Megtépázta a Duna-delta vonzerejét az ukrajnai háború
Fotó: Oláh Eszter
A turisták száma a Duna-deltában tavaly legalább 40 százalékkal csökkent az előző évhez képest a közelben dúló ukrajnai háború miatt, de az utazásszervezők optimisták az idei előrejelzést illetően.
2024. január 22., 19:312024. január 22., 19:31
A legnagyobb, 65 százalékos visszaesést a turisták száma a Duna Chilia-ágán, a román–ukrán határon lévő vendéglátóhelyeken regisztrálták, míg a legkisebb visszaesést a rezervátum belterületi, autózható területein tapasztalták.
„Sajnos a kormány rosszul kezelte a kiküldött üzeneteket (az ukrajnai háborúról küldött RoAlert-figyelmeztetések – szerk. megj.), ami súlyosan érintette a deltában a turizmust, és megyénként átlagosan 40 százalékos csökkenésről tudok beszélni a vendégéjszakák számát tekintve.
– nyilatkozta az Agerpresnek Daniel Ilușcă, a Duna-delta Turisztikai Munkáltatóinak Szövetségének (APTDD) elnöke.
Tulcea városában idegenforgalommal foglalkozó vállalkozók eközben úgy számolnak, hogy 2023-ban a turisták száma 30 százalékkal csökkent az előző évhez képest. „A csökkenés 30 százalékos volt 2022-hez képest. Az egy turistára jutó költött összeg is csökkent. Még a szállodákban, de az éttermekben is megfigyelhető az egy családtagra jutó összeg csökkenése. Látszik, odafigyelnek arra, hogy mire költik a pénzüket, előfordul, hogy két személyre elosztanak egy ételt” – fejtette ki Raluca Cacencu, az egyik helyi szálloda vezetője, a Tulcea megyei turisztikai desztináció menedzsment szervezet kezdeményezője.
„Az emberek már jobban hozzászoktak a háború gondolatához, és jó eséllyel rá fognak jönni, hogy ha két éve nem volt veszély, Tulcea megye még mindig biztonságos úti cél” – mondta Raluca Cacencu. Amúgy Daniel Ilușcă is optimista.
„Biztos vagyok benne, hogy a foglaltsági arány növekedni fog, és implicite a jövedelmek és a bevételek is növekedni fognak, mert választási év van. Választási év lévén a kormány nagyvonalúbb, és automatikusan több területet fog támogatni, aminek konkrét pozitív eredményei lesznek” – fejtette ki a vállalkozó.
A Duna-delta Szentgyörgy-ágának torkolatánál partig sodródott tengeri aknát semmisített meg a román haditengerészet különítménye csütörtökön – közölte az Agerpres hírügynökséggel Corneliu Pavel ezredes, a fegyvernem-parancsnokság szóvivője.
Az orosz hadsereg által használtakhoz hasonló drón darabjaira bukkantak szombaton a román katonák – közölte a védelmi minisztérium. A korábbi incidens kapcsán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta, nem Romániát akarták megtámadni az oroszok.
A bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén a védelmi minisztérium konkrét intézkedéscsomagot terjesztett elő a hadsereg légi megfigyelési, felderítési és beavatkozási kapacitásának növelésére az orosz drónok becsapódása miatt.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!