Fotó: Jakab Mónika
Eltörli a kormány az energiaár-plafont előíró jogszabály azon előírását, amely szerint azoknak a személyeknek, akiknek több ingatlan is szerepel a nevükön, saját felelősségre nyilatkozniuk kell, hogy mely fogyasztási helyre kérik a kedvezményes árú energiát, a többi ingatlan esetében pedig a maximális árat számlázza január elsejétől a szolgáltató – jelentette be kedden Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
2022. december 20., 15:122022. december 20., 15:12
2022. december 20., 16:052022. december 20., 16:05
A tárcavezető Facebook-bejegyzésében jelezte egyúttal, hogy a vonatkozó kormányrendeletet jövő heti ülésén fogadja el a Nicolae Ciucă vezette kabinet. Popescu elárulta, Nicolae Ciucă miniszterelnök már az elmúlt hét végén arra kérte, hogy dolgozzon ki egy rendelettervezetet, amely eltöröli ezt az előírást annak érdekében, hogy az ország minden polgára élvezhesse az ársapka nyújtotta előnyöket, függetlenül a fogyasztási helyek számától.
A nemzeti liberális párti (PNL) Popescu különben azt követően jelentette be a nyilatkozat eltörlését, hogy a szociáldemokraták (PSD) a nap folyamán jelezték, javasolni fogják a kormánykoalícióban a nyilatkozat eltörlését. Azzal érveltek, hogy a nyilatkozat benyújtásáról szóló törvényi előírás nem egyértelmű, és alkalmazása diszkriminációhoz vezetne, főleg azoknak az albérlőknek az esetében, akik a fogyasztás alapján jogosultak lennének a kedvezményes árú számlázásra. A PSD képviselői szerint ugyanakkor az áramszolgáltatóknak is „nagy problémát” jelentene a nagyszámú nyilatkozat kezelése. „Mindemellett a jogszabály jelenlegi formájában elbátortalanítja a polgárok széles kategóriáit az energiával való takarékoskodásban, és ez szembemegy az európai uniós politikával. Ezért a PSD javasolni fogja, hogy térjünk vissza a szenátus által elfogadott szövegváltozathoz, amely nem tartalmazta ezt a rendelkezést” – idézte az Agerpres a PSD közleményét.
hiszen ha van is szerződésük a tulajdonossal, mindenképp utánajárást feltételezett volna, hogy az energiaszámlákat a nevükre írassák. Ha pedig nem hivatalosan élnek más ingatlanában, akkor kénytelenek lettek volna a legmagasabb árat fizetni. Márpedig nagyon sok egyetemista és fiatal van ilyen helyzetben, főként a nagy egyetemi központokban.
Így nem csoda, hogy nyilatkozattételi kötelezettség bevezetését hatalmas felháborodás övezte, hiszen előre látható volt, hogy nagyon sokan kiesnek a jogszabály hatálya alól. A Krónikának nyilatkozó ingatlanügynök is azt mondta, ennyi egészen biztosan nem lesz elég a szerződéskötéshez azon főbérlők részéről, akik nem akarják hivatalosítani a viszonyt annak érdekében, hogy így ne kelljen adót fizetniük az albérleti díjként befolyó összegek után.
Mint ismeretes, a parlament által novemberben elfogadott jogszabály szerint 2023. január 1-től 2025. március 31-ig Romániában hatóságilag korlátozott áron vásárolhatják mind a lakossági, mind pedig az ipari fogyasztók az energiát. A villamos energiánál a fogyasztás függvényében négy tarifát állapítottak meg: a legalacsonyabb 68 bani, a legmagasabb 1,3 lej kilowattóránként. Havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát fizeti az áramért.
A legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorú (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók ezen küszöbérték felett is a 68 banis tarifával fizetik a villamos energiát.
A jogszabály úgy rendelkezik, hogy a nyilatkozat benyújtása utáni első hónapban már alkalmazzák esetükben a legalacsonyabb, azaz 68 banis díjszabást. Vagyis, ha még decemberben benyújtják a kérést, januártól ezen az áron számlázzák nekik a villamos energiát, ha januárban nyilatkoznak, akkor a februári fogyasztásért fizetnek kilowattóránként 68 banit.
Mint ismeretes a havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vgyis 68 banit fizet kilowattóránként. A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató. Újdonság, hogy már nem a tavalyi átlagfogyasztás alapján sorolják a különböző kedvezményes árkategóriákba a fogyasztókat, hanem az aktuális energiafogyasztásuk alapján, ha pedig nem olvasták le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul. Viszont az év végéig még a tavalyi fogyasztás a mérvadó.
Nicușor Dan államfő kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci – adta hírül az Economica.net gazdasági portál a cég közleménye alapján.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
szóljon hozzá!