Képünk illusztráció
Fotó: Alstom.com
Érvénytelenítették a hidrogénvonatok vásárlására kiírt második tendert is – jelentette be keddi közleményében a vasúti reformért felelős hatóság (ARF).
2023. november 07., 13:402023. november 07., 13:40
A kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében szeretne 12 hidrogénhajtású vasúti szerelvényt vásárolni, 520 millió lejes uniós támogatással. A március 26-án meghirdetett közbeszerzési eljárásra egyetlen ajánlat érkezett, az Alstom Transport Rt. és a Linde Gaz Romania Kft. alkotta társulás részéről,
A kiírási feltételek értelmében a tender nyertesének a szerződés aláírásától számítva legkésőbb 24 hónapon belül kellene leszállítania az első szerelvényt, az utolsónak pedig legkésőbb 33 hónapon belül kellene megérkeznie.
Az ARF 900 millió lejt fizetne a szerelvényekért, 15 éves szervízeléssel 2,4 milliárd lej, 30 éves szervízeléssel pedig legfeljebb 4,1 milliárd lej lenne a beruházás értéke.
A román közlekedési minisztérium gazdasági-műszaki bizottsága tizenkét hidrogénüzemű, egyenként 160 férőhelyes vonat beszerzését hagyta jóvá, amelyek a dízelüzemű motorvonatokat váltanák ki több, nem villamosított dél-romániai útvonalon.
Az ARF 2022-ben írta ki az első közbeszerzési eljárást a hidrogénvonatokra, azonban arra egyetlen ajánlat sem érkezett. A tendert 2023 februárjában érvénytelenítették. Ezt követően az ARF megrendelt egy piaci elemzést, hogy érdemi választ tudjon adni az érdeklődő cégeknek a hidrogén romániai termelésére, tárolására és szállítására vonatkozó kérdésekre. Az országban jelenleg nincs törvényileg szabályozva a hidrogén fuvarozási célú felhasználása, s hiányzik az ehhez szükséges infrastruktúra is. A bukaresti kormány elképzelései szerint a hidrogénvonatok az ország déli részén, a Bukarest–Pitești–Craiova, Bukarest–Târgoviște, Bukarest–Pitești-Curtea de Argeș és Bukaresti–Henri Coandă Nemzetközi Repülőtér nem villamosított vasúti szakaszokon közlekednének.
Románia hidrogénmeghajtású vonatokat akar tesztelni – jelentette be kedden Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter egy szakmai konferencián. De arról nem beszélt, mikor láthatunk először ilyen szerelvényeket a romániai sínpárokon.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!