Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság ( ANRE) szabályozótanácsának tagja a Krónika érdeklődésére elmondta, a kereskedők az elmúlt időszakban mért rendkívül hideg hőmérsékleti értékekben lehetőséget láttak, s sikerült a saját malmukra hajtaniuk a vizet. Amint arról beszámoltunk, megháromszorozódtak egy év alatt az energiaárak az OPCOM energetikai tőzsdén – a szakhatóságok kartellezést sejtenek, és vizsgálatot indítanak.
2017. január 31., 14:502017. január 31., 14:50
2017. január 31., 16:372017. január 31., 16:37
Nagy-Bege Zoltán szerint úgy húztak hasznot a szolgáltatók, hogy bár a belföldi termelésből fedezni lehetett volna a szükséges energiamennyiséget, egyes kereskedők fogyasztást jelentettek, és a kiegyenlítési piacról is vásároltak, ahol például Romániában megawattóránként 500 lejre van korlátozva az ár, azonban például Magyarországon nincs korlátozás.
Mint a szakember rámutatott, a fogyasztás-termelési görbe azt mutatja, hogy alig pár órára szorult a romániai energiapiac importra, egyébként fedezni tudta saját termelésből a megnövekedett szükségletet is. Ám a kereskedők egy része külföldre is szállított, az exportszerződések pedig nem állnak hatósági ellenőrzés előtt. „A globalizáció hatásait el kell viselnünk” – jegyezte meg Nagy-Bege.
Éppen ezért – tette hozzá – a jövőben olyan módosítást terveznek, amely nemcsak a belföldi, hanem az exportpiacon is teljes átláthatóságot biztosít, vagyis az exportszerződéseket ismertetni kellene a szakhatóságokkal, hogy a kimenő energiamennyiség útját és mennyiségét is követni lehessen.
Az ANRE szabályozótanácsának tagja egyébként úgy látja, hogy a piac most már megnyugvóban van, de mindenképp szükség van olyan intézkedésekre, hogy „ne alakulhassanak ki hasonló jogi lékek”.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!