Megtépázta a Duna-delta vonzerejét az ukrajnai háború
Fotó: Oláh Eszter
A turisták száma a Duna-deltában tavaly legalább 40 százalékkal csökkent az előző évhez képest a közelben dúló ukrajnai háború miatt, de az utazásszervezők optimisták az idei előrejelzést illetően.
2024. január 22., 19:312024. január 22., 19:31
A legnagyobb, 65 százalékos visszaesést a turisták száma a Duna Chilia-ágán, a román–ukrán határon lévő vendéglátóhelyeken regisztrálták, míg a legkisebb visszaesést a rezervátum belterületi, autózható területein tapasztalták.
„Sajnos a kormány rosszul kezelte a kiküldött üzeneteket (az ukrajnai háborúról küldött RoAlert-figyelmeztetések – szerk. megj.), ami súlyosan érintette a deltában a turizmust, és megyénként átlagosan 40 százalékos csökkenésről tudok beszélni a vendégéjszakák számát tekintve.
– nyilatkozta az Agerpresnek Daniel Ilușcă, a Duna-delta Turisztikai Munkáltatóinak Szövetségének (APTDD) elnöke.
Tulcea városában idegenforgalommal foglalkozó vállalkozók eközben úgy számolnak, hogy 2023-ban a turisták száma 30 százalékkal csökkent az előző évhez képest. „A csökkenés 30 százalékos volt 2022-hez képest. Az egy turistára jutó költött összeg is csökkent. Még a szállodákban, de az éttermekben is megfigyelhető az egy családtagra jutó összeg csökkenése. Látszik, odafigyelnek arra, hogy mire költik a pénzüket, előfordul, hogy két személyre elosztanak egy ételt” – fejtette ki Raluca Cacencu, az egyik helyi szálloda vezetője, a Tulcea megyei turisztikai desztináció menedzsment szervezet kezdeményezője.
„Az emberek már jobban hozzászoktak a háború gondolatához, és jó eséllyel rá fognak jönni, hogy ha két éve nem volt veszély, Tulcea megye még mindig biztonságos úti cél” – mondta Raluca Cacencu. Amúgy Daniel Ilușcă is optimista.
„Biztos vagyok benne, hogy a foglaltsági arány növekedni fog, és implicite a jövedelmek és a bevételek is növekedni fognak, mert választási év van. Választási év lévén a kormány nagyvonalúbb, és automatikusan több területet fog támogatni, aminek konkrét pozitív eredményei lesznek” – fejtette ki a vállalkozó.
A Duna-delta Szentgyörgy-ágának torkolatánál partig sodródott tengeri aknát semmisített meg a román haditengerészet különítménye csütörtökön – közölte az Agerpres hírügynökséggel Corneliu Pavel ezredes, a fegyvernem-parancsnokság szóvivője.
Az orosz hadsereg által használtakhoz hasonló drón darabjaira bukkantak szombaton a román katonák – közölte a védelmi minisztérium. A korábbi incidens kapcsán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta, nem Romániát akarták megtámadni az oroszok.
A bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén a védelmi minisztérium konkrét intézkedéscsomagot terjesztett elő a hadsereg légi megfigyelési, felderítési és beavatkozási kapacitásának növelésére az orosz drónok becsapódása miatt.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!