Plauru település látképe. A dunai ukrán kikötő néhány száz méterre fekszik a román határtól
Fotó: google.com/maps/
Az orosz hadsereg által használtakhoz hasonló drón darabjaira bukkantak szombaton a román haditengerészet katonái – közölte a védelmi minisztérium. A korábbi, hétfői incidens kapcsán az észak-atlanti szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg Brüsszelben az EP-képviselőknek azt mondta, hogy a NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a drón roncsdarabjai.
2023. szeptember 09., 18:172023. szeptember 09., 18:17
2023. szeptember 09., 18:492023. szeptember 09., 18:49
A bukaresti védelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint román haditengerészeti erők kutatták át a Tulcea megyei Plauru település térségét, miután a helyi hatóságoktól olyan információkat kaptak, miszerint a Duna-deltai falutól délkeleti irányban mintegy 2,5 kilométernyi távolságra dróndarabok lehetnek.
A területet lezárták, a roncsdarabokat megvizsgálják.
A román védelmi minisztérium ismételten elítélte az Orosz Föderáció által civil létesítmények ellen intézett támadásokat, amelyek háborús bűnöknek minősülnek.
,,A védelmi minisztérium erői továbbra is készenlétben állnak, és folytatják az olyan helyszínek közelében lévő területek átkutatását, ahol az orosz erők támadásokat hajtanak végre a dunai ukrán kikötői infrastruktúra ellen” – olvasható a közleményben, amely arról is beszámol, hogy a minisztérium valós időben tájékoztatja az eseményekről a szövetségeseit.
A NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a vélhetően drónból származó roncsdarabok – jelentette ki csütörtökön a szövetség főtitkára.
,,A Románia területén talált dróndarabok arra utalnak, hogy a NATO-szövetséges Románia szuverén légterének megsértése történt, ami teljesen elfogadhatatlan, és valós veszélyt jelentett a térségben élő román állampolgárok biztonságára nézve" – szögezte le szombaton Klaus Iohannis államfő. ,,Határozottan elítélem ezt az incidenst, amelyet a dunai ukrán kikötők elleni orosz támadások okoztak" – idézi Iohannist az Államelnöki Hivatal.
Iohannis hangsúlyozza, hogy határozottan elítéli Oroszországnak az ukrán lakosság és a polgári infrastruktúra elleni ismételt támadásait, beleértve a román határ közelében lévő ukrán dunai kikötők elleni támadásokat is.
– hangsúlyozta a román államfő.
Az üggyel kapcsolatban Iohannis szombaton telefonon beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral, aki a Románia iránti teljes szolidaritásáról biztosította a román elnököt. Stoltenberg megerősítette, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és a szövetségesek teljes mértékben Románia mellett állnak, amit az USA közelmúltbeli döntése is igazol, hogy a légtérvédelmi járőrszolgálat keretében F-16-os vadászgépekkel erősíti meg jelenlétét Romániában.
Mint ismeretes, ukrán illetékesek arról számoltak be hétfőn, hogy orosz drónok zuhantak le és robbantak fel Románia területén az Ukrajna dunai kikötője elleni előző éjszakai támadások során. A román hatóságok kezdetben cáfolták az információt, szerdán azonban Angel Tîlvăr védelmi miniszter bejelentette, hogy átfésültek egy jelentős területet Tulcea megyében, és vélhetően egy orosz drónból származó roncsokra bukkantak.
Az esetre reagálva az észak-atlanti szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg csütörtökön az Európai Parlamentben úgy fogalmazott, hogy a NATO-nak nincsenek arra utaló információi, hogy egy Moszkva által Románia ellen indított szándékos támadás nyomán kerültek volna az ország területére a vélhetően drónból származó roncsdarabok.
Szolidaritásukról biztosították szerdán Romániát a NATO-n belüli szövetségesei, miután Románia közölte, hogy olyan roncsdarabokat találtak az ország területén, amelyek orosz drónból származhatnak – közölte a szövetség a Reuters és az EFE szerint.
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolja Klaus Iohannis államfőt, hogy „hazudik” a Románia határánál felrobbant orosz drónokkal kapcsolatos incidensekről.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!