Térerő híján a lakosság későn értesül a drónok közeledtéről, ezért nem is jut el időben a Tulcea megyében létesített óvóhelyekre
Fotó: Védelmi minisztérium
A bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén a védelmi minisztérium konkrét intézkedéscsomagot terjesztett elő a hadsereg légi megfigyelési, felderítési és beavatkozási kapacitásának növelésére az orosz támadások ukrán célpontjaihoz közeli román régiókban. Közben az érintett lakosság egyéb gondokra is panaszkodik.
2023. október 12., 17:032023. október 12., 17:03
2023. október 12., 17:552023. október 12., 17:55
A román elnöki hivatal a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes CSAT üléséről beszámoló közleményében emlékeztetett, hogy az elmúlt hónapban a térség biztonsági helyzete jelentősen romlott a Fekete-tenger biztonsága és a hajózás szabadsága ellen irányuló orosz ellenséges akciók fokozódása miatt. „A Fekete-tenger térségében lévő ukrán tengeri és folyami kikötők elleni orosz dróntámadások intenzívebbé válása még közelebb hozta a háborút Románia határaihoz. Az országunk és egyben a NATO területére hulló drónmaradványok incidensei növelték az eszkaláció kockázatát” – olvasható a közleményben.
Az intézkedés annál is sürgősebb, hogy a román hatóságok drónkrátert fedeztek fel csütörtök reggel a Duna folyam Chilia ágának jobb partján, Plauru településtől mintegy 3 kilométerre északra, miután Oroszország szerdán ismét támadta az ukrán-román határ közelében levő ukrán kikötői infrastruktúrát.
Újabb orosz harci drón maradványai csapódtak be román területen csütörtökre virradóra.
Ezzel egy időben a Tulcea megyei Ceatalchioi polgármesteri hivatala arra panaszkodik, hogy a község településein nincs mobiltelefon-térerő, emiatt a lakosság nem is értesülhet idejében a Duna romániai oldalára becsapódó orosz drónok veszélyéről. Tudor Cernega polgármester az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a térerő hiánya már nagyon régi probléma a Duna-deltában, és többször kért megoldást a megyei hatóságoktól, eredménytelenül.
„Hiába vannak az óvóhelyek. Az emberek csak akkor tudnak oda menni, amikor hallják a drónok zúgását. A riasztórendszer hibás, hatékonysága majdnem nulla. Hiába hoztuk létre, nem tudjuk értesíteni a lakosságot. Még ha riasztórendszert szerelek is a kocsira, megyek és megszólaltatom a dudát, szirénát, kolompot, az sem oldaná meg a helyzetet, mert nekünk sincs fogalmunk arról, hogy mikor jönnek a drónok” – jelentette ki Ceatalchioi polgármestere.
Azt is elmondta, hogy a Plauru faluban felépített két menedékhelyet főként az idősek használják, akik tudatában vannak a veszélynek. „Vannak, akik nem veszik komolyan a helyzetet; most azonban, hogy felfedezték a térségünkben egy újabb drón maradványait, már komolyabban állnak hozzá. Az elején azt hittük, hogy ezek a drónok pontosak, és csak Izmail kikötőjét találják el, de íme, itt van már a negyedik, amely már a település közvetlen közelében esett le” – magyarázta a polgármester.
Járhatatlanná vált a romániai Isaccea és az ukrajnai Orlivka közötti, dunai komphatárátkelő, miután péntekre virradóra orosz dróncsapás érte az ukrán oldali átkelőt.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!