Plauru település látképe. A dunai ukrán kikötő néhány száz méterre fekszik a román határtól
Fotó: google.com/maps/
Az orosz hadsereg által használtakhoz hasonló drón darabjaira bukkantak szombaton a román haditengerészet katonái – közölte a védelmi minisztérium. A korábbi, hétfői incidens kapcsán az észak-atlanti szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg Brüsszelben az EP-képviselőknek azt mondta, hogy a NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a drón roncsdarabjai.
2023. szeptember 09., 18:172023. szeptember 09., 18:17
2023. szeptember 09., 18:492023. szeptember 09., 18:49
A bukaresti védelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint román haditengerészeti erők kutatták át a Tulcea megyei Plauru település térségét, miután a helyi hatóságoktól olyan információkat kaptak, miszerint a Duna-deltai falutól délkeleti irányban mintegy 2,5 kilométernyi távolságra dróndarabok lehetnek.
A területet lezárták, a roncsdarabokat megvizsgálják.
A román védelmi minisztérium ismételten elítélte az Orosz Föderáció által civil létesítmények ellen intézett támadásokat, amelyek háborús bűnöknek minősülnek.
,,A védelmi minisztérium erői továbbra is készenlétben állnak, és folytatják az olyan helyszínek közelében lévő területek átkutatását, ahol az orosz erők támadásokat hajtanak végre a dunai ukrán kikötői infrastruktúra ellen” – olvasható a közleményben, amely arról is beszámol, hogy a minisztérium valós időben tájékoztatja az eseményekről a szövetségeseit.
A NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a vélhetően drónból származó roncsdarabok – jelentette ki csütörtökön a szövetség főtitkára.
,,A Románia területén talált dróndarabok arra utalnak, hogy a NATO-szövetséges Románia szuverén légterének megsértése történt, ami teljesen elfogadhatatlan, és valós veszélyt jelentett a térségben élő román állampolgárok biztonságára nézve" – szögezte le szombaton Klaus Iohannis államfő. ,,Határozottan elítélem ezt az incidenst, amelyet a dunai ukrán kikötők elleni orosz támadások okoztak" – idézi Iohannist az Államelnöki Hivatal.
Iohannis hangsúlyozza, hogy határozottan elítéli Oroszországnak az ukrán lakosság és a polgári infrastruktúra elleni ismételt támadásait, beleértve a román határ közelében lévő ukrán dunai kikötők elleni támadásokat is.
– hangsúlyozta a román államfő.
Az üggyel kapcsolatban Iohannis szombaton telefonon beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral, aki a Románia iránti teljes szolidaritásáról biztosította a román elnököt. Stoltenberg megerősítette, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és a szövetségesek teljes mértékben Románia mellett állnak, amit az USA közelmúltbeli döntése is igazol, hogy a légtérvédelmi járőrszolgálat keretében F-16-os vadászgépekkel erősíti meg jelenlétét Romániában.
Mint ismeretes, ukrán illetékesek arról számoltak be hétfőn, hogy orosz drónok zuhantak le és robbantak fel Románia területén az Ukrajna dunai kikötője elleni előző éjszakai támadások során. A román hatóságok kezdetben cáfolták az információt, szerdán azonban Angel Tîlvăr védelmi miniszter bejelentette, hogy átfésültek egy jelentős területet Tulcea megyében, és vélhetően egy orosz drónból származó roncsokra bukkantak.
Az esetre reagálva az észak-atlanti szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg csütörtökön az Európai Parlamentben úgy fogalmazott, hogy a NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a vélhetően drónból származó roncsdarabok.
Szolidaritásukról biztosították szerdán Romániát a NATO-n belüli szövetségesei, miután Románia közölte, hogy olyan roncsdarabokat találtak az ország területén, amelyek orosz drónból származhatnak – közölte a szövetség a Reuters és az EFE szerint.
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolja Klaus Iohannis államfőt, hogy „hazudik” a Románia határánál felrobbant orosz drónokkal kapcsolatos incidensekről.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!