Képünk illusztráció
Fotó: Alstom.com
Érvénytelenítették a hidrogénvonatok vásárlására kiírt második tendert is – jelentette be keddi közleményében a vasúti reformért felelős hatóság (ARF).
2023. november 07., 13:402023. november 07., 13:40
A kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében szeretne 12 hidrogénhajtású vasúti szerelvényt vásárolni, 520 millió lejes uniós támogatással. A március 26-án meghirdetett közbeszerzési eljárásra egyetlen ajánlat érkezett, az Alstom Transport Rt. és a Linde Gaz Romania Kft. alkotta társulás részéről,
A kiírási feltételek értelmében a tender nyertesének a szerződés aláírásától számítva legkésőbb 24 hónapon belül kellene leszállítania az első szerelvényt, az utolsónak pedig legkésőbb 33 hónapon belül kellene megérkeznie.
Az ARF 900 millió lejt fizetne a szerelvényekért, 15 éves szervízeléssel 2,4 milliárd lej, 30 éves szervízeléssel pedig legfeljebb 4,1 milliárd lej lenne a beruházás értéke.
A román közlekedési minisztérium gazdasági-műszaki bizottsága tizenkét hidrogénüzemű, egyenként 160 férőhelyes vonat beszerzését hagyta jóvá, amelyek a dízelüzemű motorvonatokat váltanák ki több, nem villamosított dél-romániai útvonalon.
Az ARF 2022-ben írta ki az első közbeszerzési eljárást a hidrogénvonatokra, azonban arra egyetlen ajánlat sem érkezett. A tendert 2023 februárjában érvénytelenítették. Ezt követően az ARF megrendelt egy piaci elemzést, hogy érdemi választ tudjon adni az érdeklődő cégeknek a hidrogén romániai termelésére, tárolására és szállítására vonatkozó kérdésekre. Az országban jelenleg nincs törvényileg szabályozva a hidrogén fuvarozási célú felhasználása, s hiányzik az ehhez szükséges infrastruktúra is. A bukaresti kormány elképzelései szerint a hidrogénvonatok az ország déli részén, a Bukarest–Pitești–Craiova, Bukarest–Târgoviște, Bukarest–Pitești-Curtea de Argeș és Bukaresti–Henri Coandă Nemzetközi Repülőtér nem villamosított vasúti szakaszokon közlekednének.
Románia hidrogénmeghajtású vonatokat akar tesztelni – jelentette be kedden Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter egy szakmai konferencián. De arról nem beszélt, mikor láthatunk először ilyen szerelvényeket a romániai sínpárokon.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!