttak, s sikerült a saját malmukra hajtaniuk a vizet. Amint arról beszámoltunk, megháromszorozódtak egy év alatt az energiaárak az OPCOM energetikai tőzsdén – a szakhatóságok kartellezést sejtenek, és vizsgálatot indítanak.
2017. január 31., 14:502017. január 31., 14:50
2017. január 31., 16:372017. január 31., 16:37
Nagy-Bege Zoltán szerint úgy húztak hasznot a szolgáltatók, hogy bár a belföldi termelésből fedezni lehetett volna a szükséges energiamennyiséget, egyes kereskedők fogyasztást jelentettek, és a kiegyenlítési piacról is vásároltak, ahol például Romániában megawattóránként 500 lejre van korlátozva az ár, azonban például Magyarországon nincs korlátozás.
Mint a szakember rámutatott, a fogyasztás-termelési görbe azt mutatja, hogy alig pár órára szorult a romániai energiapiac importra, egyébként fedezni tudta saját termelésből a megnövekedett szükségletet is. Ám a kereskedők egy része külföldre is szállított, az exportszerződések pedig nem állnak hatósági ellenőrzés előtt. „A globalizáció hatásait el kell viselnünk” – jegyezte meg Nagy-Bege.
Éppen ezért – tette hozzá – a jövőben olyan módosítást terveznek, amely nemcsak a belföldi, hanem az exportpiacon is teljes átláthatóságot biztosít, vagyis az exportszerződéseket ismertetni kellene a szakhatóságokkal, hogy a kimenő energiamennyiség útját és mennyiségét is követni lehessen.
Az ANRE szabályozótanácsának tagja egyébként úgy látja, hogy a piac most már megnyugvóban van, de mindenképp szükség van olyan intézkedésekre, hogy „ne alakulhassanak ki hasonló jogi lékek”.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!